Wybieramy meble ogrodowe

meble na taras

Meble ogrodowe to znak, że nadeszły ciepłe dni. Taras czy balkon, słońce, kawa w ogrodzie, letnie grillowanie. Bez kompletu krzeseł i stołu byłoby to niemożliwe, choć wybór mebli jest znacznie szerszy. Podobnie jak tworzywa, z których są wykonane: drewno, metal, rattan. Najważniejsza jest jakość, ale nie łudźmy się – tak, wygląd też ma znaczenie. I rozmiar. Czym innym przecież będziemy się sugerować przy wyborze mebli na mały balkon, duży taras czy działkę. Jedno jest pewne: musi być ładnie i musi być wygodnie. By znaleźć te idealne, dobrze jest rozważyć kilka kwestii.

Po pierwsze, gdzie postawisz meble ogrodowe – trawa czy płytki – i jaką ilość potrzebujesz. Po drugie, czy posiadasz miejsce, do którego możesz je schować i zabezpieczyć na przykład przed zimą. Po trzecie, zastanów się, czy wystarczą Ci krzesła, czy jednak nie potrzebujesz wersji bardziej wypoczynkowej – to znaczy leżaków. O wielkości przestrzeni już wspominaliśmy, więc dodamy jeszcze tylko, że budżet również ma znaczenie. Nie oznacza to, że meble na balkon nie mogą być wysokiej jakości i w dobrej cenie. Wręcz przeciwnie.

Co powinniśmy wiedzieć o meblach ogrodowych?

Krzesła ogrodowe, stoliki ogrodowe i leżaki – co powinniśmy wiedzieć o tych meblach, nim przystąpimy do ich zakupu? Przede wszystkim zorientować się, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Bo od tego, czy szukamy drewnianych, czy metalowych mebli zależy komfort ich użytkowania. Będą one również nieco inaczej spełniać swoją funkcję. Meble ogrodowe drewniane są na pewno wytrzymałe i naturalnie piękne. Nic dziwnego, że klienci często się na nie decydują. Jednak choć nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, to trzeba o nie odpowiednio zadbać. Chcemy przecież cieszyć się nimi więcej niż jeden sezon. Sposobem na to jest stosowanie impregnatów do drewna. Dobra metoda to również olejowanie.

Wszystkie te zabiegi ochronią meble przed wilgocią, słońcem i zimnem. Jednak, gdy przyjdą mrozy, warto je schować. Meble wykonane z plastiku nie potrzebują takiej pielęgnacji. Do tego zazwyczaj są bardzo lekkie i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Z kolei meble wykonane z rattanu lub wikliny to nierzadko małe arcydzieła. Piękne, wygodne, w zestawie z poduchami tworzą ciepły klimat. Trudno to przebić. Należy jednak pamiętać, że wiklina źle znosi wilgoć. Najbardziej odporne na deszcze i upały są meble, których stelaże wykonane są z metalu. W tym przypadku warto zadbać o dodatkową wygodę w postaci nakryć czy poduszek. Metal ma tendencję do nagrzewania, więc warstwa materiału ochroni nas przed tym.

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble na taras to zazwyczaj zakup na lata. Warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. O rodzajach mebli ogrodowych powiedzieliśmy sobie trochę wcześniej. Chcemy jednak uzupełnić te informacja o parę równie istotnych elementów. Pod kategorią „rodzaje mebli ogrodowych” tak naprawdę znajduje się ich funkcjonalność. Słowem, to, co dany komplet może nam zaoferować. A to z kolei wynika z właściwości tworzywa, z którego został zrobiony. Pojęcie funkcjonalności może się wydawać bardzo szerokie. I poniekąd tak właśnie jest. Bo wiele zależy od nas, od tego, czego potrzebujemy. Dla jednych funkcjonalność może oznaczać łatwe i szybkie złożenie stołu.

Dla innych lekkość w przenoszeniu lub przewożeniu mebli. Jednak to, co łączy ze sobą drewniane, metalowe, plastikowe czy wiklinowe meble ogrodowe to czyszczenie i pielęgnacja. Od tego powinniśmy więc zacząć. Przy dużej rodzinie utrzymanie mebli w nienagannej czystości może być trudne. Łatwiej będzie zetrzeć tłustą plamę z plastikowego krzesła niż rattanowego. Jeśli mimo to zdecydujemy się na ten drugi wariant, warto zaopatrzyć się w pokrowiec, który w razie potrzeby łatwo wypierzemy. W kategorii „rodzaje mebli” znajduje się jeszcze jedna ważna cecha. Możliwość złożenia i rozłożenia mebli. To umożliwi nam ich przechowywanie i dostosowywanie krzeseł do potrzeb gości. Podobnie stół – warto rozważyć wariant, który w razie dużej ilości gości będzie można rozszerzyć. Z pewnością mniej miejsca zajmą stoliki ogrodowe. Funkcjonalność określają więc nasze potrzeby.

Czym kierować się przy wyborze mebli ogrodowych?

Leżaki ogrodowe, podobnie jak inne elementy kompletu mebli, powinny być solidnie wykonane. To pierwsza rzecz, którą kierujmy się przy ich wyborze. Jakość dyktowana jest tworzywem, z którego meble zostały wykonane. Każde z nich posiada swoje plusy i minusy. Na szczęście tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Drewno jest naturalne, pięknie wygląda. Wykonane z niego meble są bardzo stabilne. Odpowiednio zadbane będą nam służyć długie lata. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że mogą ważyć więcej niż inne. Z kolei meble zrobione ze sztucznego tworzywa łatwo utrzymać w czystości. Poza tym są lekkie i najczęściej składane, co umożliwia ich przechowywanie.

Jednak ze względu na swoją wagę w przeciwieństwie do mebli drewnianych mogą być mniej stabilne. No i co tu dużo kryć, niektóre sztuczne komplety są po prostu nieekologiczne. Kupując meble, warto wziąć pod uwagę wszystkie „za” oraz „przeciw”. Jeśli chcemy przysłużyć się środowisku, możemy stworzyć własne siedzenia i stół. W jaki sposób? Bardzo prosto. Od lat dużą popularnością cieszą się meble ogrodowe z palet. Można odkupić je w rozsądnej cenie w skupie lub po prostu zapytać o niepotrzebne w każdym większym supermarkecie. Przyda się różnie farba do drewna – palety możemy pomalować na dowolnie wybrany przez siebie kolor. Do tego poduchy, koce i pokrowce, i gotowe. W tani, rozsądny i przede wszystkim prosty sposób, zyskujemy niebanalny komplet mebli na balkon czy do ogrodu.