Wybieramy meble do mieszkania - od czego zacząć

Kupowanie nowych mebli do mieszkania to coś czego nie możemy nazwać formalnością. Taki zakup musi zostać dobrze zaplanowany, w zależności od liczby kupowanych mebli. Bez względu na to czy potrzeba ci kilka mebli czy czeka się całkowite meblowanie mieszkania, musisz wiedzieć czym się kierować i czego unikać w tym przypadku. Ustawienie mebli wpływa istotnie na zaaranżowanie przestrzeni. Co zrobić by było elegancko i stylowo? Istnieje na to odpowiedź, która oznacza naprawdę wiele sposobów. Czasami można się zgubić. Mamy nadzieję że nasz poradnik pomoże ci tego uniknąć.

Plan przede wszystkim

Podczas meblowania mieszkania często wpadamy w pułapkę nieprzemyślanych zakupów. Kupowane okazyjne elementy wyposażenia, krzesła, stoły mogą latami zalegać w naszych piwnicach lub na strychach. Na początku warto rozejrzeć się po sklepach, dyskontach meblarskich, poszukać informacji w sieci internetowej. Twoje najskrytsze marzenia co do wyglądu mebli niekoniecznie mogą pokrywać się z realiami. Ale czasem jednak mogą się pokryć z tym co widzisz w swojej wyobraźni. Dlatego zrób małe rozeznanie, sprawdź też jakie fundusze jesteś wstanie przeznaczyć ten ten wydatek. Nie rzucajmy się od razu na najlepsze, najdroższe okazje by potem, w ramach panicznego oszczędzania kupować dużo tańsze, słabej jakości meble.

Dostawa mebli

Punkt centralny

Jednym z ciekawych sposobów na umeblowanie mieszkania jest strefa zaaranżowana wokół czegoś co będzie stanowiło punkt centralny. Powiedzmy że może być to telewizor. Tak więc stawiając przed nim kanapę, pamiętaj że pozostałe meble muszą służyć twojej wygodzie i mobilności. Ustaw resztę foteli i szafek w taki sposób by stanowiły krąg otaczający telewizor w pokoju. Zebranie się w kręgu to także dobry pomysł jeżeli wiesz że twój salon będzie często gościł twoich znajomych, podczas domowych imprez czy po prostu towarzyskich spotkań. Weź pod uwagę rozstawienie w ten sposób krzeseł a potem całej reszty mebli.

Para składająca razem nowe meble

Spryt

Inwestowanie w sprytne pomysły podczas meblowania mieszkania daje świetnie wyniki. Pomyśl o wielofunkcyjności kupowanych mebli. Meble projektowane z myślą o małych mieszkaniach, producenci takich mebli ukryli w nich najwięcej pomysłów i funkcji na przechowywanie różnych rzeczy. Jeśli meblujesz mały pokój to unikaj stylowo zdobionych kompletów. W małej przestrzeni dadzą efekt przeładowania i zagracenia. Proste linie i kształty najlepiej sprawdzają się w małych pokojach. Pamiętaj również o uniwersalnych i jasnych kolorach. Spójrz na to, na jaką stronę pada światło w danym pokoju. Tym też kieruj się podczas meblowania. Pamiętaj o przygotowaniu wymiarów twojego mieszkania podczas wizyty w sklepie meblowym. To uniknie potem niespodzianek w postaci niedopasowanych mebli.

Nowoczesne wnętrze

Sfery i funkcje

W każdym pokoju, a szczególnie w salonie warto wyznaczyć sobie miejsca w których będą przebiegały ciągi komunikacyjne. Weź pod uwagę szybkie dotarcie do okna. Unikaj ustawiania mebli w miejscach które trzeba będzie niepotrzebnie okrążać.

Podzielenie pokoju na kilka stref posłuży nam przy kupowaniu mebli i ustawianiu mebli.

