Wybieramy najciekawsze ozdoby do ogrodu tego sezonu

Piękny ogród to nasza prywatna strefa relaksu – zieleń roślin, cisza i śpiew ptaków. Polacy uwielbiają urządzać ogrody, upiększać je i urządzać w nich komfortowe miejsce do wypoczynku. Ozdoby do ogrodu to piękne i praktyczne dodatki, które sprawią, że Twój ogród będzie jedyny w swoim rodzaju.

Eleganckie meble ogrodowe i dobrze rozplanowane oświetlenie możesz uzupełnić dodając wesołe figurki, ozdobne kamyki czy ciekawe rzeźby. Ozdoby do ogrodu ustawione pomiędzy roślinami dodają uroku i pobudzają kreatywność ogrodnika do tworzenia nowych, ciekawych aranżacji.

Ekologiczne ozdoby do ogrodu

Zielone ogrody cieszą oko, ale nie to jest najważniejsze. Rośliny oczyszczają powietrze i produkują tlen. Nasze ogrody są domem dla zwierząt – ptaków, owadów i małych zwierząt np. sympatycznych wiewiórek. Zatem przegląd ozdób do ogrodu zaczniemy od takich dodatków, które każdy ogrodnik powinien mieć, aby zadbać o małych mieszkańców swojego ogródka.

Kawa o poranku wypita na tarasie smakuje lepiej, gdy spośród drzew unosi się śpiew ptaków. Warto zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół. Upalne lato to trudny okres dla małych ptaków, za pozostawienie dla nich wody w ogrodzie odwdzięczą się pięknym trelem o poranku. Poidełko dla ptaków w pięknej formie - nawiązujące do stylu pałacowego, to nasza propozycja na użyteczną dekorację do ogrodu. Ma bardzo elegancką formę, więc wspaniale prezentuje się wśród zieleni. Jeśli lubisz obserwować ptaki będziesz zachwycony, gdy skrzydlaci goście będą pluskać się w poidle.

Pożyteczne owady w ogrodzie zapylają rośliny i pomagają walczyć ze szkodnikami. Mszyce potrafią zniszczyć wiele pięknych roślin – zamiast używać chemicznych oprysków lepiej zaprosić do swojego ogrodu biedronki i kupić im domek dla pożytecznych owadów. To gadżet w ekologicznym stylu, który poza swoją funkcją jest jeszcze bardzo ładny. To przykład dekoracji, która zachwyca prostą formą, będzie się świetnie komponować z nowoczesnymi projektami ogrodów.

domek dla pozytecznych owadow

Figurki ogrodowe – hit czy kicz?

Sympatyczny krasnal w ogrodzie to klasyka. Jedni je uwielbiają, inni uważają za kiczowate i nieeleganckie. Krasnalom nie można odmówić uroku i tego, że ładnie komponują się wśród roślin. Wesołe, wręcz rubaszne figurki to dekoracja, która z pewnością świadczy o poczuciu humoru ogrodnika.

Figurki w kształcie zwierząt to ozdoby do ogrodu, które w uroczy sposób urozmaicają zielone przestrzenie wokół domu. Pieski, jeżyki i piękne ptaki w wydaniu eleganckim lub zabawnym możesz ustawić na skalniaku lub rabatce z kwiatami. Wśród krzewów lub na trawniku dodadzą odrobinę żywych kolorów do soczystej zieleni.

Lubisz modne motywy? Flaming to hit ostatnich sezonów – może stanąć w Twoim ogrodzie. Piękny ptak z pewnością przyciągnie wzrok. Twój ogród nabierze lekko egzotycznego charakteru – flaming pasuje zarówno do nowoczesnych ogrodów, jak i ogrodów japońskich.

Ozdabiając ogródek figurkami lub rzeźbami pamiętaj, aby wybierać je zgodnie ze stylem w jakim zaprojektowany został dom i otoczenie. Nie przesadzaj z ich ilością, bo efekt będzie kiczowaty. Figurki wyglądają najlepiej, kiedy rozstawisz je pomiędzy roślinami aranżując naturalne „scenki”. Żaba najlepiej wygląda nad oczkiem wodnym, natomiast jeżyk w trawie. Rzeźby ogrodowe przedstawiające ptaki możesz zamocować na gałęziach drzew lub balustradzie tarasu. W ten sposób tchniesz życie w ozdoby i sprawisz, że rozweselą Twój ogród.

Praktyczne ozdoby do ogrodu

Przechowywanie doniczek i innych akcesoriów możesz zorganizować w elegancki sposób. Metalowe kufry to ładny dodatek w stylu vintage, który może pełnić również praktyczną funkcję w ogrodzie. Są na tyle pojemne, że możesz przechować z nich narzędzia ogrodowe lub akcesoria do grilla. Metalowe kufry przypominają wojskowe skrzynie, więc będą również pasować do stylu industrialnego. Na balkonie lub tarasie będą równie przydatne i pomogą Ci stworzyć ciekawą aranżację Twojego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu.

skrzynie ozdoby do ogrody

Jak urządzić mały ogród?

W dużym ogrodzie pełnym drzew i zakamarków możesz pozwolić sobie na ustawienie wielu dekoracji. Mała przestrzeń zawsze jest wyzwaniem – jak zaaranżować mały ogród? Przede wszystkim wybierz styl dekoracji i dobierz zaledwie kilka elementów dekoracyjnych. Oczywiście dekoracje nie mogą być zbyt duże – wielki krasnal lub flaming naturalnych rozmiarów na mikroskopijnym trawniku będzie wyglądać karykaturalnie. W małym ogrodzie postaw na ciepłe oświetlenie wieczorem i dosłownie kilka drobiazgów, które podkreślą styl aranżacji, ale nie przytłoczą całej przestrzeni swoją obecnością.

Wybierając dekoracje do ogrodu kieruj się umiarem i dobrym smakiem. To żywa zieleń ma tutaj grać pierwsze skrzypce – dekoracje są tylko miłym dodatkiem do krzewów i kwiatów. Wykorzystaj je, aby podkreślić naturalne piękno swoich roślin i pozostaw sobie wolną przestrzeń do relaksu na łonie natury.