Wybieramy świeczniki i lampiony świąteczne

Święta Bożego Narodzenia to radosny, rodzinny czas. Dekorujemy wówczas pięknie nasze domy — wyjątkowy, świąteczny nastrój wprowadza ciepłe światło. Świeczka świąteczna to ważny element bożonarodzeniowych dekoracji. Jakie świeczki, lampionyświeczniki świąteczne wybrać w tym roku?

Boże Narodzenie kojarzy się z ciepłem, przyjemnym nastrojem i przytulnością. Wszystkie dekoracje świąteczne mają w sobie to coś, co sprawia, że wnętrze staje się cudownie przyjazne. Świeczki świąteczne doskonale podkreślają ten efekt, dlatego nie może ich zabraknąć w bożonarodzeniowych kompozycjach.

Świeczki świąteczne

Klasyczna, prosta świeca, a może tealight? Najlepiej i to, i to, bo im więcej światła w domu na Boże Narodzenie, tym lepiej. Świece dają ciepłe, przyjemne światło — w pomieszczeniu nimi oświetlonym zawsze panuje przytulny nastrój. W święta Bożego Narodzenia świece mają swoje specjalne zastosowanie. W Skandynawii bardzo mocno kultywuje się zwyczaj zapalania świec adwentowych. W polskich domach również możemy spotkać na stołach wieńce z jedliny ozdobione czterema świecami — symbolizują one cztery tygodnie Adwentu, czyli okresu oczekiwania na Boże Narodzenie. Do stroików najczęściej wybieramy proste świece lub takie z tematycznych zdobieniem.

Do nowoczesnych kompozycji możemy wybierać świece w szkle lub metalowej puszce. Świetnie sprawdzają się do tworzenia dekoracji świątecznych na tacach dekoracyjnych. W Boże Narodzenie zazwyczaj możemy poczuć konkretne zapachy świąteczne — korzenne przyprawy, cytrusy, wanilia. Zapachowe świeczki świąteczne świetnie sprawdzą się, gdy chcesz, by Twój dom pachniał świętami.

Ostatnia kategoria to świece, którym nadano konkretny kształt. Świeczka świąteczna w kształcie choinki to przepiękna tematyczna dekoracja. Doskonale sprawdzi się w stroikach, ale pięknie prezentuje się również solo.

Lampiony świąteczne

Świeczki świąteczne wymagają zastosowania odpowiedniej oprawy — zacznijmy od modnych lampionów. Tego rodzaju dekoracje możesz wykorzystać w aranżacjach przez cały rok. Na święta możesz nadać im specjalną formę. Prosty lampion świąteczny z metalu lub drewna będzie idealny, by wyeksponować świąteczną świecę. Zarówno te klasyczne, jak i typowo bożonarodzeniowe doskonale prezentują się w takiej oprawie. Lampion pozwoli bezpiecznie korzystać z ciepłego światła świecy. Korzystając z niego, nie musisz obawiać się o zachlapanie mebli woskiem.

świeczniki świąteczne

Lampiony świąteczne można wykorzystać również jako bazę do stworzenia ciekawego stroika. Wystarczy włożyć do niego świecę, kilka małych bombek i całość uzupełnić sztucznym śniegiem, aby uzyskać piękną dekorację. Do lampionów możesz włożyć również inne świąteczne ozdoby np. figurki reniferów czy samego św. Mikołaja. Ta prosta do wykonania dekoracja, która nie wymaga specjalnych zdolności plastycznych czy florystycznych. Każdy z nas może ją stworzyć w kilka chwil. Jeśli dodasz do niej łańcuch LED na baterie, to całość będzie prezentować się doskonale.

Jakie lampiony wybrać na Boże Narodzenie? Te klasyczne są doskonałą bazą do stworzenia dekoracji w tradycyjnym stylu. Do wyboru masz również typowo bożonarodzeniowe modele — wykonane z metalu w złotym kolorze lub z gotową kompozycją dekoracyjną w świątecznym klimacie. Naturalnie te klasyczne lampiony możesz wykorzystać do dekorowania domu i tarasu przez cały rok. Lampiony świąteczne to natomiast ozdoby, które dedykowane są tylko tej jednej okazji w roku.

Świeczniki świąteczne

Świece, które chcesz postawić na świątecznym stole, powinny zostać zamocowane w świecznikach. W tym wypadku wybór modeli ograniczamy do tych, które pasują do pozostałych elementów zastawy lub stylu, w jakim udekorujesz bożonarodzeniowy stół. Klasyczne, metalowe świeczniki pasują praktycznie do każdej aranżacji, możesz je zestawiać z wieloma kolorami i zawsze prezentują się doskonale. Jeśli chcesz, aby świąteczny stół dobrze korespondował z wystrojem wnętrza — wybierz świeczniki w takim stylu, w jakim zostało ono urządzone. Wówczas będziesz mógł używać ich nie tylko z okazji Bożego Narodzenia.

Masywne świeczniki świąteczne w złotym kolorze lub modele ze szkła doskonale pasują do wnętrz glamour. Proste formy zarezerwowane są do aranżacji minimalistycznych, loftowych i nowoczesnych. Jeśli chcesz stworzyć dekorację świąteczną w stylu rustykalnym, wybierz świecznik świąteczny z drewna. Ten naturalny materiał pięknie podkreśli ciepło światła świecy.

Wróćmy jeszcze na chwilę do zwyczaju zapalania świec adwentowych. Świąteczny świecznik może być piękną tacą z miejsce na 4 świece. Całość utrzymana w bożonarodzeniowym klimacie z subtelnymi dekoracjami. Taki świecznik to sposób, by zastąpić tradycyjny wieniec z jedliny. Pozwala nadać nowoczesnym wnętrzom świąteczny charakter, ale w stylu, który będzie współgrał z całością aranżacji.

Nie sposób wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia bez ciepłego, nastrojowego światła. To symbol, ale również znak, że jest to czas spokoju i relaksu w rodzinnym gronie. Dekorowanie mieszkania na święta to najprzyjemniejszy etap przygotowań. Daj się ponieść bożonarodzeniowej radości i stwórz z nami wyjątkowy klimat w swoim domu.