Zasłony zaciemniające - sposób na dobry sen

zasłony do salonu

Jeśli zależy Ci na zdrowym i optymalnym śnie, upewnij się, że w Twojej sypialni jest dostatecznie ciemno. Jak to zrobić? Możesz w tym celu wykorzystać zasłony zaciemniające. W domowym wnętrzu zasłony odgrywają ważną rolę, bo właśnie one umożliwiają regulację ilości wpadającego do pomieszczeń światła. Jednak wybór modelu dopasowanego do wnętrza Twojego domu i do Twoich potrzeb nie jest łatwy, ponieważ na rynku znaleźć można wiele rodzajów zasłon zaciemniających. Co warto wiedzieć o tego rodzaju zasłonach? Podpowiadamy.

Zasłony zaciemniające — co powinniśmy o nich wiedzieć?

Światło może poważnie wpłynąć na rytm dobowy, który działa, jak wewnętrzny zegar organizmu i informuje, kiedy należy być aktywnym, a kiedy należy odpocząć. Światło spowalnia, a nawet zatrzymuje produkcję melatoniny, naturalnego hormonu powodującego zmęczenie. Jeśli masz problemy z zasypianiem w nocy, może być to spowodowane zbyt dużą ilością światła. Zasłony do salonu zaciemniające wykonane są ze specjalnej tkaniny i podszewki o określonej grubości. Ich rolą jest zapobieganie wpadaniu światła do pomieszczenia przy jednoczesnym zapewnieniu przytulnej i kameralnej atmosfery. Zasłony zaciemniające dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach. W zależności od potrzeb różne modele takich zasłon wykonane mogą być z różnych materiałów. Wybierając zasłonę zaciemniającą, staraj się dopasować ją do innych materiałów lub tekstyliów znajdujących się w Twoim domu.

Rola zasłon zaciemniających jest zarówno estetyczna, jak i praktyczna. W sklepach znajdziesz wiele różnych kolorów — możesz wybrać zasłonę białą, czarna, szarą, beżową, we wzorki, a także z wkładką termiczną lub bez. Przed zakupem, zaufaj doświadczeniu innych posiadaczy takich zasłon, czytając recenzje poszczególnych modeli w internecie! Zasłony zaciemniające przechodzą różne testy, zanim zostaną wprowadzone na rynek. Ich właściwości są zatem wymienione w sposób jasny i precyzyjny. Aby zadowolić klientów, producenci zwracają szczególną uwagę na wykończenia: szwy i przeszycia. Modele zasłon zaciemniających, które przeznaczone są dla hoteli lub kwater wakacyjnych muszą mieć klasyfikację M1 - odporność na ogień.

Zasłony zaciemniające nie mają sobie równych, jeśli chodzi o zapewnienie prywatności mieszkańcom domu lub mieszkania. Idealnie sprawdzą się w sypialni lub w pomieszczeniu bez rolet, ochronią Cię przed wzrokiem ciekawskich, a wieczorem zapewnią całkowitą ciemność. Aby zapobiec przedostawaniu się światła do pokoju, koniecznie wybierz niepowlekany model zasłon zaciemniających o gęstym splocie. Postaw na jednolite, ciemne kolory, ozdobione wzorami. Aby zasłona została uznana za zaciemniającą, musi być gruba i mieć gramaturę około 250 g / m². Gładki wygląd, połysk i modele z różnymi kolorami w stylowy sposób podkreślą Twoje okna, nadając im nowoczesnego szyku. W połączeniu z żakardem grubsza lniana zasłona wniesie dużo uroku do Twojej sypialni lub salonu.

Rodzaje zasłon zaciemniających

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów zasłon zaciemniających, a ich wybór zależeć będzie od Twoich preferencji. Każdy z modeli pełni nieco inną funkcję, dlatego warto wcześniej zastanowić się nad własnymi potrzebami. Poza samym materiałem i stopniem przepuszczalności światła, zasłony zaciemniające można także podzielić w zależności od sposobu ich montażu: zasłony zaciemniające na przelotkach, zasłony zaciemniające na żabki, a także zasłony zaciemniające na taśmie.

