Zero waste dla początkujących

Zero waste to styl życia, w którym człowiek stara się ograniczać ilość produkowanych przez siebie odpadów. Z tą nazwą spotykamy się coraz częściej i wszystko wskazuje na to, że Polacy również chcą włączyć się we wspólne dbanie o środowisko. Zasady zero waste mogą wydawać się dość skomplikowane, ale to tylko pozory. Jak zacząć żyć według tego stylu? Przedstawiamy krótki poradnik – zero waste dla początkujących.

Rozejrzyj się dookoła

Na początek warto zrobić sobie mały rachunek sumienia. Rozejrzyj się po własnym mieszkaniu i zobacz, ile nagromadziłaś rzeczy, z których nie skorzystałaś od kilku lat. Robi wrażenie, prawda?

STOP! Nie wyrzucaj ich!

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z zero waste często zaczynają od generalnych porządków i pozbywają się niepotrzebnych akcesoriów, wyrzucając je na pobliski śmietnik. To dokładne zaprzeczenie tego, co niesie za sobą styl zero waste. Aby zadbać o środowisko, warto sprzedać nieużywane rzeczy lub oddać je potrzebującym. Na portalach społecznościowych znajdziemy specjalne grupy, gdzie ludzie chętnie wymieniają się niepotrzebnymi drobiazgami.

Kobieta licząca produkty w spiżarni

Zużyj do końca

Podobnie sprawa wygląda z produktami, które napoczęliśmy, ale po czasie zauważamy, że powinniśmy zamienić je na produkty w opcji ekologicznej. Nie wyrzucaj ich, ale zużyj do końca. Następnym razem kupisz te właściwe. Świetnym przykładem może być opakowanie plastikowych słomek. Ludzie, słysząc o ich szkodliwości do środowiska, od razu przestają z nich korzystać i kupują papierowe lub metalowe. Stare słomki, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, lądują w śmietnikach. Jaki w tym sens? Otóż to – zużyj i po tym kup produkty wielorazowego użytku.

Czytaj blogi i poradniki

Przestrzeń internetowa to kopalnia wiedzy o stylu zero waste. Na różnorodnych blogach znajdziemy cenne informacje, które przydadzą się na każdym kroku. Chcąc żyć według zero waste potrzebujemy skorzystać z wielu patentów, które przekażą nam osoby, które praktykują ten styl już od wielu lat.

Dobrym pomysłem jest też korzystanie z poradników w formie tradycyjnych książek. Do księgarni wchodzi coraz więcej tytułów wydawanych w języku polskim.

Kobieta przeglądająca treści na laptopie

Eko zamienniki

Najważniejszym krokiem na początku naszej przygody z zero waste jest zakup akcesoriów, które użyjemy kilkukrotnie. Przykładowo, zamiast kupować reklamówkę jednorazową przy każdym zakupach, warto zdecydować się na noszenie tej z materiału, która posłuży nam przez lata.

Oto przykłady 8 eko zamienników

1. Kubek termiczny na ciepłe napoje.

Kupujesz kawę, idąc do pracy? Zabierz ją ze swojego domu. Kubek termiczny sprawi, że napój nie wystygnie i będziesz mogła korzystać z niego przez wiele lat.

2. Szklane lub metalowe słomki.

Jeżeli uwielbiasz pić napoje przez słomki, to wcale nie musisz z nich rezygnować. Wystarczy, że zdecydujesz się na kupno metalowych lub szklanych. W domowych warunkach możesz myć je w zmywarce i używać wielokrotnie.

3. Czytnik ebooków.

Kochasz czytać książki, ale masz świadomość marnowania papieru? Kup czytnik ebooków i ciesz się tysiącami stron ulubionych opowieści w jednym miejscu.

4. Reklamówka materiałowa.

Plastikowa reklamówka rozkłada się 20 lat. Możesz zamienić ją na torbę z materiału, która pomieści Twoje zakupy, a złożona zmieści się nawet do małej kieszeni.

Reklamówki ekologiczne z warzywami

5. Woreczki na żywność.

Idź na targ z własnymi woreczkami z materiału, do których sprzedawca nasypie Ci ulubionych warzyw lub owoców.

6. Korzystaj z talerzy jadalnych.

Jeżeli organizujesz imprezę w plenerze i myślisz o kupnie jednorazowych talerzyków, to wybierz te z otrąb pszennych. Taka zastawa stołowa rozkłada się w błyskawicznym tempie, a jeżeli któryś z Twoich gości zgłodnieje, to może śmiało ją zjeść.

7. Notatnik w tablecie.

Lubisz tworzyć listy zakupów? Od teraz notuj na swoim smartfonie lub na tablecie. Takie rozwiązanie sprawia, że oszczędzasz rocznie sporą ilość papieru.

8. Pojemniki.

Zapomnij o woreczkach foliowych. Kanapki do pracy pakuj zawsze w swoje pojemniki, które możesz używać na różne sposoby. Płyny możesz przelewać w szklane butelki z klipsem.

10 porad – zero waste dla początkujących

Pamiętajmy, że nie musimy zaczynać wszystkiego od razu. Do zero waste warto podejść małymi krokami, żeby ogrom czynności nie zniechęcił nas do tego stylu życia. Oto 10 ogólnych porad – zero waste dla początkujących.

Pojemniki do żywności
  1. Nie przyjmuj zbędnych rzeczy takich jak ulotki i gratisy, których nigdy nie wykorzystasz.
  2. Naprawiaj, nie wyrzucaj.
  3. Kup własne pojemniki i butelki wielorazowego użytku.
  4. Wymieniaj się lub oddawaj niepotrzebne przedmioty.
  5. Zainwestuj w porządne reklamówki materiałowe.
  6. Zamień butelkowaną wodę na przefiltrowaną wodę z kranu.
  7. Nie zabieraj z kasy potwierdzenia płatności.
  8. Nie drukuj biletów. W większości miejsc możesz okazać kontrolerom wersję elektroniczną.
  9. Wykorzystuj produkty kilkukrotnie.
  10. Kilka razy przemyśl, czy rzecz, którą chcesz zakupić, na pewno Ci się przyda.