Wydajniejsze pranie - zadbaj o akcesoria

Czteroosobowa rodzina produkuje statystycznie dwie tony prania w ciągu roku. Dwie tony ubrań, które najpierw trzeba posegregować, potem załadować do pralki, wyprać, a w końcu rozwiesić i poczekać, aż wyschną (nie wspominając już o prasowaniu, które jest utrapieniem wielu pań domu, ale to już odrębny temat). Czy istnieje sposób, aby zoptymalizować, ten z pozoru banalny proces i maksymalnie skrócić jego czas? Pomóc nam w tym mogą liczne akcesoria do prania.

Segregacja

Chociaż proces prania jest coraz bardziej zautomatyzowany, a domowe pralki posiadają coraz więcej przydatnych funkcji, jedną niezwykle istotną rzecz musimy zrobić sami - posegregować brudne ubrania. Ułatwić nam to mogę organizery na pranie, czyli kosze podzielone na kilka komór. Komory najczęściej są trzy: na ubrania jasne, ciemne i kolorowe. Pilnując, by za każdym razem rzeczy przeznaczone do prania trafiały do właściwej komory, oszczędzimy czas przeznaczony na segregację. Do tego łatwiej nam będzie ocenić, których rzeczy jest najwięcej i należy je uprać w pierwszej kolejności.

Na co zwrócić uwagę, wybierając segregator na pranie? Dokładnie na to samo, co przy wyborze tradycyjnego kosza, czyli przede wszystkim na pojemność dostosowaną do potrzeb naszej rodziny, materiał, z którego jest wykonany oraz konstrukcję umożliwiającą wentylację przechowywanych w nim ubrań. Warto również zadbać, aby jego wygląd pasował do charakteru wnętrza naszej łazienki.

Osoba trzymająca kosz z praniem

Ładowanie ubrań do pralki

Gdy ubrania są już odpowiednio posegregowane, można bez obaw włożyć je do pralki. Chyba, że są one wyjątkowo delikatne, podatne na rozciąganie lub haczenie, wtedy należy je odpowiednio zabezpieczyć. Kiedyś takie ubrania pakowało się np. do powłoczki na poduszkę, dzisiaj z pomocą przychodzą nam różnej wielkości siatki i worki na pranie. Zazwyczaj prostokątne, zamykane na zamek błyskawiczny (siatki) lub wiązane (worki). Ale dostępne są również siatki o specjalnym przeznaczeniu, np. do prania biustonoszy, których kształt zapobiega zdeformowaniu pranej bielizny.

Siatki i worki możemy wykorzystać również do prania drobnych rzeczy, np. dziecięcych skarpetek. Zyskujemy wtedy pewność, że nic nam się nie zgubi.

Ciekawym rozwiązaniem są również plastikowe kule do prania biustonoszy, które, ze względu na swoją konstrukcję, dają jeszcze lepszą ochronę niż siatka.

Zdjęcie prania zrobione w pralce

Rozwieszanie i suszenie

Kiedy nasze pranie jest już czyste i pachnące, pozostaje je rozwiesić i poczekać, aż wyschnie. Jeżeli mamy duży ogród, możemy oczywiście rozciągnąć w tym celu sznurki pomiędzy drzewami, czasem nie wygląda to jednak zbyt estetycznie, a do tego zajmuje powierzchnię ogrodu. O wiele praktyczniejszym rozwiązaniem są suszarki na pranie i bieliznę. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można je rozłożyć w dowolnej chwili, po złożeniu natomiast zajmują niewiele miejsca i można je łatwo przechować. W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, możemy zdecydować się na małe, kompaktowe suszarki, które zmieszczą się nawet w niewielkim mieszkaniu, albo wybrać duże, rozbudowane modele.

Dysponując niewielkim metrażem, powinniśmy postawić na suszarki wieszane na poręczy balkonu czy też kaloryferze. Są też takie, które możemy powiesić na wannie lub nawet je w niej postawić. Taka suszarka sprawdzi się dla jednej osoby, która ma niewiele ubrań do prania, dla kilkuosobowej rodziny będzie jednak stanowczo za mała. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie tradycyjna suszarka z rozkładanymi lub rozsuwanymi ramionami, albo, jeżeli jesteśmy ograniczeni powierzchnią mieszkania, suszarka pionowa. Niewątpliwą zaletą tej ostatniej jest to, że można na niej rozwiesić nawet długie ubrania. Do tego często wyposażona jest w uchwyty na wieszaki, które dają nam dodatkową powierzchnię suszenia, oraz kółka ułatwiające przestawianie. Niewielka powierzchnia, którą zajmuje, pozwala ustawić ją nawet w kabinie prysznicowej.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również suszarka sufitowa, mocowana zazwyczaj nad wanną. Pozwala ona na opuszczanie linek na optymalną wysokość tylko na czas rozwieszania prania, po rozwieszeniu (lub gdy suszarka nie jest używana) można je podnieść pod sam sufit. Takie rozwiązanie pozwala tak manipulować wysokością linek, by uzyskać jak najlepszy przepływ powietrza między rozwieszonymi ubraniami, co jest niezwykle ważne w niewielkich łazienkach.

Największe modele suszarek to tzw. suszarki ogrodowe. Z założenia mocuje je się na stałe na zewnątrz domu, ale można też ustawić je w pomieszczeniu. Należy w tym celu dokupić tzw. trójnóg, czyli specjalną podstawę zapewniającą suszarce stabilność. W tego typu suszarkach często stosowanym rozwiązaniem jest regulacja wysokości, pozwalająca na dostosowanie jej do naszego wzrostu, oraz możliwość obracania na wietrze.

Suszenie prania na dworze

Jak wybrać suszarkę na pranie?

Wybierając suszarkę na pranie, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej stabilność. Nie ma nic bardziej irytującego niż dopiero co wyprane ubrania, ubrudzone wskutek przewrócenia się suszarki. Niekontrolowanemu przewracaniu się sprzętu służy również blokada przed samoczynnym złożeniem, w którą wyposażone są niektóre modele. Niezwykle istotna jest jakość materiału, z którego wykonana jest suszarka i jego antykorozyjność, a w przypadku suszarek użytkowanych w ogrodzie czy na balkonie - odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na całkowitą długość linek (wynosi ona od kilku metrów w przypadku małych, kompaktowych suszarek, do 50 i więcej w przypadku suszarek ogrodowych), ich grubość (im grubsze, tym mniej zagnieceń na suszonych ubraniach, a im mniej pogniecione ubrania, tym łatwiejsze ich prasowanie) oraz odstęp pomiędzy nimi (zbyt gęsto rozmieszone linki powodują, że pranie schnie gorzej i dużo wolniej).

Warto również wspomnieć o bardzo praktycznym gadżecie usprawniającym rozwieszanie i suszenie skarpetek i bielizny. Mowa o wieszakach wyposażonych w klamerki, za pomocą których przypinamy drobne elementy garderoby. Taki wieszak mocujemy następnie do właściwej suszarki dzięki haczykowi lub specjalnemu klipsowi, oszczędzając w ten sposób powierzchnię. Możemy również powiesić taką minisuszarkę w innym, dogodnym dla nas miejscu.

Przeciętna pralka obsługuje ok. 220 cykli rocznie (taką liczbę przyjmują producenci do obliczenia rocznego zużycia prądu). Oznacza to, że cały proces segregacji, załadunku i rozwieszania prania powtarzamy średnio co 1,5 dnia. A przecież są rodziny, zwłaszcza te z małymi dziećmi, w których pierze się codziennie. Warto usprawnić ten proces, wybierając najlepiej odpowiadające naszym potrzebom akcesoria do prania.