Zapach do domu - jaki wybrać, by dopełnić klimat wnętrza?

Zapachy towarzyszą człowiekowi od najmłodszych lat. Doceniamy przyjemnie pachnące wnętrza, chętniej wracamy do miejsc publicznych, które kojarzą się z miłym aromatem. Wyobraź sobie powrót zimowym wieczorem do mieszkania - wchodzisz zmarznięty i natychmiast otula Cię zapach wanilii i cynamonu, pierniczków lub świeżo upieczonego chleba. Latem natomiast szukasz ochłody przy towarzystwie aromatów kwiatowych i cytrusowych, które skutecznie Cię orzeźwią. Warto wiedzieć, że nie tylko świece zapachowe mogą zagwarantować długotrwale utrzymujący się aromat. Po co jeszcze warto sięgać?

zapach do domu

Sposoby na piękny zapach w domu

Zapachy do domu to w dzisiejszych czasach ogromny wybór nie tylko samych aromatów, ale i ich źródeł. Wciąż największą popularnością cieszą się zwykłe świece zapachowe, jednak coraz chętniej wybierane są inne, oryginalne alternatywy. Przykładem może być dyfuzor do aromaterapii, który nie tylko zapewnia wydzielanie wybranego zapachu, ale również nawilża powietrze, wpływając pozytywnie na kondycję włosów i skóry oraz jakość oddychania. Użytkowanie takiego urządzenia jest niezwykle proste, podobnie jak dbanie o jego czystość. Nie wymaga zapałek ani innych źródeł ognia, będzie więc bezpieczny także dla dzieci i zwierząt domowych. Dyfuzor zapachowy dekoracyjny to idealne rozwiązanie, aby urozmaicić wystrój wnętrza - mają one coraz wymyślniejsze motywy, barwy i wzory. Oczywiście, jeśli stawiasz na klasykę i uniwersalność, z pewnością znajdziesz urządzenia o stonowanych kolorach, nie rzucające się w oczy.

Jeśli jednak jesteś miłośnikiem oryginalnych, nietypowych i jednocześnie praktycznych przedmiotów, pokochasz kominki zapachowe. Można w nich umieszczać zarówno olejki eteryczne, jak i specjalne woski, które topiąc się wydzielają ulubiony zapach. Kominki typu back flow wiążą się z powolnym spalaniem umieszczonego w nich kadzidełka, co powoduje tworzenie się niezwykle efektywnego, białego dymu. Dym ten spływa po żłobieniach kominka tworząc ciekawe wzory. Jednocześnie gwarantuje piękny zapach w całym domu. Kolejnym rozwiązaniem na piękny zapach w mieszkaniu są właśnie wszelkiego rodzaju kadzidełka - stożkowe, patyczkowe i inne.

Zapach do domu - dlaczego jest tak ważny?

Od dawna wiadomo, że aromaterapia wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi. Wspiera zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Odpowiednio dobrane zapachy mogą:

  • zmniejszać napięcie mięśniowe,
  • likwidować stres nagromadzony w ciągu całego dnia,
  • zmniejszać intensywność migren i bólów głowy,
  • uspokajać lub wręcz przeciwnie - pobudzać i zwiększać motywację,
  • wpływać na koncentrację i pamięć,
  • regulować oddech,
  • działać jako afrodyzjak,
  • pobudzać apetyt,
  • zmniejszać lub likwidować bóle różnego pochodzenia, np. menstruacyjne czy stawowe.

Zalet z aromaterapii jest znacznie więcej. Nie tylko zapachowe inhalacje czy korzystanie z olejków eterycznych można zaliczyć do tej dziedziny medycyny alternatywnej. Już samo zadbanie o piękny zapach do domu może wykazywać podobne, lecznicze działanie na Twój organizm. Ważne, aby dobrać aromaty odpowiednio do samopoczucia i zgodnie z preferencjami. Niektóre bowiem mogą relaksować jedną osobę, lecz będą drażnić inną. Warto wypróbować kilka motywów zapachowych i wybrać taki, który kojarzy Ci się najlepiej i w towarzystwie którego czujesz się najlepiej. Jeśli w mieszkaniu pięknie pachnie, chętniej będziesz do niego wracać i z pewnością stanie się ostoją po ciężkim dniu.

zapachy do domu

Co ostatecznie wybrać?

Wybór akcesoriów zapachowych jest bardzo duży. Jeśli nie obawiasz się o zwierzęta czy małe dzieci lub mieszkasz jedynie z osobami dorosłymi, możesz zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, czyli świece. Zapewnią one jednak przyjemny zapach jedynie w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Będzie on najlepiej wyczuwalny w ich okolicy. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz uprzyjemnić romantyczny wieczór czy nawet zwykłe czytanie książki. Jeśli jednak zależy Ci, aby zapach do domu utrzymał się długo i wypełnił całe wnętrze, zdecyduj się na dyfuzor lub kominek, przy czym to pierwsze urządzenie nada się nawet w przypadku bardzo dużych powierzchni. Być może należysz do osób, które chcą wracać do pięknie pachnącego domu, jednak nie chcą, aby tego typu akcesoria były widoczne? Wówczas wybierając dyfuzor zapachowy, wazon kwiatowy jako jego motyw będzie najlepszym rozwiązaniem. Wygląda on zupełnie jak zwykły, elegancki wazon z kwiatami, przy czym jednocześnie wydziela ulubiony aromat. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Więcej na temat zapachów dowiesz się z naszego artykułu "Co zrobić, aby w mieszkaniu zawsze unosił się piękny zapach".