Wybieramy parasole ogrodowe

parasol

Choć przez wiele miesięcy czekamy z utęsknieniem na słońce, to gdy przychodzą upały, szukamy ochłody w cieniu. Mocno nasłoneczniony ogród nie będzie dawał wytchnienia w gorący dzień, dlatego nad strefą wypoczynkową warto rozłożyć parasol ogrodowy.

Parasole ogrodowe dają schronienie przed upałem i palącym słońcem. Zastosowanie mają nie tylko na wolnej przestrzeni - potrzebujemy ich również na tarasach i balkonach. Dzięki nim możemy wypoczywać na świeżym powietrzu w upalny dzień. Ciągła ekspozycja na działanie promieni słonecznych, szczególnie gdy promieniowanie UV jest wysokiej - jest po prostu niezdrowa. Może prowadzić nie tylko do udarów, które są stanem bezpośredniego zagrożenia życia, ale również groźnych chorób skóry. Dlatego podczas upałów chowamy się pod parasol ogrodowy, a gdy musimy wyjść na słońce, nakładamy na skórę krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.

Parasole ogrodowe - rodzaje

Czym jest parasol ogrodowy? Za mało powiedzieć, że jest to powiększona wersja parasola przeciwdeszczowego. Poza rozmiarem różnic jest znacznie więcej. Fakt, że wynikają one z tego, że powierzchnia czaszy i waga są znaczne. Sprawdźmy, jakie rozwiązania mamy do wyboru i czy istnieje jakaś alternatywa dla parasola ogrodowego.

Zacznijmy od klasyfikacji pod względem konstrukcyjnym. Otóż do wyboru mamy klasyczne parasole z nogą ustawioną centralnie oraz parasole z czaszą na wysięgniku, których stelaż znajduje się z boku. Ponadto parasole ogrodowe można podzielić ze względu na kształt czaszy - w sprzedaży są parasole ogrodowe kwadratowe i okrągłe.

Ostatnio w sprzedaży pojawiły się parasole ogrodowe na konstrukcji z drewna. Takie parasole do ogrodu prezentują się wyjątkowo elegancko. Zwykle sprzedawane są w zestawach z meblami ogrodowymi wykonanymi z tego samego materiału.

Parasole ogrodowe różnią się od siebie pod względem mechanizmu rozkładania i tkaniny, z jakiej wykonana jest czasza. Warto zauważyć, że kolor czaszy również ma znaczenie, ale wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziesz model pasujący do fasady.

Zastosowanie parasoli ogrodowych

Głównym powodem, dla którego kupujemy parasole ogrodowe, jest potrzeba zacienionej części ogrodu, tarasu lub balkonu. Chodzi nie tylko o to, aby parasol dawał cień, ale również stanowił osłonę, przed słońcem, które świeci prosto w twarz. Dzięki parasolom możemy zaaranżować komfortowe kąciki wypoczynkowe i jadalnię na świeżym powietrzu. Dodatkową zaletą parasoli ogrodowych jest fakt, że chronią blat stołu przed zanieczyszczeniami niesionymi przez wiatr i spadającymi z drzew. Pod parasolem możesz w spokoju spożyć posiłek lub wypić aromatyczną kawę.

Na balkonach i tarasach w blokach parasole ustawione pod odpowiednim kątem mogą częściowo osłonić okna przed ostrym słońcem. Chronią również rośliny balkonowe podczas dotkliwych upałów. Jak widać parasole ogrodowe i na balkon mają wiele zalet i warto zastanowić się nad takim zakupem. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni model, powinieneś poznać cechy różnych rozwiązań. W ten sposób łatwiej dopasujesz takie, które będzie najlepsze dla Twojej przestrzeni.

Jaki parasol ogrodowy wybrać?

Na początku pokrótce przedstawiliśmy różne typy parasoli ogrodowych. Pora rozszerzyć te informacje o istotne z punktu widzenia kupującego szczegóły. Zacznijmy od podstawowego modelu parasola ogrodowego, czyli parasola ze stelażem umieszczonym centralnie. Jeśli chcesz osłonić nim stół ogrodowy pamiętaj, że mebel powinien być przystosowany do instalacji takiej osłony. Otwór na parasol powinien znajdować się na środku stołu, wówczas wszystkie osoby przy nim siedzące będą mieć taką samą ochronę.

Pamiętajmy, że duże parasole ogrodowe wymagają solidnej podstawy. Najczęściej jest to specjalnie zaprojektowany obciążnik, który nawet na silnym wietrze utrzyma parasol na swoim miejscu. Trzeba zatem mieć na uwadze również to, że wraz z parasolem pojawi się również dość duża i ciężka podstawa.

Parasole na wysięgnikach to bardzo popularna nowość ostatnich lat. Nie potrzebujesz do nich stolika z otworem. Dzięki wysięgnikowe możesz zapewnić sobie cień nad leżakami czy ogrodowym jacuzzi. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ Twoja ogrodowa strefa relaksu nie jest zaburzona masywną podstawą parasola. Przestrzeń pod parasolem jest w całości do zagospodarowania, natomiast podstawa i stelaż znajdują się obok. To bardzo ułatwia aranżacje z kanapami i stolikiem kawowym na tarasie.

Jak wybrać rozmiar parasola? Jeśli chcesz osłonić stół ogrodowy lub strefę wypoczynkową, to parasol powinien dawać cień nad całą powierzchnią. Dzięki temu każda osoba siedząca w tym miejscu będzie mogła cieszyć się przyjemnym chłodem. Jeśli wybierasz parasol balkonowy, pamiętaj, że ogranicza Cię powierzchnia tarasu. Jeśli jest to niewielki balkon, to ustawienie na nim dużego parasola na balkon będzie złym rozwiązaniem, bo będziesz potrzebował zmieścić również podstawę. A co Ci z zacienionego balkonu, jak nie będziesz już mieć gdzie postawić krzesła? Poza tym pamiętaj, że rozmiar czaszy i jej kształt ogranicza fasada.

Ważną cechą parasoli ogrodowych jest system otwierania czaszy. Do wyboru mamy kilka mechanizmów. Mniejsze parasole ogrodowe ze stelażem centralnym rozkładają się podobnie jak parasole przeciwdeszczowe. Natomiast modele o dużej średnicy wymagają zastosowania systemów na korbki, które ułatwiają składanie i rozkładanie ciężkiej czaszy. Wybór pod względem estetyki parasola jest kwestią indywidualną. Warto by pasował do mebli ogrodowych i fasady budynku.

Co zrobić, gdy z braku miejsca nie możesz sobie pozwolić na parasol ogrodowy lub wręcz przeciwnie - chcesz osłonić przed słońcem większą powierzchnię? Sprawdź żagle przeciwsłoneczne. Są to duże kawałki mocnego materiału, które rozpościera się na stałych elementach infrastruktury i nad miejscem, które chcesz zacienić. Wyglądają bardzo efektownie, co więcej są doskonałym rozwiązaniem na małe balkony. Mocowanie do fasady i balustrad pozwala zasłonić całą powierzchnię balkonu bez zabierania cenne przestrzeni poniżej.