Wybieramy pojemniki na przyprawy

słoiczki na przyprawy

Przyprawy powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób chroniący to, co, w nich najcenniejsze - aromat, który nadaje potrawom smak. Dlatego pojemniki na przyprawy są w Twojej kuchni niezbędne. Jak wybrać odpowiednie? Podpowiadamy.

Domowe gotowanie nie wymaga od nas wykorzystywania całych torebek przypraw na raz. Po otwarciu saszetki należy zawartość przesypać do szczelnie zamykanego słoiczka. W przeciwnym wypadku cały aromat wywietrzeje i przyprawa będzie nadawać się wyrzucenia. Zwietrzałe zioła nie nadają potrawie żądanego smaki i aromatu, co więcej potrafią ją skutecznie zepsuć. Dlatego prawidłowe przechowywanie przypraw jest tak ważne.

Pojemniki na przyprawy - nowości

Szczelnie zamknięte pudełka, słoiczki na przyprawy, młynki - to strażnicy smaku i aromatu w Twojej kuchni. Sprawdzamy, co nowego pojawiło się w sprzedaży w tej kategorii. Często zdarza się, że natrafimy na gadżet, który jest genialny w swej prostocie, bo całkowicie odmienia naszą codzienność w kuchni.

Przedmioty codziennego użytku zmierzają ku multifunkcyjności - obserwujemy to już od kilku lat. Ten trend nie oznacza, że coś, co może służyć wielu celom, nie może być atrakcyjne pod względem estetycznym. Nasze serca podbiły ostatnio dozowniki na ocet i oliwę. Są wyjątkowe, ponieważ mała butelka jest częścią dużej butelki. Przepięknie to wygląda, nawet gdy buteleczki są puste, po nalaniu płynów uzyskujemy praktyczną ozdobę stołu, która z całą pewnością zachwyci Twoich gości.

W przypadku pojemników na przyprawy bardzo istotne jest szczelność, dlatego słoiczki z otworami na dłuższą metę się nie sprawdzają. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczona uszczelką zakrętka. Suszone zioła i przyprawy mają długi okres przydatności do spożycia, więc można śmiało przechowywać je w ten sposób. Ciekawym, pod względem estetyki rozwiązaniem są stojaki ze słoiczkami przypominające wyposażenie laboratorium. Wysokie, szklane słoiczki zamykane za pomocą korka to piękna dekoracja do Twojej kuchni.

Co warto wiedzieć o pojemnikach na przyprawy?

Pojemnik na przyprawy to akcesorium, którego zadaniem jest przedłużenie trwałości aromatu suszonych ziół i korzennych proszków. Nie używamy jednej uniwersalnej przyprawy. w każdej kuchni jest ich co najmniej kilkanaście. Bardziej zaawansowani miłośnicy gotowania przygotowują nawet własne mieszanki. Dlatego słoiczki na przyprawy warto kupować w zestawach. Jeśli do tego są umieszczone na estetyczny stojaku, to tym lepiej. Takie akcesorium kuchenne będzie zdobić blat, a Ty podczas gotowania będziesz mieć wszystko pod ręką.

W niewielkich kuchniach, gdzie każdy centymetr blatu roboczego jest na wagę złota, lepszym rozwiązaniem są organizery i pojemniki na przyprawy, które umieszczamy w szafce lub szufladzie. Trzeba tylko pamiętać, by słoiczki na przyprawy były dobrze opisane. Naklejki na wieczkach doskonale się sprawdzają, gdy mamy poukładane słoiczki w szufladzie. Natomiast do szafki w górnym ciągu idealne będą przeźroczyste pojemniki.

Dobrze jest mieć również pojemnik na przyprawy w saszetkach. Jeśli nie jesteś fanem słoiczków i zużywasz przyprawy i zioła na bieżąco, to wystarczy organizer do szafki, który pomoże utrzymać porządek w torebkach z przyprawami. Prosty, bambusowy organizer będzie jak najbardziej odpowiedni.

Jaki pojemnik na przyprawy wybrać?

Wybór rozwiązania zależy od kilku czynników. Jeśli na co dzień nie gotujesz w domu i używasz tylko podstawowych przypraw, to z powodzeniem wystarczą Ci młynki do pieprzu i soli oraz pojemnik na przyprawy w torebkach. Do tego sposobu przechowywania przypraw przydadzą się klamerki, którymi zabezpieczysz otwarte torebki. Z powodzeniem wystarczą klamerki biurowe lub do bielizny.

Dla osób, które gotują codziennie i używają większej liczby przypraw i ziół polecamy stojak, a na nim kilka lub kilkanaście słoiczków na przyprawy. Szczelnie zamknięte słoiczki będą chronić aromat. Forma stojaka jest wygodna, jeśli masz do dyspozycji duży blat. Wówczas każda przyprawa, której aktualnie potrzebujesz do gotowania, będzie w zasięgu ręki.

Pojemniki kuchenne to nie tylko słoiczki na przyprawy. Potrzebujesz ich również do przechowywania sypkich produktów, które nie powinny mieć styczności z wilgocią lub jak przyprawy, tracą aromat. Kawy i herbaty należą do tej drugiej grupy, ale pamiętaj, by nie przechowywać kawy ziarnistej w szczelnym opakowaniu.

Czy materiał, z którego wykonany jest pojemnik, ma znaczenie? Oczywiście, ponieważ są takie tworzywa, które chłoną aromat, a przyprawy lub kawa bardzo intensywnie go wydzielają. Dlatego do przechowywania silnie aromatycznych przypraw potrzebujesz pojemników ze stali nierdzewnej lub szkła. Wówczas masz pewność, że słoiczek po umyciu nie będzie pachniał przyprawą, która się w nie poprzednio znajdowała. Warto zwrócić uwagę również na zakrętkę, która również może nasiąkać zapachem. Metalowe nie mają tej właściwości, więc jest to najlepszy wybór.

Pojemniki na przyprawy są niezbędne również po to, aby utrzymać porządek w kuchni. Przechowywanie luzem torebek to prosta recepta na bałagan w szufladzie lub w szafce. Zioła należy segregować, natomiast w przypadku przypraw zawierających suszone warzywa, ważna jest kontrola daty przydatności do spożycia. To, że mieszanka będzie wciąż ładnie pachnieć, nie oznacza, że nadaje się do przyprawienia nią posiłku.

Bardzo istotne jest również to, by chronić przyprawy przed wilgocią. W szczelnie zamkniętych słoiczkach lub zapieczętowanych torebkach są bezpieczne. Wilgoć jest największym wrogiem mieszanek z suszonymi warzywami. Może powodować pojawienie się pleśni, która jest bardzo szkodliwa dla człowieka. A na pierwszy rzut oka możesz nie zauważyć, że w pojemniku z przyprawą zaczęło już dziać się coś niedobrego.