Zabawy w wodzie - Jak oswoić dziecko z wodą?

Zabawy w wodzie są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu szczególnie podczas letnich miesięcy, kiedy można korzystać z wody na świeżym powietrzu. Pluskanie i brodzenie w wodzie może sprawić dziecku ogromną frajdę. Niestety, nie wszystkie dzieci są skore do zabaw w wodzie. Boją się wody i nie chcą do niej wejść. Zamiast przyjemności mają jedynie mnóstwo stresu związanego z nieprzyjazną dla nich sytuacją. Dziecko nie bawi się wesoło, ale ciągle płacze i krzyczy? Co zrobić, aby dziecko chętniej weszło do wody i jak zniwelować strach?

1. Przeczytaj z dzieckiem odpowiednią książeczkę

Bohaterowie wielu serii książeczek dla dzieci często nie tylko urządzają sobie zabawy w wodzie, ale też uczą się wielu rzeczy. Dzieci razem ze swoimi bohaterami poznają świat i uczą się nowych rzeczy. Warto wśród opowieści o ulubionej postaci dziecka odnaleźć historyjkę, w której ten spędza czas nad wodą. Dziecko o wiele chętniej będzie uczestniczyło w wodnych zabawach, kiedy będzie chciało przeżyć podobną przygodę, co bohater, który towarzyszy mu zawsze przed snem. Razem z książkowymi postaciami dziecko dowie się, jak spędzać czas nad wodą, co ciekawego może się tam przydarzyć i co zabrać ze sobą na taki wyjazd. Książki te mają również walory edukacyjne, więc dziecko już z książeczki prawdopodobnie dowie się czegoś o bezpieczeństwie nad wodą. Taką książeczkę warto przeczytać kilka dni przed wyjazdem nad wodę, ale też zabrać ją ze sobą i przeczytać w drodze na kąpielisko, już na miejscu albo jeszcze przed wyjazdem. Odkrywanie świata, o którym dziecko wcześniej dowiedziało się z książek, jest dla malucha fascynujące. Może w rzeczywistości zobaczyć, rzeczy poznane w książeczce. Odpowiednia lektura może oswoić dziecko i sprawić, że z radością i bez strachu wejdzie do wody. Pamiętaj jednak, aby wybrać książeczkę z bohaterem, którego dziecko darzy dużą sympatią! Świetnie sprawdzi się w tej roli nie tylko książeczka, ale też tematyczny odcinek animowanej bajki.

Mama czytająca z córką książkę

2. Omów z dzieckiem zasady bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo nad wodą to podstawa i należy omówić jego zasady dla swojego spokoju wewnętrznego, ale też po to, aby zmniejszyć strach dziecka przed zanurzeniem się w wodzie. Dziecko nie powinno oddalać się od rodzica bez jego wiedzy i pozwolenia, to oczywiste. Warto jednak dokładnie przedyskutować z dzieckiem to, co będziecie robić i ustalić z dzieckiem różne zasady, które będą służyły nie tylko bezpiecznej, ale i satysfakcjonującej zabawie. Dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, jeśli jasno postawione są granice, których nie należy przekraczać. O wiele łatwiej będzie mu funkcjonować, jeśli będzie wiedziało, co może, a czego nie. Rozmowa z dzieckiem będzie skuteczna wtedy, kiedy zostanie dokładnie przemyślana pod różnymi aspektami. Bardzo ważne jest również zapewnienie dziecka, że nie zostanie samo nawet na chwilę, że rodzice zawsze będą tuż obok i w razie jakichkolwiek problemów, uratują je w trudnej sytuacji. Jeśli dziecko bardzo się boi, nie bagatelizuj jego obaw, nie stawiaj go w niekomfortowej sytuacji porównując do innych, odważniejszych dzieci - to wcale nie ośmieli dziecka, wręcz przeciwnie może zawstydzić się i jeszcze bardziej wycofać. Musi czuć wsparcie ze strony rodziców, a nie rozgoryczenie z ich strony tym, że się boi.

