Wybieramy praktyczne i funkcjonalne ręczniki łazienkowe

Ręcznik to niezbędny element wyposażenia każdego domu. To w jego delikatnym uścisku zanurzamy się po odprężającym prysznicu, powierzamy mu pielęgnację twarzy lub dłoni. Ręczniki dopełniają także aranżację łazienki i mogą same w sobie być stylową dekoracją. Dla jednych ręcznik staje się lojalnym przyjacielem. Aby zawsze należeć do tej grupy osób, należy kupić odpowiedni ręcznik.

Niezależnie od tego, czy chcesz podkreślić wnętrze swojej łazienki, czy też wymienić zużyte i wyblakłe ręczniki na nowe, wybór ręczników powinien być przemyślany. Warto zwrócić uwagę na materiał produktu, jego gęstość, chłonność, trwałość i wiele innych cech. W tym artykule pomożemy Ci wybrać praktyczne i funkcjonalne ręczniki do łazienki.

Rodzaje ręczników

W sklepach znaleźć można różne rodzaje ręczników. Są nimi:

 1. Ręczniki kąpielowe
 2. Po ciepłej kąpieli, prysznicu czy saunie przyjemnie jest owinąć się w ręcznik kąpielowy. Powinien on doskonale wchłaniać wilgoć, być ciepły, delikatny i miękki w dotyku. Najczęściej do łazienki wybiera się ręczniki frotte o dość dużych wymiarach.

 3. Ręczniki do twarzy
 4. Tego rodzaju ręczniki mają kontakt z delikatną i wrażliwą skórą twarzy, dlatego zwróć uwagę, jaki produkt kupujesz. Ważne jest, aby skoncentrować się na osobistych odczuciach i na kupnie produktu naprawdę wysokiej jakości.

 5. Ręczniki do dłoni i stóp
 6. Są niewielkich rozmiarów, wieszane w łazience przy umywalce. Powinny dobrze wchłaniać wodę i wyglądać stylowo i elegancko.

 7. Ręczniki do masażu
 8. Zostały specjalnie zaprojektowane, aby nadawać się do zabiegów masażu. Dzięki specjalnemu starannie opracowanemu połączeniu proporcji bawełny i lnu jest to doskonałe akcesorium dla osób, które cenią masaże i relaks.

ręczniki łazienkowe

Rozmiary ręczników

Podobnie jak inne tekstylia, ręczniki mają swoje własne przyjęte standardy dotyczące długości i szerokości. W niektórych krajach liczby mogą się nieznacznie różnić, ale generalnie są one następujące:

 • Ręczniki 30x30 cm lub 30x50 cm nazywane są ręcznikami gościnnymi (lub toaletowymi), używanymi w łazience do rąk, czasem w kuchni;
 • Ręczniki 50x70 cm to standard uniwersalnego ręcznika kuchennego;
 • Ręczniki 50x100 cm są również często używane do twarzy lub jako mały ręcznik pod prysznic;
 • Ręczniki 70x140 cm to zwykłe ręczniki kąpielowe, nadające się pod prysznic;
 • Ręczniki 80x160 cm - klasyczne ręczniki kąpielowe;
 • ręczniki 90x160 cm lub 100x150 cm - duże ręczniki kąpielowe. Często są używane na plażach, w wannach, saunach, gabinetach masażu jako małe prześcieradła frotte;
 • Ręczniki 80x200 cm przydają się w saunie, łaźni parowej lub masażu;
 • Ręczniki o wymiarach 150x200 cm, 150x250 cm, 160x200 cm, 175x200 cm, 175x250 cm itp. można już nazwać prawdziwymi prześcieradłami frotte i używać na plażach.

Materiał ręczników

Istnieje kilka głównych rodzajów ręczników, z których każdy ma swoje zalety.

 1. Ręczniki frotte
 2. Ręczniki frotte tkane są na cztery nitki, dzięki czemu na powierzchni materiału powstają cienkie pętelki. Ręczniki frotte przyciągają komfortem, wygodą, doskonałą chłonnością, hipoalergicznością i odpornością na pranie.

 3. Ręczniki welurowe
 4. Wyróżniają się połyskującą powierzchnią i wyglądają naprawdę niesamowicie. Ręczniki welurowe są dobre dla skóry, ale nieco gorzej wchłaniają wilgoć niż ręczniki frotte.

 5. Ręczniki żakardowe
 6. Do produkcji ręczników żakardowych potrzebne są specjalne maszyny, które ściśle przeplatają bawełniane nici w specjalny sposób, tworząc wzór. Produkty te są nieco droższe niż ich odpowiedniki. Ręczniki żakardowe mogą być gładkie lub frotte. Żakardowe ręczniki frotte często mają małe pętelki i wyglądają bardzo stylowo i pięknie.

 7. Ręczniki bawełniane
 8. Najpopularniejszym i cenionym materiałem do produkcji ręczników jest oczywiście bawełna. Doskonale wchłania wilgoć, jest znana ze swojej trwałości, przyjazności dla środowiska, hipoalergiczności, miękkości i jakości. Ręczniki w 100% bawełniane są zwykle droższe od odpowiedników syntetycznych lub półsyntetycznych, ale są też znacznie dłuższe i lepsze.

 9. Ręczniki bambusowe
 10. Ostatnio popularne są również ręczniki bambusowe (lub kombinacje bawełny + włókna bambusowego). Ręczniki bambusowe doskonale wchłaniają wodę (jeszcze lepiej i szybciej niż bawełna), mają szczególny połysk i są delikatne w dotyku oraz mają wyjątkowe właściwości antybakteryjne. Ręczniki bambusowe nie sprawią problemów nawet alergikom i astmatykom, korzystnie wpływając na stan skóry. Świetnie pielęgnują twarz i ciało, a także sprawdzą się podczas relaksu na plaży. Ponadto ręczniki te są mocniejsze od bawełny i wytrzymują dłużej.

  ręczniki bawełniane

  Ręczniki wysokiej jakości

  Kiedy już zdecydowałeś się na rodzaj, rozmiar i skład ręcznika, pozostaje tylko sprawdzić jakość konkretnych modeli i poszukać ideału. Przede wszystkim zwróć uwagę na jednolitość i trwałość koloru, obróbkę krawędzi. Słabą jakość samej farby lub sposobu aplikacji można rozpoznać w sklepie. Kolorowy ręcznik wystarczy przetrzeć wilgotną białą szmatką. Jeśli szmatka zostanie poplamiona, ręcznik nie przetrwa nawet dziesięciu prań.

  Duże znaczenie ma również obróbka krawędzi tego wyrobu włókienniczego. Wszystkie nitki powinny być dokładnie przycięte, tego samego typu. Nie powinny się rozciągać. Zasadniczo krawędzie są obrabiane overlockiem (nie najlepsza opcja, dzięki której krawędzie wkrótce się strzępią) lub szwem (optymalny). Szew powinien być częsty (25 oczek na każde 10 cm), mocny i równy.