Wybieramy kwietniki stojące do domu i na taras

Kwietniki stojące to od kilku lat coraz częstsze elementy wystroju polskich domów i mieszkań. Urozmaicają nie tylko klasyczne aranżacje, ale również stają się ciekawym elementem wystroju w stylu industrialnym i modernistycznym. Trudno się temu dziwić - kwietniki oprócz pomocy w uprawie naszych ulubionych domowych roślin oferują również wyjątkowe walory estetyczne. Jak wybrać idealny kwietnik stojący do domu lub mieszkania, który będzie jednocześnie pasował do niego oraz spełniał doskonale swoją funkcję? Sprawdź nasz poniższy poradnik.

Kwietniki stojące - rodzaje kwietników stojących

Oferta kwietników ze względu na rosnącą popularność uprawy roślin doniczkowych jest coraz większa - jak jednak wybrać odpowiedni kwietnik, który pomieści nasze skarby i jednocześnie będzie trwały i estetyczny? Wybór odpowiedniego produktu warto rozpocząć od ilości miejsca, który zdecydujemy się na niego przeznaczyć oraz ilości roślin, które ma prezentować. Ze względu na wykonanie w ofertach producentów możemy znaleźć:

 • kwietniki metalowe - świetne szczególnie do industrialnych i minimalistycznych wnętrza oraz tarasów.
 • kwietniki drewniane wykonane z drewna bambusowego, sosnowego oraz bukowego.
 • kwietniki z tworzywa sztucznego - są szczególnie dobrym wyborem jeśli interesuje nas kwietnik, który łatwo możemy przenieść w inne miejsce.

Kwietniki stojące możemy również znaleźć w różną ilością stanowisk dla kwiatów - najpopularniejsze są jednak te z 3 lub 4 stanowiskami ułożonymi piętrowo. Ciekawym wyborem jest również konstrukcja, która umożliwia pnięcie się roślin - w tym przypadku warto wybrać rośliny pnące się do góry, które stworzą na kwietniku oszałamiająca instalacje. Do popularnych doniczkowych roślin pnących należą:

 • Bluszcz pospolity
 • Synogonium stopowcowe
 • Monstera dziurawa - Monstera deliciosa
 • Stefanotis bukietowy
 • Hoja różowa

Na jakie kwietniki warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Coraz trudniej dokonać wyboru wśród coraz nowszych propozycji producentów w tej kategorii. Jest jednak kilka modeli, które cieszą się szczególna popularnością - poniżej wybraliśmy najczęściej wybierane przez naszych klientów kwietniki: Absolutnym bestsellerem tej kategorii są wielopoziomowe kwietniki stojące, które umożliwiają wykorzystywanie dla doniczek trzech lub czterech stanowisk na różnych wysokościach. W tym rodzaju kwietników możemy wybierać spośród metalowych instalacji oraz tych bardziej zabudowanych z tworzywa sztucznego - szczególnie warto sprawdzić ofertę tych ostatnich pod kątem wykorzystywania ich na zewnątrz.

W nadchodzącym sezonie ogrodowym możemy zauważyć również parę nowości w kategorii kwietniki - coraz większa popularnością cieszą się te wiszące oraz wykonane z trawy morskiej. Nic dziwnego - trawa morska swoją kolorystyką oraz fakturą wpisuje się w najnowsze trendy urządzania miejsc relaksu w stylu naturalnym i boho.

Rozpoczynasz dopiero przygodę ze swoim kwietnikiem? Jeśli boisz się, że Twoje rośliny szybko uschną albo przewidujesz ograniczoną liczbę czasu na pielęgnację, warto zainteresować się roślinami łatwymi w uprawie. Do takich bez wątpienia można zaliczyć:

 • bluszcze
 • zielistki
 • drzewka szczęścia (grubosze drzewiaste)
 • noliny wygięte (inaczej nogi słonia)
 • aloes

Jak wybrać dobry kwietnik stojący do domu, mieszkania lub ogrodu?

Przed zakupem kwietnika warto zadać sobie kilka pytań:

 1. Jak wiele stanowisk powinien posiadać nasz kwietnik?
 2. Czy będziemy go często przenosić, czy musi być lekki? (od odpowiedzi na to pytanie uzależniamy materiał, z którego będzie wykonany kwietnik)
 3. W jakim stylu powinien być wykonany nasz kwietnik?

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci wybrać idealny kwietnik lub rozpocząć przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Jeśli masz jakieś pytania lub szukasz inspiracji, sprawdź naszego bloga oraz skontaktuj się z nami - służymy Ci pomocą w urządzaniu wyjątkowego miejsca wypoczynku.