Wybieramy pojemnik na żywność

Kuchnia jest istotnym pomieszczeniem domu, w którym wszystko powinno być dobrze zorganizowane, aby codzienne funkcjonowanie było przyjemne i przebiegało jak najbardziej sprawnie. Znajdujące się w niej rzeczy są w bezustannym użytku, więc łatwiej o chaos, szczególnie gdy nie mają one swojego stałego miejsca. Segregację ułatwiają wszelkiego rodzaju pojemniki, którym zawdzięczamy harmonijny porządek. Przechowywanie żywności jest szczególnie istotne, zarówno w dłuższej, jak i w krótszej perspektywie. Pojemniki na żywność występują jednak w tylu kształtach, pojemnościach i wykonane są z tylu różnych tworzyw, że wybór odpowiedniego może wydawać się na pierwszy rzut oka trudny. Na co więc zwracać uwagę?

Odpowiednie przechowywanie żywności

Prawidłowe przechowywanie żywności jest bardzo ważne, jeśli chcemy utrzymać je w świeżości jak najdłużej, zapobiegać zwietrzeniu oraz rozmnażaniu się moli i innych niechcianych lokatorów. Dobór odpowiedniego pojemnika zależy głównie od tego, jakiemu rodzajowi żywności ma być przeznaczony. Chlebak wymaga odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dzięki której dłużej cieszyć się można chrupiącą skórką i świeżym środkiem pieczywa, natomiast produkty sypkie, takie jak mąka, wymagać będą szczelnie zakręcanego, pozbawionego wilgoci pojemnika. Jeszcze innych warunków wymagać będą warzywa i owoce. Uwagę powinno zwrócić się także na wielkość i wymiarowość.

Pojemnik na jedzenie, przykładowo na lunch, powinien być jak najbardziej dostosowany do potrzeb - posiadać może dodatkowe przegródki, dzięki którym umieścić w nim można różnorodny posiłek na wynos, ale zdecydować się można również na małe, jednokomorowe pudełko na kanapki. Kolejną kwestię, której nie można pominąć, stanowią tworzywa, z których są wykonane. Różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także przeznaczeniem.

Pojemniki metalowe

Bardzo dobrą propozycję do przechowywania między innymi makaronów, kaszy, ryżu czy też kawy stanowią pojemniki metalowe. Są trwałe, pozwalają na długie utrzymywanie świeżości i aromatów, nie pochłaniając przy tym zapachów, a do tego prezentują się bardzo estetycznie na półkach w szafce, blacie czy w jakimkolwiek innym miejscu kuchni. Dostępne są w rozmaitych kształtach i rozmiarach, dedykowane każdemu rodzajowi makaronu, kawy i wielu innych artykułów spożywczych, co pozwoli szybko i sprawnie sięgnąć po potrzebną puszkę. Świetnie służy temu również puszka z tabliczką kredową, którą do woli można podpisywać.

Różnią się również pod względem designu - pojemnik metalowy w czarnym macie będzie jednocześnie stylowym urozmaiceniem industrialnej lub nowoczesnej kuchni, a imitujący strukturę drewna będzie się pięknie prezentować w rustykalnych i klasycznych aranżacjach. Również ciastka trzymać możemy w elegancki sposób, w urokliwych pojemnikach w różnego rodzaju kolorowe motywy gwiazdek, grafiki z ciastkami lub po prostu w pojemniku z przezroczystym okienkiem, który nigdy nie ukryje przed nami zawartości.

Pojemniki szklane

Żywności sypkiej, ciastkom czy też płatkom śniadaniowym służą także doskonale pojemniki szklane. Od lat spełniają się również w roli cukierniczki czy też przyprawników. Mogą być zakręcane, z dozownikami na sól czy cukier lub ze szczelnymi pokrywkami, dzięki czemu zachowamy produkty w świeżości przez długi czas. Nie chłoną zapachów, łatwo je utrzymać w czystości, są transparentne, więc wiemy, co przechowujemy w każdym z nich, a w dodatku cechuje je bardzo uniwersalny wygląd, dlatego już od wielu pokoleń wykorzystywane są w niemal wszystkich kuchniach, niezależnie od stylistyki, ponieważ wpasują się wszędzie.

