Wyjątkowy ogród - Jak go wyróżnić tego lata?

Każdy posiadacz własnego skrawka ziemi marzy o tym, by jego przestrzeń była niezapomniana. Ogrodnictwo wymaga zaangażowania i pracy. Jak więc ukierunkować swoje działania tak, aby stworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce? Czasem nie potrzeba wiele - wystarczy dodać trochę ciekawych, niecodziennych akcesoriów, na przykład kominek do ogródka albo designerskie meble ogrodowe. Zainspiruj się i zmień swój wyjątkowy ogród w tajemnicze i piękne miejsce.

Dodaj magii za pomocą światła

Dobre oświetlenie może zdziałać cuda. W zależności od tego, na jaki rodzaj światła się zdecydujesz, możesz uzyskać określony efekt. Zazwyczaj do stworzenia przytulnej atmosfery używa się ciepłego, żółtego światła. Projektując oświetlenie ogrodu zastanów się, jaki kształt lamp będzie najbardziej odpowiadał Twojej wizji. Czy są to proste kule świetlne, lampy w kształcie starych lamp naftowych czy może imitujące latarnie wiszące na sznurze? Możesz też postawić na żywy ogień w kominku ogrodowym albo świeczki w szklanych słojach ustawione wzdłuż ścieżki. Cokolwiek wybierzesz, zachowaj konsekwencję. Łączenie nowoczesnych lamp z meblami stylizowanymi na klasyczne nie jest najlepszym pomysłem.

Wyjątkowy ogród kwiatowy

Podstawą każdego ogrodu są rośliny. Możesz jednak zaskoczyć ich aranżacją. Niecodzienne doniczki, na przykład wykonane z betonu do ogrodów w stylu nowoczesnym lub ze starych taczek i obtłuczonych garnków ceramicznych do wystroju w stylu vintage. Jeśli posiadasz odrobinę umiejętności w wytwarzaniu rękodzieła, możesz postawić na własnoręcznie wykonywane pokrowce na doniczki, na przykład dziergane lub stworzone ze starych, materiałowych opakowań na kawę. Pamiętaj jednak, że tego typu ozdoby warto umieścić w miejscach chronionych przed deszczem. W innym wypadku cała Twoja praca może zostać zniszczona przez pierwszą letnią burzę, na czym ucierpi Twój wyjątkowy ogród.

Bukiet kwiatów przy drewnianym płocie

Modyfikuj nastrój za pomocą mebli i dodatków

Sercem ogrodu bez wątpienia są rośliny, jednak aby cieszyć się ich widokiem i otoczeniem, potrzebne są też meble ogrodowe. Pierwszym, o czym się myśli, są takie plastikowe komplety, które nie należą ani do najbardziej estetycznych, ani trwałych rozwiązań. Przed wyborem wyposażenia warto zastanowić się, jaki chce się nadać klimat przestrzeni. To właśnie meble grają pierwsze skrzypce w budowaniu nastroju. Na rynku dostępne są różne warianty - od klasycznych drewnianych krzeseł i stołów z metalowymi, ozdobnymi nóżkami, przez plecione wiklinowe meble na giętym drewnie, na prostych i nowoczesnych formach skończywszy. Wybór jest tak szeroki, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli masz odrobinę umiejętności i czasu, możesz nawet zaprezentować meble wykonane własnoręcznie, na przykład z palet. Kiedy stworzona zostanie przestrzeń relaksu, warto ją uzupełnić o kominek do ogrodu. Te również występują w wersji bardziej klasycznej oraz nowoczesnej, a nic nie uspokaja tak bardzo jak wieczorny relaks przy trzaskającym ogniu.

