Wybieramy jesienne zasłony

zasłony do salonu

Zmiana pory roku to dobry moment na małą metamorfozę we wnętrzu. Przeprowadzisz ją, wieszając nowe zasłony zaciemniające. Gdy pogoda nie rozpieszcza, chcemy stworzyć we wnętrzu przytulny klimat. Odpowiednio dobrane zasłonki z pewnością Ci w tym pomogą.

Tkaniny dekoracyjne, takie jak zasłony, narzuty czy poduszki tworzą przyjazną atmosferę we wnętrzu. Zasłony mają również kilka innych funkcji - na przykład dozowanie naturalnego światła za dnia i zapewnienie prywatności po zmroku. Odbiór estetyczny jest ważny, ale wybierając zasłony, pamiętaj również o tym, że mają one konkretne funkcje do spełnienia.

Co warto wiedzieć o zasłonach?

Zasłony możemy podzielić na kilka podstawowych typów. Zasłony dekoracyjne szyje się z cienkich, przepuszczających promienie słoneczne tkanin. Ich głównym zadaniem jest ozdabianie wnętrza. Cienkie zasłony najlepiej sprawdzają się w oknach o północnej i zachodniej ekspozycji. W oknach od południa lub sypialni usytuowanej od wschodu warto je uzupełnić roletami. Zasłony zaciemniające służą do tego, byś mógł kontrolować dostęp dziennego światła do wnętrza. Sprawdzają się również we wschodni i południowych sypialniach, których okna oświetlają uliczne latarnie.

Za pomocą zasłonki możesz wymodelować wnętrze optycznie. Zajmują one na tyle dużą powierzchnię, że ich kolor i faktura mają spore znaczenie w odbiorze pomieszczenia. Kiedy urządzasz duże i jasne pokoje, nie musisz ograniczać się, jeśli chodzi o wybór koloru zasłon. Lubisz desenie na zasłonach? Pamiętaj, że modne motywy kwiatów w wersji maksi są odpowiednie wyłącznie do wysokich pomieszczeń.

Staranny wybór koloru zasłony jest wymagany podczas aranżacji niewielkiego wnętrza. Wybierz jasne, najlepiej gładkie zasłonki uszyte z tkaniny z lekkim połyskiem. Rozświetlą pomieszczenie i sprawią, że będzie wydawać się większe niż w rzeczywistości. Trudne wnętrza np. bardzo wąskie pokoje możesz nieco odmienić przy pomocy zasłon. Wykorzystanie odpowiednich wzorów i kolorów pozwala poszerzyć lub zwęzić optycznie ścianę z oknami. Wystarczy na wąskiej ścianie z oknem umieścić jasne zasłony i firany w poziome paski, aby wydała się nieco szersza, niż jest w rzeczywistości.

Rodzaje zasłon zaciemniających

Zanim zasłony zaciemniające trafiły do naszych domów, stosowane były w hotelach. Chodziło o to, aby po długiej podróży z różnych stref czasowych goście mogli komfortowo wypocząć. Zasłona zaciemniająca do sypialni skutecznie izoluje wnętrze od światła z zewnątrz. Materiały, z których szyje się zasłony zaciemniające, mają kilkuwarstwowy, bardzo zwarty splot, Dzięki czemu mogą niemal w 100% zasłonić okno i zaciemnić wnętrze. Tkanina nie jest gruba, nie musi być również w ciemnym kolorze - to nowoczesne włókiennictwo nadaje zasłonom tego typu pożądaną funkcjonalność.

Do jakich wnętrz warto wybrać zasłony zaciemniające? Wschodnia ekspozycja sypialni - tutaj zdecydowanie polecamy takie rozwiązanie. Dzięki nim latem pierwsze promienie słońca nie będą budzić Cię o trzeciej nad ranem. Zasłona zaciemniająca do sypialni przyda się również, gdy przez całą noc w okno świecą lampy uliczne.

Czy warto zdecydować się na zasłony zaciemniające do salonu? Tak, ponieważ osłaniają dokładnie okna i nikt z zewnątrz nie zobaczy, co dzieje się w środku. Przydają się również, gdy zechcecie obejrzeć film z projektora - zasłony zaciemniające sprawią, że będzie to możliwe również za dnia.

Jeszcze jakiś czas temu zasłona zaciemniająca kojarzyła się z ciężką i grubą tkaniną w ciemnych kolorach. Dziś może to być nawet biała lub wzorzysta zasłonka. Jeśli zdecydujesz się na jej zakup, powinnaś wybrać model, który zasłoni nie tylko okno, ale również przestrzeń po obu jego stronach. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli karnisz sięga od jednej ściany do drugiej. Wówczas wybierz zasłony zaciemniające szerokości całej ściany. Wówczas światło z zewnątrz zostanie niemal w 100% odizolowane.

TOP 3 zasłony jesienne

Skoro wiesz już, czym charakteryzują się zasłony zaciemniające, pora przejść do wyboru jesiennej kolorystyki i faktur zasłon. Wybraliśmy dla Ciebie trzy modele, które wprowadzą do Twojego wnętrza przytulny klimat.

Zasłona zaciemniająca OCCULT - zaproś las do wnętrza

Zasłona zaciemniająca w kolorze khaki doskonale wpisuje się w jesienną paletę barw. To jeden z naturalnych odcieni zieleni, który realizuje trend zapraszania lasu do wnętrz. Zasłona wyposażona jest w metalowe przelotki, zatem zawiesisz ją wyłącznie na karniszu drążkowym. Gładka struktura materiału z lekkim połyskiem, nieco rozświetli wnętrze, ale również sprawi, że będzie ono przytulniejsze. To idealna zasłona zaciemniająca do salonu zaaranżowanego na styl industrialny lub minimalistyczny.

Zasłona zaciemniająca typu blackout - jesienią postaw na welur

Miękkie welury o szlachetnym połysku są charakterystyczne dla stylu glamour. Sprawiają wrażenie ciężkich, ale za to są bardzo eleganckie. Sprawiają, że we wnętrzu unosi się aura luksusu. Zasłony, które chcemy Ci zaproponować, są w słonecznym odcieniu ochry. To jeden z najmodniejszych kolorów tego roku. Jest bardzo mocnym akcentem, dlatego we wnętrzach pojawia się głównie w detalach. Ten kolor zasłony sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się jasne i ciepłe. A tego potrzebujemy w chłodne jesienne wieczory. Welurowa zasłona do salonu to model na karnisz drążkowy.

Zasłona zaciemniająca PANAMA - jeśli szukasz subtelnych wzorów

Ostatnia propozycja zasłony do salonu lub sypialni ma piękny odcień zieleni. Można go określić jako ciemny szmaragd. Prezentuje się niezwykle dekoracyjnie - deseń lekko połyskuje, tworząc wrażenie głębi. To zasłona idealna do wnętrz zaaranżowanych w stylu modern classic. Jest bardzo elegancka, ale na tyle stonowana, by nie przytłoczyć wnętrza - nawet jeśli będzie to mała sypialnia. Panama to zasłona na przelotkach - jej wieszanie jest dziecinnie proste.