Zaparzacze, dzbanki i akcesoria do herbaty na chłodne dni

Legendarne początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e., gdy cesarz Shennong zaparzył przypadkiem liść herbaty, lecz herbatę na szeroką skalę zaczęto uprawiać w Japonii dopiero od IX w n.e. Od tego czasu rozprzestrzeniała się stopniowo i stała się najpopularniejszym napojem na świecie, szczególnie w okresie jesienno - zimowym. Jednak by smakowała lepiej, należy ją podać w odpowiednich warunkach i dobrać odpowiednie akcesoria do herbaty.

Rozgrzewająca herbata z imbirem

Herbata dobrze smakuje także z odpowiednimi dodatkami. Najpopularniejszym sposobem podania herbaty, jest wersja z cytryną i miodem. Jednak najbardziej korzystnym rozwiązaniem, który warto wybrać, szczególnie gdy zbliżają się zimniejsze miesiące roku, jest herbata z imbirem.

Najważniejszą z jej licznych zalet jest fakt, że zachowuje ona właściwości zdrowotne korzenia imbiru oraz samej herbaty, której użyto do parzenia. Przede wszystkim - wspiera układ odpornościowy, dodatkowo w delikatny dla żołądka sposób dodając energii, oraz łagodzi przebieg infekcji wirusowych, co ważne jest szczególnie w sezonie przesilenia. Imbir znakomicie rozgrzewa, także zapobiega zakrzepom – to ważne dla osób ze skłonnościami do wysokiego poziomu cholesterolu. Poprawia również koncentrację i zmniejsza mdłości, oraz zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego. Taka herbata polecana jest więc szczególnie kobietom.

Dla niektórych, minusem herbaty z imbirem może być intensywnie korzenny smak. Warto się jednak przemóc i docenić zbawienne skutki jej działania, a ostry smak złagodzić np. dodatkiem cytryny czy miodu.

rozgrzewająca herbata

Jaki zaparzacz do herbaty wybrać?

By cieszyć się w pełni smakiem w odpowiednio przygotowanej herbaty, warto pochylić się nad sposobem jej zaparzania. Na przykład, herbatę czarną należy zalewać wodą o temperaturze 100 °C, parząc ją przez trzy do pięciu minut, a zieloną powinno zalewać się wodą nieco przestudzoną, o temperaturze od 60 °C do 80 °C. To, co łączy każdy z wymienionych rodzajów herbaty, jest konieczność wyboru odpowiedniego akcesorium, którym jest dobrej jakości zaparzacz.

Wyróżniamy kilka rodzajów zaparzaczy. Najpopularniejsze są zaparzacze metalowe, a wśród nich wyróżniamy dwa – metalowe sitka oraz metalowe „nożyczki” zakończone kulą, do której nabiera się suszu. Warto tu zaznaczyć, że wybór metalowego zaparzacza bywa ryzykowny, ponieważ niektóre metale wydzielają nieprzyjemny zapach pod wpływem ciepła, który przenika do produktu. Należy więc zwracać uwagę na jakość produktu. Metalowe zaparzacze nie nadają się do mycia w zmywarce, są jednak tanie i ogólnodostępne.

Kolejnym rozwiązaniem są zaparzacze silikonowe, również nadające się do mycia w zmywarce. Tutaj także należy wybierać produkty najlepszej jakości i sprawdzić, czy są wykonane są z materiału dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Występują na rynku w różnych kształtach i rozmiarach.

Okazjonalnie można również skorzystać z zaparzaczy papierowych, czyli opcji najbardziej popularnej na rynku.

dzbanki do herbaty

Który dzbanek będzie odpowiedni?

Oprócz zaparzacza warto zaopatrzyć się również w odpowiedni dzbanek do herbaty. Odpowiednio dobrany dzbanek pozwala na długie utrzymywanie temperatury napoju, a podawanie herbaty w dzbanku to forma nie tylko elegancka, ale także praktyczna.

Najpopularniejszy, bo używany tradycyjnie, jest dzbanek ceramiczny. Całkiem dobrze utrzymuje on temperaturę napoju i jest najczęściej pięknie zdobiony. Podobnie jak zaparzacz, nie oddaje smaku do napoju. Najbardziej wykwintną formą dzbanka ceramicznego, jest tradycyjny dzbanek z porcelany.

Popularne są też metalowe dzbanki do herbaty - w szczególności żeliwne. Nadają się szczególnie do zaparzania herbaty w stylu japońskim – czarnej oraz zielonej, sa orientalnym dodatekiem na naszym stole i pięknie się prezentują. Są trwałe i długo utrzymują temperaturę, jednak bywają ciężkie i nieporęczne.

Dzbanki szklane, by długo cieszyły oko, powinny być wykonane z odpowiednio trwałego szkła. Jest to forma popularna, bardzo estetyczna, jednak najkrócej utrzymująca temperaturę. Warto wybrać zaparzacz do herbaty z tłokiem, z racji jego praktyczności.

Niezależnie od rodzaju materiału, z którego wykonany będzie nasz dzbanek, warto kierować się przy wyborze kilkoma czynnikami: funkcjonalnością, jakością oraz tym, gdzie i kiedy będziemy naszego dzbanka używać

Akcesoria do herbaty

Oprócz standardowych sprzętów, czyli zaparzacza oraz dzbanka, warto zaopatrzyć się również w inne akcesoria do herbaty.

Kubki, filiżanki czy szklanki występują w najróżniejszych kształtach i kolorach. Warto wybierać te o ergonomicznych kształtach, o odpowiedniej pojemności, także z odpowiedniego tworzywa. Nie ma znaczenia, czy postawimy na tradycję i wybierzemy porcelanę, czy szklane naczynie - podobnie jak w przypadku dzbanków, warto wybierać je zgodnie z funkcjonalnością, jakością i estetyką.

Herbatę powinno się przechowywać w odpowiednich pojemnikach, koniecznie ze szczelnym zamknięciem, aby dłużej cieszyć się jej aromatem. Także herbatę w torebkach warto przechowywać w organizerach do herbaty, które bywają estetycznym dodatkiem w naszej kuchni. Jednym z ciekawszych akcesoriów do herbaty jest także termometr do mierzenia temperatury naparu, niezbędny, by wyciągnąć z herbaty wszystko, co najbardziej esencjonalne.