Zdrowy deser lodowy z owocami domowej roboty

Lody to przekąska, która latem podbija nasze serca. Upalnymi dniami w sklepach smakołyki, w kolorowych opakowaniach, kuszą nas spod zamrażalnika. Są pyszne, ale jak zabierzemy się za czytanie składu, może okazać się, że nie są najlepsze dla naszego organizmu. Dlatego warto pomyśleć o przygotowaniu przekąski takiej jak zdrowy deser lodowy! Zamiast smaków, które przeważnie nadaje się sztucznymi, chemicznymi aromatami i słodzikami, możemy dodać świeże owoce lasu, którymi latem polskie lasy niesamowicie obfitują.

Musimy przygotować

Domowe lody będą wspaniale smakować z tostami francuskimi na słodko!

Nie jest nam potrzebna maszynka do lodów!

Owszem jest ona przydatna i zaoszczędzi nam trochę pracy oraz czasu, ale nie jest niezbędnym przyrządem i na pewno nie pojawi się w tym przepisie :)

Składniki

Aby przyrządzić zdrowy deser lodowy, będziemy potrzebować zaledwie trzech niezbędnych składników

 • 500 g śmietanki 30 % Można użyć śmietanki, która ma kilka procent większe stężenie tłuszczu.

 • 400 g mleka skondensowanego, słodzonego

 • opcjonalnie można urozmaicić smak, dodając 1 laskę wanilii lub tańszy odpowiednik - pół łyżeczki cukru wanilinowego

 • Ulubione owoce leśne

Przygotowanie

Nasza śmietanka musi mieć niską temperaturę. Warto wstawić ją do lodówki kilka godzin przed przygotowaniem.

 1. W dużej misce ubijamy ją na sztywno. Nie możemy doprowadzić do powstania pęcherzyków powietrza! Jeżeli będziemy zbyt długo ją ubijać -- stworzymy masło, a to nie jest naszym celem.
 2. Dolewamy mleka skondensowanego i mieszamy, aż składniki połączą się w jednolitą konzystencję
 3. Aby uszlachetnić smak, możemy dodać posiekaną i przyciśniętą nożem laskę wanilii albo pół łyżeczki cukru wanilinowego.
 4. Przygotowaną masę wstawiamy do zamrażalnika i zostawiamy na co najmniej 6 godzin (czas zależy od temperatury panującej w środku). Warto przygotować masę wieczorem i wstawić ją na noc.
 5. Deser podajemy, nakładając kulki lodów na małą miseczkę albo specjalny puchar do lodów i posypując którymś, ze świeżych dodatków:

 • Malinami
 • Jeżynami
 • Jagodami
 • Poziomkami
 • Borówkami

Tak możemy w łatwy sposób przygotować pyszny i zdrowy deser lodowy, który na pewno przypadnie do gustu tym i małym, i tym dużym.