Zasłony zaciemniające klasyczne

Klasyczne, podstawowe zasłony zaciemniające pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i chronią przed światłem — gwarantują całkowitą ciemność. Tego rodzaju zasłony można z powodzeniem powiesić w sypialni, salonie, pokoju dziecięcym. Są one wytrzymałe i łatwe w użyciu.

Termiczne zasłony zaciemniające

Zasłony zaciemniające termiczne poza blokowaniem światła izolują także termicznie. Można zamontować je zarówno na oknach, jak i drzwiach tarasowych, w wykuszach. Chronią nie tylko przed zimnem, lecz także przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Takie zasłony częściowo zastępują również podwójne szyby. Po zawieszeniu zasłony termicznej komfort odczuwalny jest niemal natychmiastowo. Produkty tego rodzaju są zwykle grube i ciężkie. Jednak te zasłony mogą być kosztowne.

Akustyczne zasłony zaciemniające

Jest to świetne rozwiązanie, jeśli okna Twojej sypialni wychodzą na ruchliwą ulicę. Akustyczne zasłony zaciemniające zapewniają izolację akustyczną, niwelując hałas i pozwalając spać spokojnie. Jeśli zatem zależy Ci nie tylko na zaciemnieniu światła i na stylowym wyglądzie zasłon, lecz szukasz rozwiązania tłumiącego dźwięki z zewnątrz — zasłony akustyczne będą dobrą opcją.

Alternatywa dla zasłon zaciemniających

Jeśli chcesz wybrać podobne rozwiązanie do zasłon zaciemniających, alternatywą mogą być rolety zaciemniające. Z porównań wynika, że ​​takie rolety są równie praktyczne, jak skuteczne w blokowaniu światła, temperatury, a nawet hałasu. Co więcej, rolety czasem mogą okazać się tańszym rozwiązaniem, a zamontować je można bez konieczności wiercenia otworów.

Jak prać zasłony zaciemniające?

Aby wyprać zasłony zaciemniające, dokładnie zapoznaj się z etykietą danego produktu, ponieważ w zależności od modelu, wskazówki dotyczące prania mogą być nieco inne. Ważne jest także, aby wybrać odpowiedni środek do prania — najlepiej zdecydować się w tym przypadku na detergent w postaci żelu, przeznaczony do delikatnych tkanin, takich, jak jedwab lub wełna.

Instrukcja prania zasłon zaciemniających:

  1. Zdejmij z okna zasłonę zaciemniającą.
  2. Następnie odłącz od niej wszelkie zapięcia, żabki, obręcze itp.
  3. Włóż zasłonę do bębna pralki.
  4. Do pojemnika pralki wlej detergent do prania (najlepiej w postaci żelu).
  5. Wybierz program odpowiedni dla tkanin delikatnych.
  6. Ustaw temperaturę zalecaną przez producenta lub + 40 ° С.
  7. Zaprogramuj standardowy tryb wirowania.
  8. Załącz pralkę.
  9. Wyjmij zasłonę z bębna pralki.
  10. Zawieś ją w jej standardowym miejscu.

Zalety i wady zasłon zaciemniających

Pierwszą zaletą zasłon zaciemniających jest całkowita redukcja światła dziennego: nie ma zatem potrzeby montowania rolet w sypialni, jeśli zdecydujesz się na takie zasłony. Kolejnym plusem jest stylowy wygląd, który wzmacnia przytulną atmosferę pomieszczenia.

Jeśli chodzi o wady — zasłony zaciemniające są droższe od standardowych zasłon. Ich waga także jest większa, przez co mogą one być nieco bardziej kłopotliwe w praniu. Jednak poza tym, zasłony zaciemniające nie mają wielu wad.