Wybieramy nawilżacz powietrza

W sezonie grzewczym w naszych domach i mieszkaniach powietrze staje się suche. Aby sprawić, by jego wilgotność była prawidłowa, zainstaluj w pomieszczeniach nawilżacze powietrza. Z naszego poradnika dowiesz się, jak działają i jak ich używać.

Nawilżacz powietrza to proste urządzenie, które uwalnia parę wodną do atmosfery. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu nie jest suche i możesz swobodnie oddychać. Suche powietrze powoduje spory dyskomfort, a wysuszone śluzówki i gardło po nocy to nie tylko nieprzyjemne uczucie. Brak nawilżenia powoduje ból i zwiększa ryzyko infekcji. Dlatego, jeśli nie masz jeszcze nawilżacza powietrza to najwyższa pora, aby go zainstalować.

nawilżacz powietrza

Zalety nawilżaczy powietrza

Prawidłowa wilgotność powietrza sprawia, że czujemy się komfortowo w pomieszczeniu. Możemy swobodnie oddychać, a nasza skóra nie jest wysuszona. Suche powietrze nie służy również roślinom doniczkowym i pupilom. Nawilżacz powietrza rozwiązuje ten problem.

Jak działa? Najprostsze nawilżacze powietrza to pojemniki ceramiczne, do których wlewamy wodę. Umieszcza się je w pobliżu kaloryfera lub na nim. Ciepło powoduje, że woda paruje, nawilżając powietrze. Kiedy dodasz do wody kilka kropli olejku eterycznego, w pomieszczeniu będzie unosił się również Twój ulubiony zapach. Do wyboru mamy nawilżacze, które wiesza się na kaloryferze lub takie, które należy ustawić na parapecie nad kaloryferem.

Proste nawilżacze powietrza działają bardzo skutecznie i są ekologiczne. Ceramika to materiał naturalny, więc uwalniana przez pojemnik para nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Co więcej, w przeciwieństwie do nawilżaczy elektronicznych jedynym kosztem eksploatacji jest tu woda. Urządzenia elektryczne tego typu nie mogą być włączone przez cały czas. Natomiast nawilżacz tradycyjny będzie dbać o prawidłową wilgotność powietrza nieprzerwanie — nawet gdy nie ma Cię w domu.

Dekoracyjne nawilżacze powietrza

Nawilżacz pełni trzy funkcje — dwie z nich już znasz, trzecią są walory estetyczne urządzenia. Nawilżacze powietrza wykonuje się z ceramiki, a tak jak wiemy, można nadać dowolną formę. Zatem kształt, rozmiar i kolor nawilżacza możesz dobrać tak, by pasował do wnętrza. Biała ceramika jest absolutnie uniwersalna, ale w przypadku dekoracyjnego nawilżacza odrobinę nudna. Zamiast prostego naczynia możesz wybrać nawilżacze stojące w kształcie kul umieszczonych w ceramicznych misach. Możesz je postawić na parapecie lub nad kominkiem. Prezentują się doskonale, a ich kształt zapewnia bardzo wydajne nawilżanie powietrza.

Do pokoju dziecięcego polecamy urocze kotki, również wykonane z ceramiki. Wyglądają świetnie, dzieciakom z pewnością przypadną do gustu. Figurki umieszczone są w pojemniku, z którego wystają wyłącznie kocie główki — dziecko nie będzie miało dostępu do wody.

Dla tradycjonalistów polecamy nawilżacz, który wygląda jak kwiatek doniczkowy. Ceramiczna donica skrywa zapas wody, a ponad jej poziomem unoszą się zielone liście. Całość wygląda bardzo realistycznie, więc taki nawilżacz może z powodzeniem ustawić pomiędzy doniczkami z żywymi roślinami.

dyfuzory

Nawilżacze powietrza na kaloryfer

Klasyczne nawilżacze powietrza to ceramiczne pojemniki na wodę z uchwytem, za pomocą którego montujemy je na kaloryferze. Pasują do kaloryferów żeberkowych i panelowych. W tym przypadku również warto wybrać nawilżacz dekoracyjny. Wybór jest duży — od prostych naczyń ceramicznych po pięknie malowane egzemplarze w fantazyjnych kształtach. Wzór na nawilżaczu może nawiązywać do stylu wnętrza i być dopełnieniem pozostałych dekoracji.

Podstawą po raz kolejny jest biała ceramika, wybierz ją, jeśli nie chcesz eksponować nawilżacza. Na tle białego kaloryfera będzie on praktycznie niewidoczny. Kolorowe i zdobione modele to doskonałe uzupełnienie innych dekoracji we wnętrzu. Możesz wybrać nawilżacz z liściem monstery lub ciekawy deseń geometryczny. Takie dodatki podkreślają styl wnętrza, jednocześnie spełniając swoją praktyczną funkcję. Są doskonałym sposobem na przełamanie aranżacyjnej nudy i skutecznie ożywiają monochromatyczne aranżacje.

Tradycyjny nawilżacz powietrza jest praktycznie bezobsługowy — wystarczy nalać do niego wodę i zadbać by znalazł się w pobliżu źródła ciepła. Naturalnie stojąca woda niesie za sobą ryzyko powstania pleśni i rozwojowi bakterii. Dlatego nawilżacz należy regularnie myć, a wodę usunąć z niego natychmiast po zakończeniu sezonu grzewczego.