Pomyśl nad meblami w których będziesz przechowywać jedynie odzież czy bieliznę. Ustaw blisko siebie. Tak samo z meblami z półkami na książki, biżuterię, dokumenty albo naczynia.

To samo tyczy się pokojów dziecięcych. Pamiętaj że cały pokój może stanowić pole zabaw. Ale warto czasem wydzielić dziecku takie miejsce, w jednej części pokoju stawiając np łóżko, stół lub szafę. Każdemu pokojowi warto przydzielić funkcję. Pokój dzienny wymaga innych mebli niż na przykład sypialnia. Mieszkańcy bloków szczególnie posiadają tak zwany duży pokój, który często musi łączyć funkcje towarzyskie salonu jak i miejsca do pracy. W wielu mieszkaniach, szczególnie tych dwu pokojowych, pełni również funkcję sypialni.

Nowoczesna jadalnia - strefa jadalna

Jakich błędów unikać?

Podczas kupowania mebli i ustawianiu ich w mieszkaniu ludzie popełniają cały szereg błędów które potem wpływają na złą aranżację wnętrz i wydane niepotrzebnie pieniądze.

Najczęstszym błędem jest brak konsekwencji. Najczęściej kupujący zapominają o tym by trzymać się jednego stylu. Mieszanie styli źle wpływa na ogólny wygląd mieszkania i po jakimś czasie samemu to zobaczymy. A po co żałować ?

Brak planowania i aranżacji to kolejny błąd, stawianie mebli przypadkowo sprawi że będzie towarzyszyło nam poczucie zagracenia. Istnieją przypadki kiedy ludzie po prostu wciskają jeszcze jakieś stoły lub fotele, w już chaotycznie porozstawiane meble.

Wiele problemów wynika z braku konsekwencji wobec dominującego koloru mebli. Kolorowy miszmasz szybko męczy dlatego zastanów się nad neutralnymi kolorami a jaskrawe kolory zostaw na dodatki. Jasne, neutralne kolory pozwalają doskonale zakamuflować faktyczny metraż pomieszczenia. Szczególnym błędem popełnianym przez kupujących meble jest uleganie modzie.

Moda jak wiadomo ma to do siebie że jest tymczasowa. Trzymajmy się uniwersalnych styli jak na przykład styl rustykalny. Inne style zdają się tylko pojawiać się i znikać, stając się tylko swego rodzaju ulotnym kaprysem, który warto unikać kiedy chcemy zaaranżować naszą przestrzeń mieszkalną.

Para planująca nowy dom

Różne możliwości dla większej oszczędności

Wybierając meble możemy również skorzystać z wszelkiego rodzaju sklepów rzeczy używanych. Zwróć uwagę na ogłoszenia odnośnie wymiany bądź sprzedaży mebli, odwiedzaj pchli targ. Otwartość i spostrzegawczość to w takich sytuacjach najważniejsze cechy.

Możesz również zwrócić się do własnej rodziny o swojej potrzebie. Nigdy nie wiadomo czy nie znajdzie się ktoś to zaoferuje nam ciekawe meble, często całkowicie za darmo. Pamiętaj jednak by je uprzednio sprawdzić. Zwróć uwagę na to czy posiadają wszystkie potrzebne części, są czyste. Kieruj się przede wszystkim twoim osobistym stylem podczas zaopatrywania się w meble z takich źródeł.

Prosty wystrój pokoju

Podsumujmy

Nie ma co udawać. Meblowanie mieszkania może okazać się bardzo chaotycznym okresem w Twoim życiu. Dlatego od samego początku warto mieć jasność planowania, podczas kupna i podczas wypełniania poszczególnych pomieszczeń. Pamiętaj że ten proces może potrwać. Dlatego uzbrój się w cierpliwość. Końcowy efekt nie musi być idealny. Nie ma chyba idealnie umeblowanych domów. Za to poczucie że zrobiliśmy to w zgodzie ze sobą, jest najważniejsze.