Zimowe zapachy, które poprawią nastrój

Zapach wpływa na nastrój, uspokaja lub pobudza. Jest nośnikiem wspomnień — wystarczy delikatny aromat ciasta drożdżowego, a przed oczyma staje nam ukochana babcia. Sprawdźmy, jak wykorzystać zapachy do domu, aby stał się prawdziwą oazą spokoju.

To niesamowite jak bardzo zapach może oddziaływać na, to jak się czujemy. Są aromaty, które pobudzają i dodają energii. Do tej grupy należą zapachy cytrusowe i owocowe. Korzenne i słodkie aromaty poprawiają nastrój, bo kojarzą się nam ze świętami. wiele jest takich kompozycji zapachowych, które koją nerwy i ułatwiają spokojne zasypianie. Jak sprawić by ulubiony aromat unosił się we wnętrzu? Zapachy do możesz wprowadzić na kilka sposobów.

Świece zapachowe

W tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z działaniem zapachu, ale również ciepłym światłem. Takie połączenie sprawia, że to właśnie świece będą najskuteczniejszym sposobem na ukojenie układu nerwowego. Tradycyjnie świece wykonuje się z wosku, aby uzyskać odpowiedni zapach, dodaje się syntetyczne substancje zapachowe lub naturalne olejki eteryczne. Nie musimy chyba nikogo przekonywać do tego, że to te ostatnie będą najlepszym wyborem. W sklepach znajdziesz świece sojowe lub z wosku pszczelego.

W ostatnim czasie modne są również świece z drewnianym knotem. Podczas spalania wydają specyficzny trzask. Zapalając taką świecę mamy namiastkę kominka. Przyjemny dla ucha dźwięk i ulubiony zapach, a do tego ciepłe, migające światło — czego więcej trzeba by się zrelaksować?

Świece zapachowe są również doskonałą dekoracją do wnętrza. Zarówno te, które potrzebują świecznika, jak i świece w szkle. Wybór tego typu ozdób jest naprawdę ogromny — nie tylko zapach, ale również forma ma tu znaczenie. Świeczki zapachowe w metalowych puszkach pasują do minimalistycznych aranżacji w stylu industrialnym. W salonie glamour świece ustaw na lustrzanej tacy lub ozdobnych, szklanych świecznikach. Gdy światło będzie się od nich odbijać, stworzy wspaniałą iluminację. Już samo to sprawia, że poczujesz się zrelaksowany i uspokojony.

świece zapachowe

Olejki zapachowe

Właściwości zdrowotne olejków eterycznych znane są od wieków. Wdychanie unoszącego się w powietrzu, przyjemnego zapachu może mieć również pozytywny wpływ na Twój organizm. Wiele olejków ma działanie antybakteryjne dlatego inhalacja może ustrzec Cię przed sezonową infekcją.

Olejek eteryczny to lotna mieszanina, w której skład może wchodzić nawet kilkaset różnych związków. Można je stosować na kilka sposobów: wmasowując je bezpośrednio na skórę, wdychając podgrzany olejek lub inhalując się. Stosowanie olejku na skórę nie zawsze dobrze się kończy. Wbrew pozorom są to silne substancje, które mogą powodować podrażnienia. Lepszym rozwiązaniem jest aromaterapia. Dzięki kominkom lub inhalatora możemy w pełni korzystać z dobroczynnych właściwości olejków. Dodatkowo w pomieszczeniu zaczyna się unosić przyjemny zapach, a to również sprzyja rozluźnieniu.

Kadzidełka

Zwyczaj palenia kadzidełek pochodzi z Azji. W cywilizacjach wschodu to również część rytuału religijnego. Kadzidełka mają różne zapachy, ale zwykle są to mocne, wręcz upajające wonie. Doskonale sprawdzają się do tego, by maskować nieprzyjemne zapachy, w tym zapach dymu tytoniowego. Zapalone kadzidełko żarzy się przez kilkadziesiąt minut. Wymaga zastosowania specjalnej podstawki, ponieważ podczas palenia spada z niego popiół. Kadzidełka należy palić ostrożnie i zawsze pamiętać o ich zgaszeniu.

To sposób na ładny zapach w domu, ale nie dla każdego. Miłośnicy orientalnych, ciężkich woni i charakterystycznego dymka z pewnością znajdą tu swój ulubiony zimowy zapach. Kadzidełka na efektownej podstawce to doskonały dodatek do wnętrza w stylu boho.

Aromaterapia w domowych warunkach

Każda z opisanych powyżej metod jej dobra — czasem wystarczy poczuć ulubiony zapach, by się rozluźnić. Jeśli to nie działa, warto sięgnąć po zapachy, których właściwości zostały udowodnione naukowo. Uspokajająco działa na nas zapach olejku z drzewa herbacianego. Szersze spektrum działania ma zapach lawendy.

Olejek lawendowy to remedium na bezsenność — warto ten zapach rozpylić w sypialni, aby ułatwić sobie zasypianie. Podobnie zadziała olejek pomarańczowy, choć sam zapach cytrusów jest orzeźwiający i energetyzujący. Jednak w tym konkretnym olejku eterycznym znajdują się substancję, które działają kojąco na układ nerwowy. Olejki zapachowe pomagają w leczeniu depresji — zapach różanego i pomarańczowego zalecany jest do łagodzenia stanów lękowych.

Podczas pracy warto wykorzystać właściwości olejku cedrowego. Doskonale wspiera koncentrację i pracę mózgu. W sytuacjach stresowych warto sięgnąć po olejek z korzenia imbiru, natomiast by oczyścić umysł po olejek sosnowy. Choć zapach olejku kamforowego znamy od zawsze, bo kojarzy nam się z leczeniem przeziębienia, to niewiele osób wie, że ma on działanie pobudzające. To zapach dobry do sypialni, gdy chcemy pobudzić libido. Olejki rozmarynowy i szałwiowy działają antystresowo i błyskawicznie poprawiają funkcje poznawcze. Jeśli brakuje Ci energii, spróbuj olejku bazyliowego — pomoże Ci odzyskać siły.

Olejki eteryczne to substancje, które dostępne są w czystej postaci lub stanowią źródło aromatu świecy zapachowej. Zarówno jedna, jak i druga forma stosowania będzie mieć dobry wpływ na Twój nastrój. Możesz wybrać taką formę stosowania aromaterapii, jaka najbardziej Ci odpowiada — efekty będą podobne. Twój dom będzie pięknie pachnieć, a Ty będzie mieć zdecydowanie lepszy humor.