Zaparzacz do herbaty - duży czy mały?

Miłośnicy powolnego sączenia zielonej, białej, czarnej czy czerwonej herbaty mogą wybierać spośród różnorodnych zaparzaczy. Jeśli chcesz kupić odpowiedni model dla siebie, to należy zwrócić uwagę na jego pojemność, rodzaj czy też materiał, z którego został wykonany. Jaki zaparzacz do herbaty wybrać? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Pierwsza kwestia – pojemność

Na sklepowych półkach najczęściej znajdziemy zaparzacze, które charakteryzują się pojemnością wynoszącą 1 litr. Taka ilość herbaty wystarczy na poczęstowanie przyjaciół i delektowanie się herbatą w niewielkich filiżankach. Jeśli jesteśmy fanami większych kubków, to warto zdecydować się na zaparzacz, który jest w stanie pomieścić nawet 1,7 litra naparu.

Pojemność zaparzacza to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od szybkości picia herbaty. Jeśli pracujemy i nie chcemy odrywać się od obowiązków, warto przygotować sobie trochę więcej herbaty, którą możemy dolać do kubka w każdej chwili.

Druga kwestia – materiał

Przy wyborze odpowiedniego dla nas zaparzacza do herbaty powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Najpopularniejsze jest szkło, a zaraz za nim klasyczna ceramika. Nieco droższe produkty wyróżniają się wykonaniem z żeliwa, które świetnie utrzymuje ciepło i charakteryzuje się niezwykłą trwałością.

Niebieski dzbanek

Trzecia kwestia – rodzaj

Zaparzacz do herbaty powinien być idealnie dopasowany do naszych potrzeb. W sklepach znajdziemy zaparzacze, które umożliwią nam przygotowanie herbaty na różne sposoby.

Zaparzacz ze specjalnego szkła z tłokiem

Szklany zaparzacz z tłokiem umożliwia przygotowanie aromatycznej kawy lub pełnej smaku herbaty. Szkło odporne jest na działanie wysokich temperatur, a wieczko i podstawkę stworzono z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Prócz tego specjalna, drobna siateczka zagwarantuje zatrzymanie wszystkich fusów i liści. Pojemność zaparzacza wynosi 600 mililitrów, co oznacza, że możesz przygotować dwa kubki lub trzy filiżanki ulubionego naparu.

Zaparzacz do kawy i herbaty

Żeliwny imbryk do parzenia herbaty

W ciężkich, żeliwnych imbrykach herbatę przygotowują specjaliści z całego świata. Materiał ten wyróżnia się tym, że potrafi bardzo długo utrzymać ciepło. Prócz tego imbryk wykonany z żeliwa jest niezwykle trwały i posłuży przez długie lata. Dołączone do zestawu sitko umożliwia zaparzenie herbaty, do której nie przedostaną się jej liście.

Żeliwny imbryk do herbaty

Szklany zaparzacz do herbaty

Szklany dzbanek z sitkiem to bardzo popularny wybór. Produkty te są w stanie pomieścić nawet niecałe dwa litry naparu, więc w ten sposób przygotowaną herbatą poczęstujesz wszystkich gości. Szkło wytrzymuje wysoką temperaturę, a uchwyt się nie nagrzewa. Dzbanek pomieści aż 6 szklanek herbaty i został wyposażony w metalowe sitko do parzenia.

Zaparzacz do herbaty

Zaparzacz do sypanej herbaty

Kolejnym sposobem na zaparzenie herbaty jest zakup zaparzacza, który możemy włożyć do dowolnego naczynia. Może to być ulubiony kubek czy też dzbanek. Zaparzacz do herbaty zastępuje torebkę, która uniemożliwia przedostanie się liści do naparu.

Zaparzacz do herbaty

Kubek ceramiczny z sitkiem na herbatę liściastą

Jeśli chcemy przygotować jedną porcję herbaty, to możemy do tego wykorzystać kubek z sitkiem i pokrywą, który zastąpi nam duży dzbanek. Herbatę wsypujemy do sitka, zalewamy wodą, przykrywamy i odczekujemy kilka minut. Po tym czasie zdejmujemy przykrycie, wyciągamy sitko i herbata jest gotowa do spożycia. Takie rozwiązanie sprawia, że nie brudzimy dodatkowych naczyń, więc nie musimy poświęcać dużo czasu na zmywanie. Prócz tego kubek możemy zabrać ze sobą do pracy.

Kubek do parzenia herbaty

Silikonowy zaparzacz do herbaty

Silikonowe zaparzacze możemy również umieścić w niemal dowolnym naczyniu. Akcesoria te znajdziemy w różnorodnych kształtach i są to doskonałe pomysły na prezenty dla bliskich. Zaparzacz ten umożliwia przygotowanie herbaty bez pływających w kubku lub w dzbanku liści.