Zero Waste - jak ograniczyć plastik w kuchni?

Zero waste w kuchni to nie tylko zaprzestanie marnowania jedzenia. Na co dzień potrafimy zużyć kilkanaście reklamówek i całą masę plastikowych opakowań. Takie działanie doprowadza do tego, że rocznie w naszych koszach ląduje 31 kilogramów odpadów plastikowych na obywatela. Jak postępować w kuchni według zasad zero waste? Przydadzą się nam pojemniki szklane, torby z materiału i kilka drewnianych akcesoriów kuchennych.

Zacznij od drobnych zakupów

Jeżeli raz na zawsze chcemy pożegnać się z plastikiem, to warto wyposażyć się w odpowiedniki pudełek czy też reklamówek. Kup w sklepie kilka toreb z materiału, a małe foliówki zastąp woreczkami z siateczki. Plastikowe pudełka wymień na pojemniki szklane, a jeżeli chcesz przeprowadzić zmianę jeszcze bardziej w duchu zero waste, to przerób swoje słoiki na pojemniki, w których będziesz przechowywać żywność.

Zakupy zero waste

Nie wyrzucaj od razu całego plastiku

Wiele osób swoją przygodę z zero waste zaczyna od generalnych porządków. Po odnalezieniu wszystkich reklamówek, pojemników plastikowych i starych opakowań wrzucają je wszystkie do wielkiego worka i wynoszą na pobliski śmietnik. Uwaga! Takie działanie nie jest w zgodzie z ideologią zero waste!

Nie marnuj plastiku, który może Ci się jeszcze do czegoś przydać. Ze starych butelek zrób pojemniki na długopisy, a z reklamówek wykonaj ozdobną osłonę na kwiaty. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji, które pozwolą Ci na ponowne wykorzystanie zalegającego w Twoim domu plastiku.

Zrezygnuj z niepotrzebnych drobiazgów

Często korzystasz z plastikowych słomek, ale mogłabyś się bez nich obejść? Po prostu z nich zrezygnuj! Do śmieci trafia ich aż 3 miliony dziennie. Ta zastraszająca liczba sprawia, że gdyby przynajmniej połowa z nas zaprzestała picia przez plastikowe słomki, to w skali roku odpadów byłoby znacznie mniej.

Zabieraj ze sobą swoje opakowania

Idziesz na targ po warzywa i przyprawy? Zabierz ze sobą swoją reklamówkę i szklany pojemnik. Sprzedawca bez problemów spakuje produkty w Twoje opakowania, a Ty uchronisz środowisko przed kolejnymi reklamówkami z plastiku.

Jeżeli chcesz pójść o krok dalej, to możesz też poprosić w kawiarni o nalanie kawy na wynos w Twój kubek. Coraz więcej miejsc nie ma z tym żadnego problemu i chętnie obsłużą Cię według standardów zero waste.

Kobieta pakuje owoce do siatki

Mądrze przechowuj żywność

Przechowywanie żywności w domu według zasad zero waste jest banalnie proste! Wystarczy, że przygotujesz pojemniki szklane lub słoiki i zapiszesz na nich nazwy produktów. W tak przygotowanych pojemnikach możesz przechowywać mąkę, sól, makaron, ziarna, płatki śniadaniowe, ryż, kaszę, przyprawy i tak naprawdę wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy.

Takie rozwiązanie sprawia, że nie tylko zadbasz o naszą planetę, ale zyskasz w kuchni idealny porządek, a Twoje nowe pojemniki będą wyglądały zachwycająco.

Ojciec i syn w kuchni

Korzystaj z naturalnych materiałów

Jeśli zepsuła Ci się Twoja plastikowa łyżka lub łopatka, to tym razem kup drewnianą. To samo tyczy się miski na owoce czy też koszy na warzywa. Zamień otaczający Cię plastik na wytrzymałe drewno bambusowe, siatki materiałowe i szkło.

Nie marnuj jedzenia

Jednym z największych problemów w naszych kuchniach jest nieustanne marnowanie jedzenia. Przygotowujemy za dużo i często połowa dań ląduje w śmietnikach. Przemyśl każdy zakup produktów żywnościowych i oblicz ilość, którą potrzebujesz do wykonania kilku porcji dania.

Jeżeli nauczyłaś się kupować i przygotowywać tyle, ile jesz, to tym razem spróbuj gotować tak, żeby nie zostało Ci zbyt dużo resztek. Okazuje się, że liście rzodkiewki nie muszą od razu trafiać do kosza. Możesz przygotować z nich przepyszne pesto, którym zaskoczysz zarówno rodzinę, jak i znajomych. Prócz tego obierki z warzyw i owoców wykorzystaj do zabiegów kosmetycznych. Nawet nie wiesz, jakie cuda potrafią zdziałać skórki z ogórków lub z cytryny.

Dziel się swoją wiedzą

Nawet jeżeli pozbędziesz się ze swojego życia plastiku w 100 procentach, stworzysz kompostownik i będziesz gotowała, wykorzystując resztki, to i tak wszystkie Twoje starania nie mogą równać się z przekazywaniem cennej wiedzy. „Zarażanie” innych ideologią zero waste sprawi, że uchronisz środowisko nawet przed tonami zbędnych odpadów. Dziel się swoją wiedzą i sposobami na życie bez plastiku. Pokaż innym, że to nie takie trudne i każdy może zrobić mały krok w stronę ratowania naszej planety.