Wyposażenie kuchni - jak je dobrać do stylu i potrzeb?

Gdzie kucharek sześć, tam.. należałoby dostosować kuchnię tak, aby gotowało się z przyjemnością, a efekty - zachwycały! Wyposażenie kuchni to - zaraz obok samej kuchni i kucharza - główny składnik przepisu na kuchenne sukcesy. Często niedoceniana tajemnica tkwi w tym, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które sprawdziłoby się zawsze i wszędzie - wyposażenie kuchenne powinno być przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby, a te bywają tak różne jak style, w jakich się odnajdujemy. Kuchnie nie znają złych stylów, ani złych potrzeb, czasem tylko należy właśnie poświęcić nieco więcej uwagi ich wyposażeniu.

Kuchnia na miarę

Chcąc dostosować kuchnię do indywidualnych potrzeb, warto przemyśleć tyle aspektów, ile tylko się da. Począwszy od samej realizacji - czy wolimy zmiany w drodze ewolucji, czy rewolucji; działać z planem, a może spontanicznie; wziąć ster we własne ręce, a może zwrócić się do specjalistów - najlepiej urządzona kuchnia to taka, z której jest się w pełni zadowolonym. Intuicja - bardziej lub mniej - pomaga nam oscylować w akceptowalnych granicach, także w kuchni. Jednak uświadomienie sobie praw i zasad, jakimi rządzą się różne rzeczy, pozwala na trafniejsze - również w kuchni - reakcje. Wyposażając więc kuchnię, warto po pierwsze zaobserwować lub przyjąć założenia, co w kuchni ma - lub chcielibyśmy, żeby miało - miejsce; pomocne może być określenie częstotliwości korzystania z kuchni, czasu tam spędzanego czy ilości użytkowników; czy nasza dieta jest wymagająca pod względem przyrządzania potraw, czy może osprzęt na miarę pięciogwiazdkowej restauracji będzie tylko utrudniał utrzymanie porządku w kuchni, itd. Warto spisywać najróżniejsze kwestie, nie zapominając o tych natury technicznej jak budżet, dostępność produktów czy ich eksploatacja. Może warto pooglądać seriale, filmy czy programy telewizyjne poświęcone kuchni i przypatrzeć się najczęściej używanym przez mistrzów tej sztuki sprzętom. Czasem - szczególnie w obliczu dylematów kuchennych spędzających sen z powiek - warto zwrócić się do pasjonatów kulinariów, zwłaszcza takich, z którymi dobrze się dogadujemy. A przede wszystkim: warto samemu obcować w kuchni; testować, próbować, uczyć się na błędach, bawić się wspaniale; rozwijać się i spełniać się kulinarnie po obu stronach serwowanego posiłku.

akcesoria kuchenne

Grunt to dobre wyposażenie

Blaty, szafki, kafelki, lampy - wszystko to tworzy klimat kuchni, jednak całe kuchenne zorganizowanie leży po stronie... wyposażenia. Dlatego tak ważne jest, by w tym zakresie nasze pomysły na kuchnię sięgały zenitu. Internet huczy od inspiracji, nie mniej magazyny wnętrzarskie, jednak czasem to odwiedziny u mamy, cioci lub babci mogą okazać się najlepszym (i najprzyjemniejszym) sposobem na łowienie rozwiązań, które sprawdziłyby się u nas. Kto pyta, nie błądzi - w myśl tej mądrości ludowej warto wnikać i dopytywać, zwłaszcza o praktykę, bo nawet najlepszy pomysł - bez wypróbowania - może okazać się tylko wspaniałym pomysłem. Nie znaczy to, że mamy rezygnować z nowatorskich rozwiązań. Jednak dzięki świadomemu rozgraniczaniu rzeczy sprawdzonych i sprawdzanych, można uniknąć niepotrzebnych zawodów czy rozczarowań. Najskuteczniejszym sposobem na dopasowane wyposażenie kuchni jest po prostu stała obserwacja naszego zorganizowania w kuchni i - na miarę możliwości - nieustanne jego usprawnianie.

łyżka i widelec na desce do krojenia

Przechowywanie żywności

Żeby w kuchni można było wyczarować coś do zjedzenia, nie ma innego sposobu: jedzenie musi być w kuchni. Przechowywanie żywności to podstawowy element dający podwaliny najdoskonalszym potrawom. I w tej dziedzinie są zarówno rozwiązania sprawdzające się od zarania dziejów, jak i te, które z każdym dniem ewoluują. Doedukowanie się w tym zakresie - na miarę indywidualnego zapotrzebowania - może okazać się nader cenne, a wiedza - które owoce nie lubią metalu, w co schwytać aromat kawy, by zachować go jak najdłużej czy kiedy wybrać butelkę ze szkła zamiast plastiku - może okazać się najsmacznejszą przyprawą do naszych dań. Analizując sposoby przechowywania żywności można zagłębić się we właściwości charakterystyczne dla żywności świeżej, mrożonej, suszonej czy tej w formie przetworów i na podstawie najodpowiedniejszego dla nas rozwiązania, kontrolować jego codzienne realizowanie, za pomocą pod tym kątem wybranych pojemników, puszek, słojów... Matka Ziemia będzie nam wdzięczna, jeśli wykażemy się empatią i uwzględnimy rozwiązania przyjazne również dla ekosystemu.

przechowywanie żywności

Przybory kuchenne, czyli dla kucharza to, czym dla malarza są pędzle

Inne do akwareli, inne do olejnych - w zależności od pożądanego efektu, pędzle pomagają artystom uwydatniać właściwości różnych farb. Podobnie w kuchni: inny nóż spawdzi się do krojenia chleba, inny do posiekania natki pietruszki. Producenci przyborów kuchenych prześcigają się w nieustannym doskonaleniu oferowanych produktów, aby zwiększać radość nie tylko z efektów, ale i z samego procesu twórczego kucharzy i kucharek z najróżniejszych kuchni świata. Od produktu do produktu - to pewien sposób na poznawanie sprzętów i sprzęcików kuchennych. Czasem jednak nadgryziony już zębem czasu, drewniany widelec w mieszaniu spaghetti okazuje się niezastąpiony przez najbardziej profesjonalne mieszadła z samych Włoch... Bywa, że wygodna rękawica z silikonu- niespodziewany prezent bożonarodzeniowy od stryjka - sprawia, że nasze menu zaczyna obfitować w dania pieczone, a od szczypców do grilla zaprojektowanych przez wybitnego designera, wolimy te z sieciówki, z którymi wiąże się jakieś miłe wspomnienie. Przybory kuchenne istnieją, by nam służyć. Jeśli tego nie robią w naszej kuchni, może warto pomyśleć czy nie przydałyby się komuś innemu. Jeśli zaś odczuwamy doskwierający brak bliżej niesprecyzowanego narzędzia kuchennego - do osuszania sałaty czy do trzymania zmoczonej w sosie warzechy - miejmy oczy szeroko otwarte na katalogowe trendy i nowinki kuchenne, podpytujmy koleżanek, a wreszcie zdajmy się na własną kreatywność i udoskonalajmy gotowanie po swojemu.

Potrzeba matką wynalazku, kucharz ojcem wyposażenia kuchni

Ile kuchni, tyle wobec nich oczekiwań.. Funkcjonalne, przytulne, profesjonalne - najważniejsze, by służyły swoim użytkownikom. I choć życie nie przestaje obfitować w wydarzenia zmieniające nam myśli, potrzeby czy upodobania, to jeśli kucharz będzie miał dość oleju w głowie, zadba, by kuchnia zawsze była wyposażona doskonale. A wtedy: sukces gotowany!