REMONT BEZ EKIPY BUDOWLANEJ 

CZY TO MOŻLIWE?

Dobry gospodarz ogląda każdą złotówkę dwa razy przed jej wydaniem. Pracę fachowców są wysoko wyceniane, a jednocześnie na wolny termin majstra czasem czekamy miesiącami. Zatem, czy metamorfoza mieszkania nie musi wiązać się z drogim remontem lub udziałem ekipy budowalnej? Niektóre prace remontowe można przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak zachować balans i np. prace elektryczne lepiej zlecić fachowcom z odpowiednimi uprawnieniem. Jednak są też prace, które możemy sami wykonać i będziemy mieć z tego podwójną satysfakcję.

POMALUJ SWÓJ ŚWIAT

Czy jest tu ktoś, kto nigdy w życiu nie miał w ręku wałka do malowania ścian? Tak sądziłam - praktycznie każdy dorosły Polak uczestniczył w swoim życiu w malowaniu mieszkania. Malując samodzielnie, możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.
Jak malować ściany?

Oto lista najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać:

• Umyj ściany przed malowaniem - woda z mydłem i płaski mop załatwią sprawę,
• Zabezpiecz folią meble, lampy, ściany i podłogi - będziesz mieć mniej sprzątania,
• Przyklej równo niebieską taśmę malarską na krawędziach listew,
• Pomaluj ściany farbą gruntującą i poczekaj aż wyschnie,
• Wykorzystaj wałki różnej grubości, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków,
• Nie spiesz się, staraj się pracować jak najdokładniej,
• Baw się dobrze - malowanie ścian to świetna zabawa.

Pamiętaj, że mokra farba ma inny, ciemniejszy odcień - kiedy wyschnie nabierze barwy, którą wybrałeś ze wzornika. Odbiór koloru zależy od światła. Wybrany w sklepie odcień może inaczej wyglądać u nas w domu. Dlatego najlepiej zrobić próbę na małej powierzchni albo przynieść wzornik do pomieszczenia, które planujemy malować.

Z tapetą jest nieco trudniej, ale jeśli ściany są równe i czyste - możesz śmiało zrobić to samodzielnie. Dla początkujących polecamy tapety gładkie lub takie, których zwrotu nie trzeba idealnie dopasowywać.

SIŁA DODATKÓW
BŁYSKAWICZNA METAMORFOZA

Jeśli ściany są czyste, a meble schludne, to potrzebę zmiany w mieszkaniu zaspokoisz zmianą dekoracji. Spektakularny efekt osiągniesz zmianą tekstyliów - nowe zasłony, firany, poduszki dekoracyjne lub dywan potrafią zupełnie odmienić wnętrze.

Najmocniejszy efekt wprowadzą największe tekstylia w mieszkaniu - czyli zasłony. Dzięki nim w Twoim domu od razu będzie przytulniej bez względu na pogodę za oknem.

NOWY BLASK
STARYCH MEBLI

Samodzielną renowację antyków stanowczo odradzamy. Natomiast meble współczesne, które nieco się już zniszczyły lub po prostu znudziły - możesz samodzielnie odnowić. Jakie meble można odnawiać samodzielnie? Najłatwiejsze do renowacji są meble ze sklejki, ale meble z litego drewna również możesz odnowić samodzielnie. Jeśli meble pokrywa politura lub naturalny fornir - początkujący renowator może sobie nie poradzić.

Twoje meble zyskają nowy styl, gdy pomalujesz je farbą renowacyjną. Wystarczy dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię, a następnie za pomocą miękkiego pędzla lub wałka nałożyć farbę. Farby renowacyjne mogą dać nowe życie naszym starym meblom. Z meblami lakierowanymi jest nieco więcej pracy. Najpierw z całej powierzchni trzeba usunąć lakier. Najłatwiej za pomocą papieru ściernego. Pamiętaj, by zrobić to bardzo dokładnie. Po tym zabiegu trzeba mebel bardzo dokładnie odkurzyć i umyć. Jeśli pozostaną drobinki kurzu, będą rolować się pod wałkiem z farbą. W ten sam sposób możesz odnowić drewnianą boazerię - relikt PRL-u pomalowany na ładny kolor zyska nowoczesny wygląd.

Wysłużone fotele i kanapy możemy odnowić u tapicera. Ciekawym i szybkim rozwiązaniem jest użycie pokrowców na meble wykonanych z mikrofibry.

RZUĆ NOWE
ŚWIATŁO

Czasem wystarczy udekorować dom światłem, gdyż to jak nasze pomieszczenie jest oświetlone, w dużej mierze buduje jego nastrój.

Dawniej projektowano jedną mocną lampę na środku sufitu. Jej zadaniem było oświetlenie całego pomieszczenia. Na szczęście takie podejście to relikt przeszłości. Obecnie we wnętrzu pracuje się z różnymi rodzajami oświetlenia. Ich odpowiednie rozmieszczenie, pozwala stworzyć klimat, na którym nam zależy i wydzielić strefy funkcjonalne we wnętrzu.

Wprowadzenie oświetlenia dekoracyjnego  uwydatni detale, którymi chcemy pochwalić się w naszym wnętrzu bądź pozostawić w mroku mniej efektowne miejsca. Zachęcamy do lektury poradnika dotyczącego oświetlania w mieszkaniu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PLANOWANIE OŚWIETLENIA

ZACHĘCAMY, BY WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE

I MAŁYMI KROKAMI ODMIENIĆ SWÓJ DOM  


inż.  Marek Wieszok

ekspert EMAKO.pl


Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z emako.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.

Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z emako.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.