Jak udekorować dom na święta? Nie może zabraknąć w nim szopki bożonarodzeniowej

Dekoracje bożonarodzeniowe pozwalają stworzyć niezwykły klimat, który wnosi do wnętrza odrobinę ciepła, kiedy za oknem pada śnieg, a od mrozu szczypią policzki. Ale Boże Narodzenie to także okres związany z religią chrześcijańską, dlatego ozdoby często symbolizują to, co kojarzy się z przyjściem na świat Jezusa. Zastanawiasz się, jak udekorować dom na święta? Naszą dzisiejszą propozycją będzie klasyczna stajenka bożonarodzeniowa kiedy i gdzie ją położyć? Jaki model wybrać, aby dopasować szopkę do aranżacji?

Kiedy udekorować dom na święta? W dzień poprzedzający Mikołajki!

Odpowiedni czas na przystrojenie domu lub mieszkania nie jest ściśle określony i w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej jednak pierwsze dekoracje pojawiają się kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem, tj. 6 grudnia. Dlaczego? Ze względu na Mikołajki, obchodzone niemal na całym świecie. To idealny dzień na wprowadzenie świątecznych ozdób zarówno do domu, jak i do ogrodu.

scenki świąteczne

Niewiele osób jednak wie, skąd wzięła się tradycja tego święta, kiedy dzieci znajdują nad ranem prezenty przy łóżku, a na ulicach pojawiają się brodaci panowie w czerwono-białych strojach. 6 grudnia jest dniem ku czci biskupa Miry, który według legend rozdał swój cały majątek biednym, skupiając się szczególnie na potrzebach dzieci. Ten dzień to rocznica jego śmierci. W popkulturze Świętego Mikołaja przedstawia się najczęściej jako starca z okazałą brodą, ubranego w czerwono-biały strój i czapkę, z workiem prezentów na plecach i pękiem rózg przy pasie.

Szopka bożonarodzeniowa to tradycyjna dekoracja

Szopka bożonarodzeniowa to jedna z tradycyjnych dekoracji, ozdabiająca ulice miast, witryny sklepów, a także wiele mieszkań podczas grudniowych świąt. Co ciekawe, w wielu miejscach można zobaczyć tzw. żywą stajenkę bożonarodzeniową, gdzie pasą się zwierzęta oporządzane przez ludzi ubranych jak Maryja i Józef lub przypominających trzech mędrców niosących dary dla noworodka. W kołysce leży natomiast lalka, która udaje małego Jezusa. Takie ozdoby cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów, jak i mieszkańców danej okolicy.

świąteczna aranżacja

Oczywiście nie stworzysz żywej szopki w swoim domu, ale z pewnością możesz ją wykorzystać jako dodatkowy lub dominujący element świątecznej dekoracji. Makieta stajenki bożonarodzeniowej jest właśnie wyobrażeniem miejsca, w którym przyszedł na świat Jezus i zawiera dokładnie te same elementy, jakie zostały wymienione powyżej lub różne wariacje. Centralnym elementem takiej ozdoby często jest okazała gwiazda betlejemska, symbolizująca drogowskaz dla wszystkich istot żywych, które chciały powitać bożego syna na ziemskim padole.

Jak ładnie udekorować dom na święta z użyciem szopki wigilijnej?

Stajenka bożonarodzeniowa może stać się centralnym punktem dekoracji w twoim domu. Ale jak ją zaaranżować, aby nie wyglądała kiczowato i pasowała do reszty wystroju? W ostatnich latach bardzo modną świąteczną ozdobą są kurtyny świetlne wieszane w oknach. Jeżeli jednak zdecydujesz się umieścić taką girlandę na ścianie za szopką świąteczną, z pewnością bardzo pozytywnie zaskoczysz gości kreatywnym pomysłem.

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje tego typu światełek. Można zdecydować się na zwisające łańcuchy w kształcie gwiazdek, choinek czy płatków śniegu lub postawić na tradycyjne, drobne lampki ledowe. Proponujemy te ostatnie, w białym kolorze, ponieważ kojarzą się z delikatnymi płatkami śniegu. Najlepiej będą wyglądać na nieco ciemniejszej lub kolorowej powierzchni, z którą stworzą kontrast.

świąteczna choinka

Zrób to sam  stajenka bożonarodzeniowa w wersji 2D

Jeżeli lubisz prace ręczne typu DIY, spróbuj stworzyć własną stajenkę bożonarodzeniową. Będzie ci potrzebna wspomniana wcześniej kurtyna oraz:

  • materiałowa zasłona bądź inna gładka tkanina, najlepiej w kolorze granatowym, czarnym lub bordowym,
  • girlandy ze światełek,
  • karton,
  • małe kawałki drewna, 
  • słoma, siano,
  • klej do pracy na gorąco, taśma klejąca dwustronna,
  • nożyczki i flamastry.

Opcjonalnie przydadzą się też igły i nici, wata, anielskie włosy, skrawki różnych materiałów, folii aluminiowej, a także złotka. Nie są one jednak niezbędne, poradzisz sobie bez tych dodatków, jeżeli tylko wykażesz się dozą kreatywności.

Stajenka bożonarodzeniowa 2D krok po kroku

Z kartonu wytnij kontury postaci, które chcesz umieścić w szopce wigilijnej. Możesz je narysować i pokolorować albo wydrukować i nakleić na twarde podłoże. Pamiętaj jednak, że nadmiar kleju zniszczy papier, więc w tym celu najlepiej wykorzystać dwustronną taśmę klejącą. Jeżeli chcesz je dodatkowo ulepszyć i nadać im przestrzenności, wykorzystaj skrawki materiałów. Na niektóre zwierzątka przyklej watę imitującą sierść, natomiast na głowy Maryi, Józefa, mędrców i pasterzy przyklej anielskie włosy.

Gdy wszystkie postacie są już gotowe, na ścianie lub karniszu powieś zasłonę z jednolitego materiału, a do niej przymocuj światełka. Pod girlandą powieś uformowaną ze złotka lub folii aluminiowej gwiazdę betlejemską, a następnie przyklej źdźbła słomy, formując w ten sposób dach stajenki.

Kolejnym krokiem jest umiejscowienie w stajence wszystkich kartonowych postaci i zrobienie żłobu z kawałków drewna i siana. Wszystkie elementy możesz przykleić lub przyszyć. Tak przygotowana szopka świąteczna z pewnością będzie stanowiła niemały powód do dumy, a przy tym pięknie urozmaici wystrój domu.

Jak udekorować wejście do domu na święta przy pomocy stajenki bożonarodzeniowej

Chcesz, by szopka wigilijna witała wszystkich przybywających na wieczerzę gości? Przed drzwiami możesz postawić zarówno własnoręcznie zrobioną makietę, jak i gotową, zakupioną w sklepie stajenkę. Naszą propozycją jest stajenka bożonarodzeniowa z tworzywa sztucznego, którą swobodnie powiesisz na drzwiach zamiast klasycznego wieńca. Jest lekka i ma wesoły, świąteczny charakter, co od progu wprawi wszystkich przybyłych w dobry nastrój.