Wybieramy szopkę bożonarodzeniową

Szopka świąteczna to symbol, bez którego święta nie mogą się odbyć. Wszak opowiada ona historię Bożego Narodzenia, którą co roku świętujemy wspólnie z bliskimi. Jest ona nieodłącznym elementem dekoracji w każdym katolickim domu.

Szopki bożonarodzeniowe — piękne dekoracje, przedstawiające scenę narodzenia Jezusa. Z tej właśnie okazji świętujemy w grudniu. Zanim wybierzemy odpowiednią szopkę do dekoracji domu, cofnijmy się w czasie i sprawdźmy, skąd wzięła się tradycja eksponowania w domu jednej z najważniejszych scen z Ewangelii.

Tradycja szopki bożonarodzeniowej

Pierwszą szopkę bożonarodzeniową zorganizował św. Franciszek z Asyżu w XIII w. Były to znane nam scenki świąteczne z udziałem żywych zwierząt i ludzi. Zatem tradycja ta sięga średniowiecza i choć były przez wieki rozbudowane i urozmaicone to ich forma pozostaje niezmienna do dziś.

W Polsce tradycję szopki bożonarodzeniowej zapoczątkowali ojcowie bernardyni pod koniec XIII w. Najstarsze zachowane figury, które służyły do zainscenizowania betlejemskiej stajenki, pochodzą z XIV w. i można je zobaczyć w Klasztorze Sióstr Klarysek w Krakowie. To miasto słynie z przepięknych szopek, które od XIX w. niezmiennie zachwycają podczas corocznego pokazu. Krakowskie szopki są nieco inne niż ta tradycyjna — wzorowane są na krakowskich budowlach np. kościele Mariackim. Niezwykle pięknie wykonane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Przed Bożym Narodzeniem każda parafia tworzy własną szopkę. Co roku jest ona inna i jest to czas, gdy członkowie tych wspólnot mogą jednoczyć się na wspólnej pracy twórczej. Organizowane są również konkursy — Kraków nie jest jedynym miastem, w którym takie wydarzenia mają miejsce. Jak widzisz, tradycja bożonarodzeniowej szopki jest długa i bardzo różnorodna. Jeśli szukasz szopki, która ozdobi Twój dom na święta, chętnie Ci pomożemy.

Szopki świąteczne

Zwyczaj stawiania szopki w pobliżu bożonarodzeniowej choinki trafił pod strzechy dawno temu. Dziś możemy wybierać spośród wielu dekoracji tego typu. Większość z nich ma charakter rustykalny, ale możesz znaleźć również takie, które będą pasować do nowoczesnych wnętrz. Szopki bożonarodzeniowe mogą stanowić zestaw ceramicznych lub glinianych figurek przedstawiających bohaterów sceny biblijnej. Postacie Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus mogą być ukazane w sposób realistyczny. Wówczas będzie to element tradycyjnej dekoracji świątecznej. Możesz również zdecydować się na dekorację z figurami pięknych aniołów. Utrzymana w jasnych barwach szopka świąteczna to dobry wybór, gdy chcesz utrzymać dekoracje świąteczne w śnieżnym klimacie.

Gdzie ustawić szopkę i jak zaaranżować jej otoczenie? Najczęściej szopka ustawiona jest pod choinką, jednak jeśli wybrałeś rozłożyste drzewko — nie będzie jej widać. Dlatego to miejsce jest odpowiednie, pod warunkiem, że zdecydujesz się na małą choinkę w doniczce. Wówczas szopka świąteczna będzie odpowiednią ozdobą. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie jej na kominku lub komodzie w salonie. To dekoracja, która wprost nawiązuje do powodu naszego świętowania, zasługuje na honorowe miejsce.

scenki świąteczne

Świecką alternatywą dla szopki są scenki świąteczne. Dekoracje ukazujące zaśnieżone domy i ich radosnych mieszkańców. Często spotkamy tam św. Mikołaja lub elfy i poczciwego bałwanka. Zawsze przedstawiają bajkowy krajobraz. Zaśnieżony ogród przed uroczym domkiem lub zimowy las. Takie dekoracje pasują do wielu aranżacji.

Szopki bożonarodzeniowe z podświetleniem LED

Bazą dla świątecznych aranżacji, zawsze jest ciepłe, nastrojowe światło. Choinkę ubieramy lampkami, przed domem tworzymy bajeczne iluminacje. Szopki również mogą być wyposażone w oświetlenie. Dzięki niemu przyciągają wzrok i doskonale wpisują się w kolorowy i rozświetlony klimat Twojego domu. Podświetlenie LED zasilane jest bateriami, więc nie musisz ustawiać szopki w pobliżu gniazdka elektrycznego. Nic Cię nie ogranicza, możesz postawić ją wszędzie.

Podświetlenie może być kolorowe, dynamiczne lub stanowić wyłącznie delikatne światło o ciepłej barwie. Wybór zależy od tego, jaka forma takiej świecącej dekoracji będzie odpowiednia do Twojego wnętrza. Choć Boże Narodzenie z założenia kojarzy się z dużą ilością kolorowych dekoracji i świateł, to jednak warto jest zachować umiar. Jeśli przesadzisz z ilością, w Twoim mieszkaniu zamiast przytulnie, zrobi się przytłaczająco. We wszystkim, nawet dekorowaniu domu na święta trzeba zachować umiar. Dlatego postaw na jedną, efektowną dekorację zamiast wielu. Tę rolę z powodzeniem może odegrać Szopka bożonarodzeniowa lub scenka świąteczna. Możesz ustawić je w widocznym miejscu i będą stanowić dyskretny i gustowny dodatek. Nie potrzeba niczego więcej, aby zaakcentować charakter świąt.

Szopka bożonarodzeniowa to jedna z tradycyjnych dekoracji świątecznych. Jest to element dekoracyjny, który dobrze wpisuje się w styl rustykalny i klasyczny. W sprzedaży znajdziesz również designerskie szopki bożonarodzeniowe, które pasują do nowoczesnych wnętrz. Nie bój się sięgać po takie dodatki — nie tylko na co dzień, ale również w święta Twój dom powinien reprezentować Twoje prywatne gusta.