Zdrowy sen - jak dbać o pościel, prześcieradło i materac?

Czy wiesz, że jedną trzecią życia spędzamy w łóżku? Mało kto jednak prawidłowo dbać o materac, pościel i prześcieradło. Aby zapewnić przyjemny sen, łóżko powinno być nie tylko dobrej jakości, ale także czyste. Jakość snu zależy bezpośrednio od komfortu i higieny materaca oraz pościeli i prześcieradła. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zapewnić sobie zdrowy sen oraz w jaki sposób dbać o pościel, prześcieradło i materac.

Przewietrz pościel raz w miesiącu

Poduszki i koce należy przewietrzyć co najmniej 1 raz w miesiącu. Aby to zrobić, wystarczy usunąć z nich pościel i po prostu umieścić je w dobrze wentylowanym miejscu na kilka godzin. Pozwoli to uchronić je przed nieprzyjemnymi zapachami i nadmierną wilgocią nagromadzoną w środku.

W przypadku przeziębienia lekarze są przekonani, aby położyć się w łóżku i pocić się, aby usunąć wirusa. Jednak po chorobie powinieneś natychmiast zmienić pościel i przewietrzyć poduszki. To ochroni przed wirusami i zarazkami.

Pościel w czerni i bieli

Wytrzep poduszki i używaj narzuty

Polecamy także potrząsanie poduszkami i pościelą każdego ranka. Należy to zrobić przed pościeleniem łóżka. Dzięki temu pościel, kołdra i poduszki od razu przyjmą odpowiedni kształt i będą dłużej wygodne.

Kiedy już wyśpisz się i pościelisz łóżko, przykryj je narzutą. Najlepiej jeśli wybierzesz narzutę rozmiaru łóżka, tak, aby całkowicie przykrywała materac lecz nie zwisała zbyt nad podłogą. Narzutę najlepiej jest prać co najmniej raz w miesiącu, ponieważ w ciągu dnia gromadzi się na niej dużo kurzu. Pościel należy prać co 2-3 tygodnie, a poduszki i koce - nie więcej niż 1 raz w ciągu 7-8 miesięcy.

Nie pierz kołder z wypełnieniem puchowym lub bawełnianym. Dotyczy to także poduszek bawełnianych, ortopedycznych oraz z organicznymi wypełniaczami, takimi jak łuski i inne. Jeśli zostaną one wyprane, prawdopodobnie staną się jedną dużą bryłą. W razie potrzeby odświeżenia takich produktów, udaj się do pralni chemicznej.

Pokojówka hotelowa zmieniająca pościel

Przechowuj w worku próżniowym

Poza sezonem koce i poduszki należy przechowywać w worku próżniowym. Będzie to doskonałe miejsce do przechowywania ubrania i pościeli, których nie planujesz używać przez dłuższy czas. Taki worek ochroni pościel przed wilgocią, roztoczami i innymi zanieczyszczeniami. Pozwoli Ci także zaoszczędzić sporo miejsca w domu lub mieszkaniu. Nie polecamy przechowywania poduszek i koców w zakurzonych lub wilgotnych miejscach, gdzie szybko staną się bezwartościowe.

Piękne łóżko z elegancką pościelą i poduszkami

Śpij z suchą głową i wymieniaj pościel i materace co kilka lat

Nie kładź się spać z mokrymi włosami. Przed pójściem spać dokładnie osusz głowę. Dlaczego? Wilgoć z mokrych włosów wnika w poduszkę i sprzyja rozwojowi bakterii, nieprzyjemnych zapachów i pasożytów.

Na szczęście minęły dni, kiedy pościel była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj nie musisz przez całe życie używać jednego koca i poduszki. Kupowanie nowego jest znacznie łatwiejsze i bardziej opłacalne niż sprzątanie starego. Żywotność produktów może się różnić w zależności od wypełniacza i materiałów, ale zwykle wynosi od 2 do 5 lat. Wszelkie poduszki i koce z czasem absorbują wilgoć i nieprzyjemne zapachy, zmieniają kolor na żółty, a ich wypełnienie staje się grudkowate.

Kobieta leżąca na łóżku pod różowym ręcznikiem

Ochrona materaca - pokrowce na materace

Materac powinien być chroniony prześcieradłem i pokrowcem na materac. Zarówno prześcieradło, jak i pokrowiec na materac można prać w wysokiej temperaturze. Ochraniacze na materace pomagają zapobiec przedwczesnemu zużyciu materaca i ochronią przed plamami. Jednym z najpopularniejszych modeli jest ochraniacz na materac z mikrofibry z elastycznymi mocowaniami. Produkt ten pozwoli Ci na utrzymanie materaca w czystości przez długie lata. Dzięki wygodnym mocowaniom, z łatwością można zdejmować i zakładać taki pokrowiec. Bez problemu można także pościelić na nim każde prześcieradło. Wygodę zapewnia delikatne włókno z mikrofibry.

Jeśli poszukujesz ochraniacza na materac do zadań specjalnych, na przykład, dla dziecka, polecamy wybrać model nieprzemakalny. Wysokiej jakości nieprzemakalny ochraniacz na materac nie tylko zapewni wygodny sen, lecz także ochroni materac przed wszelkimi możliwymi zabrudzeniami lub wilgocią. Takie ochraniacze są zwykle bezpieczne dla skóry i bardzo łatwo można je założyć na materac oraz z niego ściągnąć.

Łóżko hotelowe

Odwróć materac co jakiś czas

Aby poprawić elastyczność i stabilność wypełnienia materaca, zaleca się zmianę sposobu spania co dwa tygodnie w pierwszych miesiącach użytkowania, a następnie raz na trzy miesiące. Chodzi o to, aby czasem położyć się na nim w drugą stronę, niż zazwyczaj. Dzięki tej metodzie Twój materac będzie służyć Ci przez wiele lat, będąc cały czas komfortowym i elastycznym.

Inne wskazówki dotyczące pielęgnacji materaca

Aby zapewnić niezbędną pielęgnację i higienę materaca i pościeli, a także uniknąć nieprzyjemnych zapachów, nie zapomnij o regularnym wietrzeniu swojej sypialni. Wystarczy, że przez kilka minut dziennie przewietrzysz pomieszczenie. Jeszcze lepiej, jeśli masz okazję co jakiś czas zabrać swój materac na świeże powietrze! Ponadto konieczne jest regularne obracanie materaca.