Drewniane meble ogrodowe na patio

Niecodzienne rośliny to niecodzienny ogród

Jednym ze sposobów na wyróżnienie swojego ogrodu jest zabłyśnięcie uprawą ciekawej i niecodziennej roślinności. Jest to opcja trochę bardziej czaso- i pracochłonna, niewątpliwe wymaga również wcześniejszego zaplanowania, jednak na pewno pozwala uzyskać oryginalny wygląd. Jednymi z rzadziej spotykanych roślin jest na przykład Abelia grandiflora kaleidoscope - roślina o dwukolorowych liściach, których ubarwienie zmienia się w trakcie sezonu, a także czy guzikowiec (Cephalanthus occidentalis) - krzew ozdobny o podłużnych, opadających liściach i ciekawych kwiatostanach przypominających piłeczki ping-pongowe. Inną godną uwagi rośliną są krzewy jagody goji (Lycium barbarum) o pięknych i zdrowych czerwonych owocach. Jeśli interesują Cię ciekawe drzewa ozdobne, warto zwrócić uwagę na dawidię chińską, zwaną też drzewem chusteczkowym ze względu na delikatne, biełe kwiaty. Jeśli żadne z powyższych Cię nie przekonuje, w ofercie różnych sklepów ogrodniczych znajdziesz wiele innych ciekawych propozycji, które pomogą stworzyć Ci Twój własny i wyjątkowy ogród.

Kaktus rosnący w ogrodzie

Zbuduj nastrój za pomocą ciekawych ozdób ogrodowych

Jeśli nie chcesz przebudowywać całego dotychczasowego ogródka, możesz odmienić jego wygląd za pomocą ozdób dedykowanych do tego typu przestrzeni. Czy będą to intrygujące gnomy ogrodowe czy posążki żab wszelkiego rodzaju i kształtów, czy może postakopaliptyczna sceneria zbudowana ze starych mebli obrośniętych bluszczem, niewątpliwie pozwoli to wyróżnić Twój ogród wśród wielu innych. Możesz też uatrakcyjnić roślinność poprzez obłożenie jej różnego rodzaju kamyczkami i skałkami ozdobnymi. Pamiętaj, aby łączyć je w harmonii, na przykład z kafelkami lub obramowaniami ścieżki ogrodowej. Pod obrany klimat dobierz też grill i inne akcesoria ogrodowe. W zadbanym ogrodzie stary i otłuszczony ruszt będzie niepotrzebnie zwracał na siebie uwagę. Takie szczegóły są bardzo istotne - warto zwracać na nie uwagę, aby nie niszczyły całej pracy włożonej w wystrój przestrzeni.

Figurka krasnala siedzącego na ogrodowym bucie

Nie tylko zieleń roślin, ale też błękit wody

Podstawą każdego ogrodu są rośliny i strefa relaksu wydzielona przez meble i innego rodzaju siedziska. Dodatkową atrakcję mogą stanowić różnego rodzaju zbiorniki wodne. Może to być japońska fontanna z bambusową konstrukcją lub małą kamienną świątynią albo niewielkie oczko wodne z liliami i złotymi rybkami. Oczywiście oczko wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a fontannę należy regularnie uzupełniać wodą i pilnować sprawności pomp. Jednak dodatkowa praca opłaci się, uzupełniając Twój wyjątkowy ogród uspokajającym widokiem oraz dźwiękiem szemrzącej wody. Jeśli japońska stylistyka nie pasuje do Twojego zamysłu, w sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz wiele fontann różnych rodzajów - od nowoczesnych kształtów, przez klasyczne poidełka dla ptaków po formy do złudzenia przypominające skałki i górskie potoki. Każdy znajdzie opcję odpowiednią dla siebie i stylu swojego ogrodu. Wystarczy odrobina chęci i pracy, aby móc relaksować się przy cichym szmerze wody.

Fontanna w ogrodzie

Jak widać, sposobów na wyróżnienie swojego ogrodu jest całkiem sporo, a każdy z nich możesz dostosować do swojego gustu i preferencji. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zmianę mebli ogrodowych, dodasz tematyczne ozdoby, fontannę lub oczko wodne czy też zdecydujesz się ocieplić klimat kominkiem do ogródka, pamiętaj aby zachować spójność i konsekwencję - łączenie skrajnie różnych stylów często kończy się niepowodzeniem.