PRZECHOWYWANIE W DOMU
CO SCHOWAĆ, CO WYEKSPONOWAĆ?

Znakomita większość, bo ponad 80% Polaków przyznaje, że w ich domach znajduje się wiele niepotrzebnych przedmiotów. Kultura konsumpcjonizmu sprawiła, że gromadzimy rzeczy zmniejszając sobie w ten sposób przestrzeń życiową. Powinniśmy kupować mniej, ale też nauczyć się jak mądrze przechowywać swój dobytek.

Pamiętaj, że przestrzeń, w której mieszkasz powinna być piękna, funkcjonalna i uporządkowana. Bałagan niekorzystnie wpływa na samopoczucie, a zbyt duża ilość przedmiotów w otoczeniu przytłacza. Zobacz, co zrobić, by odzyskać przestrzeń.


PRZEMYŚLANE PRZECHOWYWANIE 
CO SCHOWAĆ?

Większość przedmiotów użytkowych powinna znaleźć się poza zasięgiem wzroku. Im więcej ich schowamy, tym bardziej uporządkowane stanie się nasze mieszkanie.

Dokumenty 

tych wyrzucić nie możemy, ale powinny znaleźć się z zamkniętej szafce, segregatorze lub pudełku. Przejrzyj je, opisz i umieść w organizerach. Jeśli nie masz zamkniętej szafki kup ładne pudełka, które możesz ustawić na półce.

Drobiazgi związane z hobby i prowadzeniem domu

nie wrzucaj ich do jeden szuflady, chyba że na jej dnie znajdzie się organizer. Drobne przedmioty posortuj i umieść w osobnych, opisanych pudełkach, dzięki temu nie będziesz tracić czasu, gdy będą one potrzebne.

Drobiazgi związane z hobby i prowadzeniem domu

nie wrzucaj ich do jeden szuflady, chyba że na jej dnie znajdzie się organizer. Drobne przedmioty posortuj i umieść w osobnych, opisanych pudełkach, dzięki temu nie będziesz tracić czasu, gdy będą one potrzebne.

Chemia domowa i leki 

one powinny znaleźć się poza zasięgiem dzieci. Dlatego wybierz szafkę zamykaną na klucz lub taką która znajduje się na tyle wysoko, by maluchy nie miały do niej dostępu.

Akcesoria kuchenne 

ich przechowywanie ułatwią relingi ścienne i organizery do szafek. Pamiętaj, że powierzchnię blatu roboczego możesz zwiększyć, ustawiając na nim dodatkowe półki. Wszelkie akcesoria leżące na blacie dobrze ułożyć na jednej tacy, dzięki czemu zawsze będzie wiadomo gdzie je odłożyć a pozostała część blatu będzie wolna i gotowa do pracy. Wnętrze szafek również można zorganizować za pomocą stojaków, koszyczków i organizerów.

Tekstylia 

zarówno ubrania sezonowe, jak i zawartość domowej bieliźniarki powinny być uporządkowane. Rzeczy, o których wiesz, że nie będą Ci potrzebne w przeciągu najbliższych tygodni umieść w workach próżniowych - kompresja pozwala zaoszczędzić wiele miejsca. Warto wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem gdzie możemy w specjalnych dużych pojemnikach i pokrowcach przechowywać kołdry, pościele i koce z których obecnie nie korzystamy,


PIĘKNE DROBIAZGI 
CO I JAK WYEKSPONOWAĆ?

Aranżację tworzą dekoracje - nie zawsze muszą to być typowe ozdoby. W małym mieszkaniu tę rolę mogą pełnić przedmioty użytkowe. Piękne tace ze świecami, fotografie w ramkach, szkatułki i puzderka na drobiazgi czy designerska zastawa. Zamiast obrazów na ścianie powieś zegar lub lustro w ozdobnych ramach - to praktyczna dekoracja, które optycznie powiększą wnętrze.

Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością dekoracji - mniej znaczy więcej. Wybierz dosłownie kilka akcentów i dobierz starannie formę przedmiotów codziennego użytku tak, by pasowały do stylu aranżacji.

