Wycieraczki do butów - przydatne informacje

wycieraczki pod drzwi

Wycieraczki do butów nie wydają się szczególnie interesującym tematem. Z założenia traktujemy ten przedmiot jako wyłącznie użytkowany, na pewno nie jako dekoracyjny. A w związku z tym, że trzymamy ją na zewnątrz, nie traktujemy wycieraczki jako element w domu. Trochę niesłusznie. To przecież pierwsza z rzeczy, oprócz drzwi, którą widzą nasi goście. I to ona, jako pierwsza, wita przychodzące do nas osoby. Działa trochę jak wizytówka. A skoro tak, to dlaczego mielibyśmy o nią nie zadbać? Wbrew pozorom to nietrudne. Spokojnie znajdziemy dobrej jakości wycieraczkę z ciekawym wyglądem. Nie oznacza to wcale, że musi ona stracić na swojej funkcji.

 

Wręcz przeciwnie, wycieraczka może reprezentować nasz dom i jednocześnie o niego dbać. A jest w czym wybierać, zapewniamy. Rozmaitość kolorów – kto powiedział, że wycieraczka musi być wyłącznie czarna? Rozmaitość kształtów – wycieraczki nie muszą być tylko prostokątne. Rozmaitość materiałów, z których zostały wykonane. Wycieraczka z gumy to naprawdę niejedyna opcja, którą mamy. Wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat, znajdziecie poniżej.

Wycieraczki do butów – co warto o nich wiedzieć?

Wycieraczki do domu – na początku przyda się nam kilka istotnych informacji na ich temat. Przede wszystkim ma ona spełnić swoją podstawową funkcję. Wycieraczka, jak sama nazwa sugeruje, ma oczyścić buty. Inaczej, ochronić nasze mieszkania czy domy przed wnoszeniem brudu z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne jesienią czy zimą. Nikt z nas nie chce mieć przecież w pokoju błota, liści czy piasku. W tym przypadku istotnym będzie tworzywo, z którego wycieraczka została wykonana. Najlepiej, aby było to włosie, które czesze podeszwę butów, gdy je wycieramy. Pamiętajmy o tym, że podeszwy są różne, mają wgłębienia, wzory.

Nie każdą z nich można łatwo wyczyścić. Włosie pomoże w prosty sposób usunąć piasek, kurz, niewielkie kamyki. A o jakim rodzaju włosia mowa? Wybór jest spory. Wycieraczki mogą być wykonane z włókna słomy czy bambusa. Popularnością cieszą się również wycieraczki ze sztucznym lub gumowym włosiem. W środku mieszkania idealnie sprawdzą się modele wykonane z tkaniny. Jednak i tutaj nie zapominajmy o tym, że ich dół powinien być pokryty gumą, która nie przepuści wilgoci.

Rodzaje wycieraczek do butów?

Wycieraczka gumowa to jeden z możliwych wariantów tego produktu. Jednak zacznijmy od dwóch podstawowych rodzajów wycieraczek. Należą do nich wycieraczka zewnętrzna i wewnętrzna. Ten podział jest istotny ze względu na umiejscowienie wycieraczki. Zasadniczo obie pełnią tę samą funkcję – czyszczą buty. Jednak będą się one nieco od siebie różnić. Na zewnątrz mieszkań czy domów najlepiej jest położyć wycieraczkę z grubego materiału. Tu spokojnie sprawdzi się wspomniana wycieraczka wykonana z gumy. Najczęściej posiada ona powierzchnię z wypustkami lub ząbkami, aby lepiej spełniać swoją funkcję. Jednak nie tylko. Równie dobrym rozwiązaniem będzie wycieraczka z metalowymi żeberkami. Pomaga ona pozbyć się większego brudu z butów. Z kolei wycieraczka do przedpokoju, ale też na klatkę schodową najczęściej wykonana jest z bardziej tekstylnych materiałów.

Ten model ma za zadanie doczyścić nasze buty po przyjściu z zewnątrz. W tym przypadku możemy również zadbać o odpowiedni wzór wycieraczki. Bardzo popularnym rozwiązaniem są wycieraczki z napisami, które witają gości. Równie ciekawe są te posiadające rozmaite motywy: ludzkiej stopy, psiej łapki. Jeśli szukasz dobrej i ładnej wycieraczki, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu online. Z powodzeniem wybierzesz coś dla siebie. Jeśli nadal nie potrafisz się zdecydować, zajrzyj do akapitu poniżej. Podpowiadamy, na co najlepiej się zdecydować.

O czym warto pamiętać przy zakupie wycieraczek do butów?

Wycieraczki pod drzwi – co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć, nim przejdziemy do zakupów? Najpierw określmy umiejscowienie wycieraczki. Od tego zależeć będzie, na jaki materiał i wykonanie ostatecznie się zdecydujemy. Do położenia na zewnątrz, przed wejściem do domu, wybierzmy model zaopatrzony w tłoczenia. Mogą być nimi na przykład dziury. Dlaczego? Taka wycieraczka pomaga zbierać i utrzymać brud w jednym miejscu. Dzięki temu na przykład piasek nie będzie rozprzestrzeniał się wokół niej.

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym materiałem na zewnątrz będzie guma lub metal. Wycieraczka na zewnątrz powinna być mocna i stabilna. Tu z powodzeniem wykorzystać można także wycieraczkę ze sztucznego włosia. Z kolei do środka budynku czy mieszkania warto zaopatrzyć się w modele wykonane z lżejszego materiału. Jakiego? Bardzo dobrym rozwiązaniem będą tworzywa takie jak: tekstylia, wykładzina, również włosie. Pamiętajmy jednak, że włókna nie mogą być miękkie – inaczej wycieraczka nie będzie dobrze spełniać swojej roli.

Podczas wycierania butów brud rozetrze się na materiale, zamiast się wchłonąć. A więc włosie takiej wycieraczki powinno być twarde, sztywne i gęsto ułożone. Zapamiętanie tych kilku rzeczy sprawi, że nasz zakup będzie rozsądny, przemyślany i z sensem. Ostatecznie chodzi przecież o to, aby przestrzeń, w której mieszkamy, była czysta i komfortowa. Przede wszystkim jednak bezpieczna. Czasem przyczynia się do tego najbardziej niepozorna rzecz.