Wybieramy koce dla dzieci

koce dla dzieci

Koce towarzyszą nam od pierwszych dni życia. Ogrzewają nas, otulają, sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Obecnie rynek oferuje nam szeroką gamę koców z różnych materiałów, w bogatej kolorystyce i dedykowanych do konkretnych zastosowań. Wybór kocyka dla dziecka staje się tym trudniejszy, im większy mamy wybór. Dlatego wybierając kocyk dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego indywidualne potrzeby, ale również docelowe zastosowanie koca, a nawet aranżację pokoju dziecięcego.

Co warto wiedzieć o kocach dla dzieci?

Koce dla dzieci produkowane są z bardzo różnych materiałów o odmiennych właściwościach cieplnych, różnej gramaturze, higroskopijności oraz odporności na rozciąganie. Ponadto materiały te mogą być naturalne bądź syntetyczne. Warto też wiedzieć, że koce dziecięce jako wyroby tekstylne mające bezpośredni kontakt ze skórą dziecka podlegają uregulowaniom typowym dla przemysłu tekstylnego.

Rodzaje koców dla dzieci

Kocyki dla dzieci możemy podzielić ze względu na użyty do produkcji materiał, funkcję, jaką ma spełniać kocyk oraz wiek dziecka. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat rodzajów i zastosowań koców.

Materiał

Najpopularniejsze są koce bawełniane wyprodukowane z naturalnej tkaniny lub dzianiny bawełnianej (100% bawełna), bądź z niewielkimi domieszkami materiałów syntetycznych. Mogą to też być koce wytworzone z eko-bawełny organicznej (bio-bawełny). Bardzo popularne są również koce akrylowe dla dzieci najczęściej produkowane z mieszaniny syntetycznych włókien akrylu (85-95%) oraz bawełny, poliestrów, nylonu lub elastanu (5-15%).

Koce z mikrofibry włókna zwanego często mikrofazą o właściwościach i strukturze polaru cechującej się dużą wytrzymałością. Natomiast koce z polaru produkowane są z mikrowłókien poliestrowych lub poliamidowych wyjątkowo trwałych i lekkich, cechujących się bardzo dobrymi własnościami cieplnymi.

Koce wełniane wykonane z czystej wełny owczej bądź koziej, a także wełny z domieszką bawełny są niezwykle ciepłe. Koce welurowe nazywane także pluszowymi, wykonane z materiałów naturalnych lub częściej syntetycznych o szczególnym sposobie wykończenia, cechują się charakterystyczną puszystością tkaniny na jednej ze stron koca. Niezwykle efektownie prezentują z kolei się koce z minky, dzianiny z włókien syntetycznych o wykończeniu welurowym (pluszowym) z charakterystycznymi przetłoczeniami w kształcie kropek, serduszek lub o gładkiej powierzchni.

Zastosowanie

Kocyk niemowlęcy powinien być wykonany z materiałów hipoalergicznych i bezpiecznych dla dziecka. Zalecamy, aby koc posiadał co najmniej certyfikat Oeko Tex 100 klasy 1 lub Oeko-Tex 1000. Powinniśmy wybierać koce z czystej bawełny, a unikać koców wełnianych, materiały syntetyczne też nie powinny być brane pod uwagę w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Wybierając kocyki do wózka, do użytkowania podczas spacerów lub podróży, przede wszystkim należy uwzględnić porę roku. Latem świetnie sprawdzą się koce bawełniane, natomiast jesienią czy zimą lepszy będzie koc z polaru, weluru, czy nawet koc akrylowy. Z kolei koc na sanki powinien być gruby i ciepły, tu idealnie sprawdzi się koc akrylowy o długim włosiu, czy nawet koc z polaru bądź z mikrofibry.

Koc dla dzieci do zabawy – tu świetnie sprawdzi się koc z miękkiego i cienkiego polaru. Świetnie zabezpieczy raczkującego malucha, jak również sprawdzi się jako materiał do budowy namiotu. Ponieważ jest bardzo lekki i łatwy do czyszczenia idealnie spełni swoją funkcję w zabawach na świeżym powietrzu.

Koc na chłodne dni? To oczywiście jedno z podstawowych zastosowań koca szczególnie podczas najchłodniejszych zimowych wieczorów. I tu najlepiej sprawdzą się ciepłe wełniane lub akrylowe koce. Kocyk dziecięcy bywa również używany do okrywania łóżek dla dzieci i pełni funkcję narzuty.

Wiek dziecka

Oczywiste jest, że z wiekiem zmieniają się wymagania i przeznaczenie kocyków. Najwyższe wymagania stawiane są kocom dla niemowląt ze względu na bezpośredni kontakt z delikatną skórą nowo narodzonych i jej podatnością na reakcje alergiczne. Natomiast w przypadku dzieci powyżej 2-go roku życia nie ma aż tak rygorystycznych kryteriów.

Koce dla niemowląt powinny być miękkie i delikatne, nie powinny też uczulać, czy przegrzewać. Idealne zdają się być koce bawełniane. Są przewiewne, materiał, z jakiego są wykonane, jest naturalny i przy założeniu, że koc posiada stosowne certyfikaty, może mieć bezpośredni kontakt ze skórą noworodka.

Koce dla dzieci starszych bez obaw możemy stosować wszystkie rodzaje koców niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jedynym wyjątkiem są alergicy. Koce dla alergików to odrębna grupa. Zaleca się stosowanie naturalnych koców bawełnianych oraz wszystkich rodzajów koców z włókien syntetycznych.

Koce dla dzieci polecane przez nas

Wszystkie dzieci kochają się przytulać. Delikatne, miękkie a przy tym atrakcyjne wizualnie kocyki dziecięce są w stanie zaspokoić tę potrzebę. W asortymencie EDAXO.pl znajdziesz ogromny wybór tego rodzaju produktów! Znajdziesz tu kocyki w bardzo atrakcyjnych cenach, a jednocześnie w dobrej jakości. Może to być zarówno kocyk dziecięcy polarowy, wygodna, poliestrowa narzuta czy bawełniany, miękki kocyk dla noworodków. W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji można wybierać przeróżne wzory, rozmiary i kolory. Kocyki można także dopasować do upodobań dziecka, płci, wieku czy innych kryteriów.