Eksponuj rzeczy piękne, pamiątki, ale również takie ozdoby, które niosą za sobą ładunek emocjonalny. Wykonany przez dziecko portret rodzinny nie jest może szczytem designu, ale wyeksponowanie go sprawi, że maluch poczuje się kochany, a to ważniejsze od każdej zasady aranżacji wnętrz.


RÓŻNE POMIESZCZENIA 
RÓŻNE POTRZEBY

W przedpokoju 

konieczna jest szafka na buty i wieszak albo szafa na okrycia wierzchnie oraz miejsce do odłożenia kluczy i innych drobiazgów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
JAK ZAPLANOWAĆ PRZEDPOKÓJ?

W kuchni  

przyrządza się pojemniki do przechowywania żywności. Możemy w ich umieścić sypkie produkty spożywcze np.:  kawę, cukier, kasze, ryż, mąkę. Dzięki temu wprowadzimy wizualny porządek w naszych niezbędnych zapasach.

W salonie 

możemy pokazać to, z czego jesteśmy naprawdę dumni. Warto postawić na podświetlaną szklaną witrynę, która będzie eksponować nasze skarby, a jednocześnie ochroni je przed kurzem. a resztę pochować w pudełkach. Otwarte półki będą dobrym miejscem na przedmioty, po które regularnie sięgamy oraz jako przestrzeń na domową biblioteczkę. 

Niski stolik kawowy z szufladą pozwoli nam pochować ładowarki do telefonów oraz piloty do telewizora. Dobrym rozwiązaniem będzie też otwierana pufa, wewnątrz której możemy przechowywać np. dodatkowe koce na zimniejsze dni.  

W sypialni  

często przechowujemy ubrania, jeżeli nie mamy miejsca na dużą szafę, możemy użyć mniejszej komody, w której codzienną część naszej garderoby. Rzeczy, których używamy rzadziej oraz zapasowe pościele i kołdry możemy przechowywać w pojemnikach pod łóżkiem - warto wykorzystać tę przestrzeń. Przy łóżku przydadzą się stoliki nocne - najlepiej takie z szufladą. 

W łazience  

również podzielmy przedmioty na te, których używany codziennie oraz te, po które sięgamy okazjonalnie.  Te pierwsze możemy przechowywać wygodnie w szafce za lustrem. Chemię, po którą sięgamy rzadziej - schowajmy  w szafce pod umywalką. Jeżeli w naszej łazience planujemy również pralkę należy pamiętaj umieścić przy niej wentylowany kosz na pranie.  

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
JAK ZAPLANOWAĆ ŁAZIENKĘ?


CO WYRZUCIĆ
LUB SPRZEDAĆ?
 

Zaczęliśmy od konsumpcjonizmu i zbieractwa, dlatego na koniec kilka słów o tym, czego nie kupować lub nie przechowywać. Rozsądne zakupy to postawa - kupuj rzeczy wysokiej jakości, będą służyć dłużej. Na przykład zamiast kilku kompletów taniej pościeli, kup dwa jakości „hotelowej”, które nawet po wielu praniach będą wyglądać pięknie.

Jeśli coś się zepsuło - spróbuj naprawić. Jeśli to niemożliwe wyrzuć bez żalu. Masz kilka takich samych przedmiotów użytkowych, a używasz tylko jednego? Wystaw pozostałe w serwisie sprzedażowym i odzyskaj, chociaż część kwoty, którą wydałeś.

Regularnie rób porządki w szafach i szafkach - wszystko, co nie jest Ci potrzebne, powinno trafić do kogoś innego lub na śmietnik, jeśli nie jest już funkcjonalne. Rób przemyślane zakupy - zaoszczędzisz w ten sposób sporo, a przy okazji nie zagracić mieszkania.

ZACHĘCAMY, BY WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE

I MAŁYMI KROKAMI ODMIENIĆ SWÓJ DOM  


inż.  Marek Wieszok

ekspert EMAKO.pl


Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z emako.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.

Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z emako.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.