Wybieramy najlepsze zasłony do sypialni

Zasłony to nie tylko użyteczność, są istotnym elementem wystroju. Światło, które przez nie wpada, w bardzo dużym stopniu wpływa na atmosferę panującą w pomieszczeniu. Kiedy wybieramy najlepsze zasłony do sypialni, musimy zwrócić uwagę na; materiał, kolor oraz krój, ponieważ to one determinują stopień naświetlenia pomieszczenia.

Sypialnia jest miejscem intymnym, które w przeciwieństwie do salonu; nie wymaga dużych pokładów światła słonecznego. Stonowane światło podkreśli spokój panujący w pomieszczeniu i ułatwi zasypianie.

Światło słoneczne w sypialni

Warto zastanowić się, czy same zasłony będą wystarczające. Montując zarówno firany jak i zasłony, będziemy mieli więcej możliwości kontrolowania, ile światła słonecznego dostanie się do naszej sypialni. Kiedy będziemy chcieli sobie urządzić popołudniową drzemkę, mocne zasłony wytłumią światło i umożliwią nam spokojny sen. Jeżeli chcemy trochę odetchnąć przy np. czytaniu książki, wystarczy zasłonić okno samymi firanami, a ciężkie zasłony pozostawić odsłonięte.

Rodzaje zasłon

Termiczne

Zasłony termiczne zapewniają wysoką ochronę przed słońcem. Zatrzymują nie tylko światło, ale też temperaturę. Kiedy spędzamy w sypialni dużo czasu, takie zasłony uchronią nas przed największymi upałami.

Zaciemniające

Jest to rodzaj zasłon, którego celem jest zatrzymanie jak największej ilości słońca. Są tworzone z dużej ilości materiału, często falowanego.

Rolety

Jeżeli chcemy zasłonić okno w minimalistyczny sposób, możemy użyć rolety. Jednak należy pamiętać, że najgrubsza roleta nie będzie tak skuteczna jak materiałowa zasłona.

Panelowe

Jeżeli chcemy uniknąć używania materiału, możemy spróbować zupełnie innego rozwiązania - panele zasłonowe, które wmontowuje się pomiędzy podłogą a sufitem. Duże pionowe płytki przesuwamy równolegle do okna. Są one nietypową dekoracją okna i ściany. Takie rozwiązania są stosowane najczęściej w przeszklonych biurowcach.

Nowoczesne wnetrze z ciemna zaslona

Wybierając zasłony do sypialni, musimy zastanowić się nad atrybutami takimi jak:

Umiejscowienie okien

Kiedy okna z naszej sypialni wychodzą na wschód, rano możemy być zalewani mocną falą gorącego światła, która może wybudzić nas ze snu. Jeżeli lubimy sobie rano pospać dłużej po wschodzie słońca, musimy zaopatrzyć się w zasłony z grubego materiału.

Analogicznie, okna wychodzące na zachód, nie muszą być zrobione z grubego materiału, ponieważ naturalne światło będzie bardziej umiarkowane

Długość zasłony

Obecnie znajdziemy zasłony w niemal każdej długości, ale jaka będzie dla nas najlepsza? Wystarczy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie; czy będziemy je często zamykać i otwierać. Jeżeli mają pełnić głównie funkcję ozdobną i nie będą często zasuwane, możemy wybrać zasłony długie, aż do podłogi.

Szerokość

Tutaj sprawa ma się jednoznacznie. Wybieramy taką szerokość, która pasuje do rozmiarów okna i po zamontowaniu zasłoni światło na całej szerokości. Należy przy tym pamiętać, że niektóre sposoby montowania firan marszczą materiał. Jeżeli chcemy, mieć gładką powierzchnię, szerokość materiału powinna być równa szerokości okna, jeżeli planujemy uzyskać falowany efekt, będziemy potrzebowali dłuższego materiału.

Materiał

Materiał dostosowujemy do swojego rytmu życia. Jeżeli żyjemy szybko i intensywnie, mamy mało czasu dla siebie i w domu chcemy po prostu odpocząć -- powinniśmy wybrać takie zasłony, zapewniające nam umiarkowane oświetlenie, które nie będzie za bardzo ożywiało atmosfery. W tym przypadku swoje zadanie spełnia zasłony z tafty, aksamitu czy żakardu.

Jeżeli chcemy nadać pomieszczeniu delikatności, powinniśmy użyć firan z cienkiego materiału, takiego jak tiul, szyfon lub woal

Kolor

Tutaj, jeżeli chodzi o praktyczne względy, są one na drugim miejscu.

Kolor najlepiej dobrać tak, żeby pasował do ścian oraz elementów reszty wystroju. Oczywiście nie musimy się ograniczać do minimalistycznej, jednolitej, gładkiej barwy. Możemy wybrać jeden z wielu wzorów, który podkreśli aranżację sypialni. Należy pamiętać jedynie o tym, że jasne kolory ożywią wnętrze, a ciemne wytłumią.

Dodatki

Okna jednak nie spełniają tylko funkcji praktycznej. Są także zwracającym na siebie uwagę, elementem wystroju. Istnieje wiele rodzajów fantazyjnych upięć oraz specjalne klamry, spinki dekoracyjne, sznurki itd.

Biala firanka obwiazana spinka

Zasłony uniwersalne

Jak nie chcemy nadto angażować się i poświęcać dużo czasu na wybór zasłon, doskonałym rozwiązaniem będą zasłony, które nie determinują charakteru pokoju, są minimalistyczne i uniwersalne. Jednolity, nienarzucający się kolor (np. szary, beżowy albo biały) będzie odpowiedni zarówno do sypialni, jak i do innych pokojów.

Pokoj w pastelowych, piaskowych barwach

Oglądając różne inspiracje dla sypialni, warto zastanowić się jaki rodzaj zasłony został zamontowany. Warto pomyśleć nad stworzeniem pełnej kompozycji z materiałów, które umieszczamy na oknie. Zasłony można na różne sposoby przyozdabiać, spinać i układać. Do cienkiej jasnej firanki, możemy dobrać zaciemniające termicznych zasłon. Używanie więcej niż jednego rodzaju zasłony daje większe możliwości aranżacji wnętrza.

Warto zapewnić sobie także komplet pościeli zapewniający spokojny i zrównoważony sen.