poradnik.jpg__PID:7faa3bf1-7956-4d95-bfb0-cb99a12a63e2

DOBRE OŚWIETLENIE MIESZKANIA

CZY JEDNA LAMPA WYSTARCZY?


Meble i dekoracje to nie wszystko. Prawdziwe cuda zdziała odpowiednie oświetlenie. Z jego pomocą nawet w niewielkiej kawalerce stworzymy przestrzeń do odpoczynku, nauki, kreatywnych działań czy zabawy.

Dawniej projektowano jedną mocną lampę na środku sufitu. Jej zadaniem było oświetlenie całego pomieszczenia. Na szczęście takie podejście to relikt przeszłości. Obecnie we wnętrzu pracuje się z różnymi rodzajami oświetlenia. Ich odpowiednie rozmieszczenie, pozwala stworzyć klimat, na którym nam zależy i wydzielić strefy funkcjonalne we wnętrzu.

RODZAJE
OŚWIETLENIA

Światło główne 

Nazywane również ogólnym. Zapalamy je, aby mocno oświetlić całe pomieszczenie. Może być pojedynczym żyrandolem albo zbiorem kilku punktów świetlnych. Równomierne oświetlenie całego pomieszczenia będzie szczególnie przydatne podczas domowych aktywności np. sprzątania.

Światło dekoracyjne

Jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie udekorować nasz dom. Uwydatni ono detale, którymi chcemy pochwalić się w naszym wnętrzu bądź pozostawić w mroku mniej efektowne miejsca. Dzięki niemu możemy stworzyć wyjątkowy nastrój, w którym będziemy mogli zrelaksować się wieczorem po całym dniu pracy. Takie światło również mniej męczy oczy niż mocne światło główne.

Światło funkcyjne

Stosujemy w miejscach, gdzie wykonujemy jakąś pracę. Nie chodzi tu tylko o biurko, chociaż tam jest obowiązkowe. Przyda się ono również przy lustrze w łazience, nad blatem w kuchni czy przy kanapie w salonie.

RODZAJE
OPRAW
OŚWIETLENIOWYCH

Poza źródłem światła (żarówką) niezwykle ważna jest również oprawa oświetleniowa. To od niej zależy, jak światło żarówki będzie się rozchodzić wewnątrz naszego pomieszczenia. Wybierając lampę, warto zwrócić zatem uwagę, nie tylko na jej walory estetyczne, ale również na jej funkcjonalność, czyli to jak rozprasza światło.

Oprawy oświetlenia możemy podzielić na dwie grupy:

Oświetlenie rozproszone 

To takie lampy, które równomiernie oświetlają dużą powierzchnię. Zazwyczaj wyposażone w transparentny klosz przykuwają uwagę i sprawiają, iż w całym pomieszczeniu robi się widno.

Oświetlenie punktowe 

Oprawa kieruje snop światła w jedno miejsce, pozostawiając pozostałą część pokoju w przyjemnym dla oka półmroku. Punktory dobrze sprawdzają się jako światło dekoracyjne. W ten sposób nawet w małej kawalerce możemy stworzyć przestrzeń zarówno do pracy, jak i do odpoczynku.

OŚWIETLENIE DOBRANE
DO POMIESZCZENIA

OŚWIETLENIE W SALONIE

Główne oświetlenie w salonie może być punktowe lub rozproszone - zależy to od stylu, w jakim urządzamy pokój. Oświetlenie punktowe dobrze sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. W niewielkich salonach pozwoli optycznie powiększyć małe wnętrze lub podkreślić wyróżniające się miejsca: galerie ścienne, dekoracje. To również dodatkowy sposób na delikatne oddzielenie aneksu kuchennego od reszty salonu. Rozproszone oświetlenie to natomiast świetny wybór w przestrzeniach o klasycznym charakterze.

Lampy w salonie warto zawiesić nad stolikiem kawowym oraz stołem jadalnym Wysokość oświetlenia należy dobrać tak, by światło oświetlało blat stolika, a nie świeciło w oczy osób, które przy nim siedzą.

Poza oświetleniem głównym nad stołami warto również wprowadzić oświetlenie dekoracyjne, które podkreśli witryny lub obrazy w naszym dużym pokoju, a wieczorem stworzy nastrój do odpoczynku. Podczas oglądania telewizji, warto zrezygnować z całkowitych ciemności. Lampka dekoracyjna wprowadzi miękkie światło, które nie męczy wzroku i sprzyja relaksowi.


OŚWIETLENIE W KUCHNI

W kuchni powinno być widno, gdyż jest to miejsce pracy z ostrymi narzędziami. Należy zwrócić uwagę, by światło górne było rozproszone. W ten sposób górne półki będą dobrze doświetlone. Z łatwością dostrzeżemy zawartość szuflady i znajdziemy przyprawę, która ukryła się w głębi mebla.

Bardzo ważne jest również dobre oświetlenie blatu kuchennego. Dzięki temu pracująca przy nim osoba nie rzuca cienia na obszar roboczy. Istotne wydaje się również oświetlenie dekoracyjne np. lampy LED oświetlające witryny lub małe lampy sufitowe.

OŚWIETLENIE W ŁAZIEŃCE

Łazienki bywają ciemne. Brak okna sprawia, że do wnętrza nie wpadają promienie słoneczne. Niewielka przestrzeń oznacza maksymalną funkcjonalność, dlatego najważniejsze jest światło funkcyjne, którego warto używać naprzemiennie z oświetleniem sufitowym. Mocne światło główne przyda się głównie w trakcie porządków. Powinno być równomierne i rozproszone.

Oświetlenie funkcjonalne np. lampki świetlne przy lustrze będą natomiast pomocne podczas malowania makijażu czy golenia. Alternatywą może być lustro z wbudowanymi LEDami, które zapewni dobre doświetlenie twarzy. Jeżeli mamy wannę, warto zwrócić uwagę na światło dekoracyjne, które pozwoli nam się dobrze zrelaksować podczas kąpieli. Powinno ono być tak usytuowane, by tworzyć przyjemny półmrok, a nie mocno oświetlać całą łazienkę.

OŚWIETLENIE W SYPIALNI

Kiedy planujemy lampę nad łóżkiem, zwróćmy uwagę na wysokość, na której ją powiesimy. Tutaj lepiej sprawdzi się plafon niż duży żyrandol, w który możemy przypadkowo uderzyć głową.

Lampki nocne do czytania, najlepiej zawiesić na wysokości ok. 75 cm nad materacem. Wówczas uzyskamy najlepszy kąt padania światła, które zamiast razić po oczach, będzie idealnie oświetlało kartki.


inż.  Marek Wieszok

ekspert EDAXO.pl


Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z edaxo.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.

Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z emako.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.