Zmyślne drobiazgi, które ułatwiają przechowywanie i porządki

Czy da się utrzymać porządek w domu lub mieszkaniu i przy tym nie zwariować? Wielu z nas przyzna, że mamy tendencję do otaczania się większą ilością dodatków, różnego rodzaju akcesoriów i innych przedmiotów niż faktycznie potrzebujemy. Konsumpcyjny styl życia jest nam wręcz podawany na tacy w reklamach, na blogach i w szeroko pojętych mediach społecznościowych. Posiadanie jest przedstawiane jako symbol luksusu i dobrobytu. Stajemy się niewolnikami gromadzenia, kupujemy coraz więcej, a sterty często niepotrzebnych bibelotów piętrzą się w naszych sypialniach, szafach i schowkach. A im więcej rzeczy posiadamy, tym trudniej jest nam utrzymać wśród nich porządek. Sam z pewnością przyznasz, że przechowywanie i porządki nie należą do prostych zadań i potrafią dawać się nam we znaki. Szczególnie jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią. Znasz ten moment, kiedy czegoś szukasz i nie tylko sprawia Ci to trudność, ale również w międzyczasie znajdujesz całą stertę innych, zupełnie niepotrzebnych rzeczy? Zdarza się też, że w trakcie porządkowania natrafiasz na drobiazgi, o których kompletnie zapomniałeś? Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji to zdecydowanie oznaka, że czas usprawnić nie tylko dotychczasowe metody na przechowywanie i porządki. To również moment, by pozbyć się nadmiaru rzeczy, które posiadasz. Jak to zrobić? Jak się mądrze zorganizować oraz zdecydować, które z posiadanych przez nas przedmiotów są nam faktycznie niezbędne? Podpowiadamy!

przechowywanie i porzadki w pokoju

Jak utrzymać porządek i dobrze zorganizować dostępną przestrzeń?

Pierwszym krokiem do uzyskania dobrze zorganizowanych wnętrz jest pozbycie się nadmiaru rzeczy w domu czy mieszkaniu. Im mniej posiadasz, tym mniej czasu spędzisz na sprzątaniu. Oczywiście masz rację, jeśli mówisz, że posiadane rzeczy to pamiątki z różnych ważnych dla Ciebie wydarzeń, wakacji czy ozdoby, z którymi nie chcesz się rozstawać. Każdy z nas ma w swoim domu przedmioty, które zwyczajnie nam się podobają lub, które z różnych powodów darzymy sentymentem. I mamy do tego prawo, pod warunkiem, że nie powodujemy w ten sposób coraz to większego bałaganu. Warto więc czasem zatrzymać się, przejrzeć te wszystkie drobiazgi i albo pozbyć się części z nich albo odpowiednio je zapakować i schować. Nie wszystkie bibeloty musisz codziennie oglądać. Nie wszystkie będą pasowały do wnętrza, w którym się znajdują. I najważniejsze – nie na wszystkie znajdziesz miejsce. Dobrym pomysłem na wyjście z takiego impasu będzie zakupienie pudełek, szkatułek lub innego rodzaju pojemników, w których w bezpieczny i zorganizowany sposób ukryjesz bliskie Twojemu sercu pamiątki.

szkatulka

Zmyślne planowanie przestrzeni, którą wygospodarujesz, by służyła w charakterze różnego rodzaju schowków z pewnością sprawi, że przechowywanie i porządki staną się łatwiejsze. Optymalne wykorzystywanie dostępnego metrażu to dobry sposób do utrzymania pożądanego ładu. Wybieraj więc do swoich wnętrz meble wielofunkcyjne, które pozwalają na oszczędność miejsca, ale jednocześnie oferują dodatkową przestrzeń do składowania różnego rodzaju przedmiotów i drobiazgów, których nie potrzebujesz na co dzień i niekoniecznie muszą być cały czas na widoku. W ten sposób stwarzasz wrażenie, że odciążasz wizualnie pomieszczenie. Z pomocą przyjdą również różnego rodzaju pudła i pudełka, które możesz wypełnić szpargałami, a następnie ukryć albo w szafie albo pod łóżkiem. Podczas ich organizowania będziesz miał również szansę przejrzeć posiadane drobiazgi i zdecydować, których z nich już nie potrzebujesz.

pudelko na drobiazgi

Przechowywanie i porządki stają się zdecydowanie łatwiejsze, jeśli zaopatrzysz się w odpowiednie pomoce. Bałagan robimy szybko. Do sprzątania ciężko się zabrać. Warto więc przeciwdziałać powstawaniu nieporządku. Odkładając sprzątanie na później możemy spodziewać się, że z dnia na dzień zajmie nam ono coraz więcej czasu. Ilość prac nawarstwia się, a osiągając punkt kulminacyjny może nas naprawdę zaskoczyć i dodatkowo zniechęcić. Staraj się więc sukcesywnie, dzień do dniu, wykonywać choćby najdrobniejsze prace porządkowe. Drobne czynności, jak wycieranie kurzu, czy częstsze odkurzanie sprawią, że utrzymanie czystości w domu czy mieszkaniu stanie się dużo łatwiejsze. Nie są to czynności, które zajmą Ci dużo czasu, a mogą naprawdę sporo zmienić. Sam przyznasz, że lepiej poświęcić do pół godziny dziennie na niewielkie, ale codzienne porządki, niż czekać do soboty i zmarnować cały dzień na odgruzowanie i doprowadzenie mieszkania do ładu. Im mniej aspektów mamy do ogarnięcia, tym łatwiej nam to przychodzi, prawda?

balagan w garderobie