Pojemnik szklany to estetyczny i higieniczny sposób na przechowywanie również między innymi masła, klosz je zabezpiecza, a poza tym umożliwia na stole elegancką ekspozycję. W szklanym słoju bardzo ładnie prezentują się różnego rodzaju słodycze, takie jak cukierki. Wystawione w salonie na stoliku nadadzą przytulności i są też urokliwym dodatkiem, co sprawia, że pojemniki szklane sprawdzają się nie tylko w kuchni, ale także salonie i jadalni. Wybierać można też pod kątem rodzaju pokrywek - mogą być to pokrywki hermetyczne, bambusowe, imitujące drewno, szklane lub wykonane ze stali nierdzewnej. Tym samym pojemnik szklany może być z łatwością dostosowany do innych akcesoriów, dodatków lub kolorystyki Twojej kuchni, tworząc spójną, stylową aranżację.

Pojemniki z tworzywa

Najlepszą propozycją do organizacji żywności w lodówce są pojemniki z tworzywa sztucznego. Jest to także najrozsądniejsza opcja, kiedy musimy przetransportować jedzenie, na przykład w przypadku lunch boxów, bo cechuje je przede wszystkim lekkość. Dzielą się przede wszystkim przeznaczeniem - niektóre dostosowane są do przechowywania makaronu spaghetti, inne żywności na wynos, segregacji żywności w lodówce lub produktów sypkich. Przy wyborze pojemnika z tworzywa sztucznego powinniśmy upewnić się, że jest on bezpieczny w kontakcie z żywnością, a o tym mówi oznaczenie BPA Free. To bardzo ważne, dlatego pojemnik z tworzywa powinien pochodzić od sprawdzonych producentów. Cechuje je zwykle prosty, minimalistyczny wygląd, ale dostępne są również designerskie pojemniki, które będą prezentować się bardzo stylowo na blacie kuchennym lub wyeksponowane na półce.

Pojemniki na jedzenie są zatem bardzo istotnym elementem każdej dobrze zorganizowanej kuchni. Warto mieć w domu wiele ich różnych rodzajów, aby być przygotowanym zarówno na przywitanie gości, efektowne podanie kawy wraz z cukrem i słodkimi przekąskami, jak i wygodne oraz higieniczne przechowywanie żywności, dzięki której na dłużej zachowamy jej świeżość. Nieobojętny jest także aspekt estetyczny - ich zróżnicowany design i kształt pozwala na uzupełnienie kuchennej aranżacji i podkreślenie indywidualnego charakteru, dlatego pojemnik na żywność może być jednocześnie jedną z dekoracji kuchni.


Pojemnik na żywność sypką szklany 900 ml, srebrny, ZELLER
Pojemnik na żywność sypką szklany 900 ml, srebrny, ZELLER
Pojemnik na żywność sypką szklany 900 ml, ZELLER
ZELLER
od 37,99 zł
Pojemnik do przechowywania żywności NERO, 1 litr, Wenko
Pojemnik do przechowywania żywności NERO, 1 litr, Wenko
Pojemnik do przechowywania żywności NERO, 1 litr, WENKO
WENKO
49,99 zł
Komplet pojemników na żywność z zamknięciem, 3 pojemności, szklany
Komplet pojemników na żywność z zamknięciem, 3 pojemności, szklany
Komplet pojemników na żywność z zamknięciem, 3 pojemności, szklany
5five Simply Smart
99,99 zł
Szklany pojemnik na żywność, pokrywka z bambusa, 1 L
Szklany pojemnik na żywność, pokrywka z bambusa, 1 L
Szklany pojemnik na żywność, pokrywka z bambusa
5five Simply Smart
od 29,99 zł
Pojemnik szklany z bambusową pokrywką, 640 ml
Pojemnik szklany z bambusową pokrywką, 640 ml
EH Excellent Houseware
34,99 zł
Pojemnik na produkty spożywcze, kwadratowy, 500 ml
Pojemnik na produkty spożywcze, kwadratowy, 500 ml
Pojemnik na produkty spożywcze, kwadratowy, 500 ml
5five Simply Smart
25,99 zł
Pojemnik na produkty spożywcze, prostokątny, 4300 ml
Pojemnik na produkty spożywcze, prostokątny, 4300 ml
Pojemnik na produkty spożywcze, prostokątny, 4300 ml
5five Simply Smart
44,99 zł
Lunchbox ENVIRO
Lunchbox ENVIRO
Lunchbox ENVIRO
Gefu
135,00 zł