Buty i znak

3. Przepiękny kostium kąpielowy

Nie od dziś wiadomo, że często nie można doczekać się jakiego wydarzenia tylko z tego powodu, że w szafie czeka wymarzona kreacja na właściwą okazję. Podobnie jest z dziećmi. Jeśli kupisz swojemu szkrabowi przepiękny, kolorowy kostium kąpielowy, najlepiej z ulubionym bohaterem z bajek, dziecko będzie niecierpliwie oczekiwało na ten wspaniały dzień, kiedy w końcu będzie mogło włożyć ten cudowny strój. Kup przepiękny strój i zapakuj na prezent. Dzieci uwielbiają rozpakowywać prezenty! Oprócz stroju warto kupić inne plażowe akcesoria, które dopełnią stylizacji - kapelusik, okulary przeciwsłoneczne czy ręcznik plażowy. Specjalne gogle do pływania mogą ośmielić dziecko, które najbardziej boi się tego, że woda wpadnie mu do oczu. Z takim wyposażeniem wodne eskapady nie będą już takie straszne, a może nawet staną się wyczekiwaną wakacyjną atrakcją?

Mała dziewczynka w stroju kąpielowym

4. Pływaki dmuchane - gwarancja świetnej zabawy

Pływaki dmuchane to coś, co kradnie serca nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Najróżniejsze formy dmuchanych gadżetów do pływania przyprawiają o zawrót głowy. Różowe flamingi i jednorożce, czy też koło do pływania donut w polewie, motorówki, orki, delfiny, żółwie, owoce, kolorowe rybki, opony, materace w kształcie lodów, pizzy, liści - na rynku dostępne jest całe mnóstwo najróżniejszych kół i materacy do pływania. Dają one niezwykłą radość z zabawy, a dodatkowo możliwość zrobienia efektownych zdjęć, z których będą się cieszyć rodzice i dzieci. Rękawki do pływania warto zakupić, aby zapewnić dziecku większe poczucie bezpieczeństwa. Nawet gdy spadnie z dmuchanej zabawki, będzie unosić się na wodzie dzięki rękawkom. Dziecko, widząc ciekawe materace i fotele dmuchane lub pływaki dmuchane może nawet zapomnieć o swoim strachu - w końcu takie fantazyjne akcesoria wyglądają wspaniale i wręcz zapraszają do zabawy. Standardowe wzory pływaków, są mniej interesujące dla dzieci, chociaż spełniają dokładnie tę samą rolę. Jeśli jednak twoje dziecko nie chce wejść do wody, pływaki w szalonych kolorach i formach mogą być strzałem w dziesiątkę.

Pływak jednoosobowy koło intex donut Emako

5. Powoli oswajaj dziecko z wodą

Strach należy oswajać małymi krokami. Dziecko wrzucone do wody wbrew swojej woli może nabrać jeszcze większej niechęci. Oswajać dziecko możesz nawet w domu. Po przeprowadzeniu rozmowy z dzieckiem i pokazaniu mu w książeczkach czy w bajkach, jak radośnie można spędzać czas nad wodą, możesz zrobić dziecku próbę generalną w domu. Jeśli dziecko zazwyczaj kąpie się w małej ilości wody, powiedz, że tym razem może sprawdzić, jak fajna jest zabawa w większej ilości wody w domu. Można też na próbę włożyć strój kąpielowy i użyć jakiś mniejszych akcesoriów kąpielowych, które zmieszczą się w wannie. Na kąpielisku pozwól dziecku stopniowo zapoznawać się z wodą i zachęcać do zabawy w wodzie. Najpierw wystarczy, że dotknie wody, zamoczy stopę. Kiedy będzie już gotowe, bez krzyku wejdzie do wody. Nic na siłę, nie poganiaj, nie bądź niecierpliwy, nie twórz nerwowej atmosfery, która w niczym nie pomoże. Zrelaksuj się i ty, dzieci to wyczuwają!

Dziecko na lekcji pływania

Letnie zabawy w wodzie mogą sprawić wiele frajdy pod warunkiem, że dobrze przygotujemy nie tylko swoje dziecko, ale też siebie. Spokojna rozmowa, odpowiednia lektura czy bajka mogą zdziałać cuda. Nawet najbardziej uparty brzdąc w końcu ulegnie, jeśli tylko nie będzie czuł się przytłoczony wymaganiami rodziców. Zabawne akcesoria umilają zabawę i zachęcają do wejścia do wody. Zawsze jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie, ponieważ od rozwagi nad wodą zależy bardzo wiele.