Wybieramy lampy solarne do ogrodu

lampy solarne

Lampy solarne do ogrodu i nie tylko, bowiem coraz częściej można je spotkać na balkonach czy tarasach. Trudno się dziwić. Tego rodzaju lampy są bardzo ekologiczne, bezpieczne i łatwe w instalowaniu. Zasilane przez światło dzienne, wieczorem dają miły, ciepły klimat. Brak kabli, potrzeby prądu czy baterii, ściągają z nas obowiązek pilnowania i sprawdzania światełek. Nawet jeśli będzie padał deszcz, nie musimy się martwić o to jak je zabezpieczyć. Do tego, często pełnią jeszcze funkcję odstraszającą owady. O tym, jak przydaje się to w letnie wieczory, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Lampa solarna daje przyjemne, delikatne światło, które nie razi w oczy. Jest ono jednak na tyle widoczne, że z powodzeniem oświetli drogą do domu.

Lampy są trwałe, wielokrotnego użytku. To ozdoba i jednocześnie bardzo praktyczny gadżet. Bardziej zaawansowane modele mają wbudowany czujnik ruchu: nie marnują uzbieranej w ciągu dnia energii i zapalają się w momencie, gdy ktoś się zbliża. Sprytne i oszczędne. Do tego cena. Naprawdę nie musisz płacić dużo, żeby oświetlić swój ogród. Sprawdź poniżej naszą ofertę.

Jakie mamy rodzaje lamp solarnych?

Lampy solarne do ogrodu to nie tylko lampy o prostym kształcie przypominającym pochodnię. Choć oczywiście takie również posiadamy w swojej ofercie. Jednak kształtów, koloru światła, form tych lamp jest naprawdę mnóstwo. W tym artykule przedstawimy kilka z nich. Pierwszy typ: wisząca lampa w kształcie żarówki do powieszenia na balkonie czy na tarasie. Bardzo nowoczesny, minimalistyczny design. Wystarczy jedna, żeby stworzyć klimatyczną przestrzeń na zewnątrz. Drugi typ: chyba najbardziej popularny – girlanda z żarówkami. Nieprzeceniony model, który ozdabia nie tylko przydomowe ogrody, ale uświetnia niejedną uroczystość.

Do zawieszenia na drzewach, balkonowej balustradzie czy na zadaszeniu tarasu. Ekonomiczny i bezpieczny ze względu na brak elektrycznego doładowania. Lampy solarne ogrodowe – typ trzeci. Mamy tu na myśli stojący lampion solarny z plecionym koszem. Piękna, wiklinowa ozdoba. Jeśli ktoś potrzebuje ocieplić swoje miejsce, ten model to pewniak. Do tego świetnie współgra z innymi rattanowymi dodatkami, świeczkami czy stylem boho. Piąty typ: klasyk nad klasykami, czyli lampa solarna led do włożenia w ziemię. Do oświetlenia przydomowej ścieżki, ogrodowej fontanny i nie tylko. Na balkonie możesz je umieścić w doniczce wśród kwiatków. Klimatyczna stylizacja, którą zrobisz bez wysiłku i małym kosztem. Warto. Wszystkie modele i o wiele więcej znajdziesz tutaj, na naszej stronie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lamp solarnych?

Lampy solarne ogrodowe to zakup, który należy przemyśleć. Zresztą jak każdy. Dobrze najpierw określić swoje potrzeby i cele. Czy lampy solarne mają nam służyć wyłącznie jako doraźne oświetlenie? Czy również jako praktyczna ozdoba? To na początek. Kolejny ważny punkt to sama przestrzeń. Zastanówmy się i oceńmy, czy na przykład na balkonie mamy możliwość zawieszenia lampy. Być może lepszym rozwiązaniem będzie solarna lampa stojąca. W przypadku małych balkonów, gdy każdy centymetr ma znaczenie, lepiej kupić lampki wkładane do ziemi i umieścić je w doniczkach.

Ważnym aspektem przy ich zakupie jest specyfikacja techniczna. Dobrze zwrócić uwagę na to, w jakiej odległości lampy powinny być rozmieszczone. Dodatkowo, co może znajdować się niedaleko nich. Czy lampa solarna do ogrodu będzie umieszczona pod jakimś zadaszeniem? Jeśli tak, miejmy świadomość, że wtedy nie do końca może spełnić swoją funkcję. Poza tym jej ładowanie światłem dziennym będzie utrudnione. Oczywiście znaczenie ma również materiał, tworzywo, z którego lampy solarne zostały wykonane. Na zewnątrz dłużej żywotne będą te wykonane z metalu, stali nierdzewnej czy aluminium. Zimą dobrze jest lampy zabezpieczyć, to także przedłuży ich działanie. Pamiętajmy o tym, że lampa potrzebuje światła. Pochmurne dni mogą spowolnić jej ładowanie. Długość świecenia lamp również ma znaczenie, dlatego uwzględnijmy ten fakt przy ich zakupie.

Jak działają lampy solarne?

Lampa solarna ogrodowa działa w bardzo prosty sposób: do jej działania potrzebne są promienie słoneczne, światło dzienne. Jednak gdybyśmy chcieli przyjrzeć się temu bardziej szczegółowo, proces oświetlenia przebiegałby mniej więcej tak: lampa zapala się o zachodzie słońca. Włączają się one automatycznie, dzięki tzw. czujnikowi zmierzchu. Gdy robi się ciemno, lampa po prostu zaczyna świecić. Standardowy model składa się z: modułu słonecznego i baterii. Słońce oświetlając lampę, równocześnie zasila wspomniany model. Następnie ten przetwarza to zasilenie w energię. Dzięki temu wieczorem lampy mogą roztaczać światło. A jak to wygląda w innym przypadku?

Mamy tu na myśli lampy solarne z czujnikiem ruchu. Proces ładowania takiej lampy wygląda tak samo jak w klasycznym, prostym modelu. Dodatkowo jednak jest ona wyposażona w czujnik ruchu. Światło uruchamia się, gdy ktoś jest w pobliżu – w zależności od lokalizacji: idzie ścieżką w ogrodzie, podchodzi do schodów, drzwi. Poza tym gaśnie. To niesamowicie ekologiczne rozwiązanie i bardzo oszczędny. W przypadku lamp solarnych z czujnikiem ruchu musimy wziąć jedną rzecz pod uwagę. Mianowicie, umiejscowienie. Nie może ona znajdować się w bliskim otoczeniu roślin czy ogrodowych dekoracji. Mogłyby one uruchamiać wrażliwy czujnik ruchu tych lamp. Pamiętajmy również o tym, że strumienie światła takich lamp będą różne. Ich jasność zależy od modelu. Jeśli lampa ma spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, ma to dość istotne znaczenie.