Wybór odpowiedniego oświetlenia to podstawa! Zobacz, na co należy zwrócić uwagę

lampy

Wybór odpowiedniego oświetlenia do różnych pomieszczeń w domu może być skomplikowany. Potrzebujesz wielu różnych źródeł światła o różnej barwie i natężeniu. Zaplanowanie punktów świetlnych w domu to jeden z najważniejszych etapów aranżacji. A wybór odpowiednich lamp nie może skupiać się wyłącznie na estetyce opraw.

Dobrze zorganizowane oświetlenie sprawia, że przestrzeń jest przyjazna. Do pracy i nauki potrzebujemy innego oświetlenia, a kiedy chcemy się zrelaksować, pomieszczenie nie musi być rzęsiście oświetlone. Dlatego do każdego pomieszczenia w domu potrzebujesz innych zestawów lamp i żyrandoli. Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, gdy planujesz lub chcesz poprawić jakość oświetlenia w swoim domu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu we wnętrzach

Zacznijmy od różnych typów oświetlenia, które będą nam potrzebne:

  1. Oświetlenie główne
  2. Oświetlenie zadaniowe
  3. Oświetlenie akcentujące

Każdy pokój powinien mieć co najmniej dwa różne rodzaje oświetlenia, ale zdarzają się sytuacje, gdy niezbędne będą wszystkie trzy.

Oświetlenie główne

W skład tego typu oświetlenia wchodzą różnego rodzaju lampy od żyrandoli po oświetlenie wpuszczane. Najczęściej są to lampy sufitowe, których zadaniem jest oświetlenie jak największej przestrzeni.

Oświetlenie zadaniowe

Służy do oświetlania pomieszczenia podczas wykonywania różnych czynności, takich jak czytanie książki lub robienie makijażu przed lustrem. Światła te nigdy nie są używane do rozjaśniania całego pokoju, a jedynie jego niewielkiej części.

Oświetlenie akcentujące

To najbardziej dekoracyjne oświetlenie w pomieszczeniu. Te światła zwykle zwracają uwagę na obraz, kominek lub półkę na książki. Światła akcentujące mogą być proste i eleganckie, ale też mogą, ale mogą też być luksusowe i nietuzinkowe.

Przykładowe schematy oświetlenia

Każdy dom ma przedpokój, salon, jadalnię, kuchnię, sypialnię i łazienkę - wszystkie te pomieszczenia wymaga innego zestawu oświetlenia.

Wejście

Przedpokój to pierwsze miejsce, które Twoi goście zobaczą w domu, co oznacza, że ​​chcesz, aby było przyjazne i zachęcające. Nie wybieraj kilku lamp zadaniowych i świateł akcentujących, aby rozjaśnić niektóre obszary w przedpokoju. Zamiast tego spróbuj zamontować żyrandol na środku sufitu. Jeśli nie masz wysokiego sufitu, spróbuj wybrać oprawę oświetleniową, która emituje ciepłe światło.

Salon

Salon jest przeznaczony do rozrywki i relaksu. Biorąc to pod uwagę, będziesz chciał mieć dostęp do jasnego światła w razie potrzeby, ale nie będziesz chciał używać go przez cały czas - wybierz kilka źródeł światła. Tutaj Twoimi najlepszymi przyjaciółmi będą lampy podłogowe, stołowe i kinkiety. Ściemniacze doskonale nadają się również do salonów; w ten sposób możesz włączyć jasne światło i przyciemnić je w zależności od nastroju pomieszczenia.

Jadalnia

Jadalnia potrzebuje wystarczająco jasnego światła, abyś mógł wygodnie rozmawiać i jeść przy stole. Dobrze jest umieścić żyrandol bezpośrednio na środku stołu w jadalni. Jeśli nie podoba ci się wygląd żyrandola, kup kilka lamp wiszących i powieś je nad stołem w jadalni. Pamiętaj, nie kupuj bardzo niskich lamp wiszących, nie chcesz ciągle uderzać w nie głową.

Kuchnia

To pomieszczenie wymaga szczególnej uwagi podczas projektowania oświetlenia. Różne obszary pomieszczenia wymagają zaplanowania i rozmieszczenia punktów świetlnych. Na przykład będziesz chciał umieścić jasne oświetlenie nad wyspą kuchenną, ale będziesz chciał mieć przyciemnione oświetlenie w obszarach kuchni, które nie są tak często używane. Jeśli masz szeroki zlew lub piękną wyspę kuchenną, lampy wiszące będą najlepszym wyborem, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym.

Sypialnia

Sypialnia potrzebuje ciepłego oświetlenia, nic więcej. Możesz optycznie wymodelować pokój za pomocą oświetlenia zadaniowego, w ten sposób będziesz mógł czytać lub oglądać telewizję przy włączonej lampce przy nocnym stoliku. Pokoje dzienne działają dobrze ze ściemniaczem, ale sypialnie też. Decydując się na ściemniacz, będziesz w stanie zapewnić sobie jasne światło w razie potrzeby, na przykład podczas sprzątania.

Łazienka

Łazienka to miejsce, w którym światło staje się koniecznością. Kinkiety i jasne diody LED są zalecane nad lustrami w łazience, ponieważ te obszary są kluczowymi punktami w pomieszczeniu. Pamiętaj, aby umieścić te światła blisko wysokości twarzy, ponieważ uzyskasz z nich najlepsze wykorzystanie tutaj.

Omówiliśmy rodzaje świateł, dostępne opcje oświetlenia i kilka przykładów tego, jakie światła umieścić w różnych pokojach w domu. Teraz wybór należy do Ciebie, w naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór lamp oraz energooszczędne żarówki.