poradnik.jpg__PID:7faa3bf1-7956-4d95-bfb0-cb99a12a63e2

MAŁE MIESZKANIE 
DUŻE WYZWANIE

Średnia powierzchnia mieszkania w bloku wybudowanym w Polsce w 2021 r wnosiła 50m2. Powstało również tysiące znacznie mniejszych lokali ok 25-35 m2.

Wygodne i funkcjonalne mieszkanie nie musi być bardzo duże. Małe mieszkania, a nawet tak zwane “mikroapartamenty” możesz urządzić tak, by każde pomieszczenie spełniało swoją funkcję. Podpowiemy Ci jak to zrobić i jakich błędów nie popełniać podczas urządzania niewielkich wnętrz. 


OPTYCZNE
POWIĘKSZENIE

Bliźniacze powierzchniowo mieszkania możemy różnie odbierać w zależności od ich aranżacji.

W niewielkich przestrzeniach należy dobrze dobrać kolorystykę. Powierzchnie pomalowane jasnymi barwami odbieramy jako większe. Warto to wykorzystać nie tylko malując ściany, ale również wybierając odcień drewna na podłogę czy płytki do łazienki. Użycie jednakowej posadzki na dużej powierzchni również powinno optycznie powiększyć nasz dom. Wydzielając strefy funkcji zróżnicowaną podłogą i wybierając różne materiały do salonu, aneksu kuchennego czy strefy wejściowej- stworzymy kilka bardzo małych płaszczyzn, które sprawią wrażenie, iż mieszkanie jest mniejsze niż w rzeczywistości.

Najprostsze rozwiązanie optycznego powiększania powierzchni dają nam odbicia luster. By uzyskać ten efekt, najlepiej wybierzmy duże lustro ( wys. powyżej 50 cm ) i zamontujmy je na wprost wejścia do pokoju lub tam, gdzie padają refleksy światła zza okien. Tym sposobem stworzymy iluzję zwielokrotnienia przestrzeni.

Wybór optycznie lekkich mebli będzie dobrą decyzją w małych mieszkaniach. Sofa lub szafa posadowiona na nóżkach wydaje się znacznie lżejszym meblem niż gdyby miała cokół do samej podłogi. Dzieje się tak dlatego, że widzimy również cześć podłogi pod meblami, przez co odbieramy powierzchnię pokoju jako większą.

PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA
DLA KAŻDEGO POMIESZCZENIA

Niewielkie przestrzenie wymagają pewnych kompromisów, ale każde pomieszczenie można urządzić wygodnie i ładnie. Na początku zróbmy remanent naszych mebli i dekoracji.

W małych mieszkaniach zasada “mniej znaczy więcej” sprawdza się bardzo dobrze.
Nie dotyczy ona jedynie ilości mebli, ale również ich stylu - w małym mieszkaniu łatwo namieszać i lepiej unikać eklektyzmu stylowego.


Salon z aneksem

Jeśli Twoje mieszkanie ogranicza się do jednego małego pokoju - podziel je na strefy. Nawet niewielka sofa, stworzy salon i strefę, w której wypoczniesz. Między sofą a aneksem kuchennym postaw stół i kilkoma krzesłami (mogą być składne). Stworzysz w ten sposób niewielką jadalnię i wrażenie płynnego przejścia między strefami.

Mądrze zorganizuj przechowywanie - wybierz meble, które będą korzystać z całej dostępnej przestrzeni.

Półki i szafki mogą sięgać aż do samego sufitu, dzięki temu mogą być płytsze i zabierać mniej metrów kwadratowych naszego domu. Pamiętaj, by zachować odpowiednią skalę mebli. Duży i ciężki fotel “uszak” sprawdzi się dobrze przy kominku w wielkim salonie jednak w kawalerce lepiej postawić na meble o mniejszych wymiarach.


Sypialnia

Oddzielna sypialnia w małym mieszkaniu to już spory luksus. Zorganizuj ją tak by było to miejsce w którym dobrze odpoczniesz po całym dniu. Dużo miękkich poduszek i łagodna kompozycja kolorystyczna to klucz do sukcesu.

Jeżeli w sypialni planujesz przechowywanie ubrań - postaw na szafy zamknięte. Otwarte półki zbierają kurz, którego nie chcemy wdychać przez sen, jedna półka na książki wystarczy. Jeżeli nie dysponujemy oddzielną sypialnią, przestrzeń do snu musimy zaaranżować w pokoju. Wybierają rozkładaną sofę do spania, postawmy na taką, którą wyposażona jest w materac do spania. Jakość snu przekłada się bowiem na jakość naszego życia.


Łazienka

Malutka łazienka również potrzebuje jasnego wykończenia. Dodatkowo użyjmy dużego lustra, które optycznie ją powiększy. Płytkie (12-18cm) szafki na kosmetyki sprawdzą się tutaj doskonale. Podobnie jak w innych pomieszczeniach tutaj również wykorzystajmy pełną wysokość ścian.

Aby chwile odpocząć, w naszej łazience nie potrzebujemy dwumetrowego jacuzzi. Jeżeli dysponujemy choćby niewielką wanną, możemy dodać do niej elegancką półkę nawannową, która pozwoli nam umilić kąpiel wygodną lekturą książki czy filiżanką herbaty. Pozwoli ona również przechowywać kosmetyki niezbędne w kąpieli.

Wybierz kabinę prysznicową z lekkimi szklanymi ściankami bez grubych ram. Koniecznie wykorzystaj przestrzeń pod zlewem i tam zorganizuj magazyn produktów, z których nie korzystasz codziennie. Jeżeli przestrzenni jest naprawdę niewielka - nie zapominajmy o drzwiach. Możemy zawiesić na nich lustro lub dodatkowy wieszak na ubrania i ręczniki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ?


Przedpokój

Wystrój tej części mieszkania tworzy pierwsze wrażenie zaraz po przejściu przez próg. Nie wszystkie osoby nas odwiedzające wchodzą dalej, a każdy z domowników przechodzi przez to pomieszczenie wiele razy dziennie. W korytarzu warto więc postawić na praktyczne rozwiązania i sprytnie wykorzystać każdy centymetr tego zazwyczaj niewielkiego pomieszczenia.

Ważne by w przedpokoju dobrze rozwiązać aspekt przechowywania obuwia. Szafka na buty z siedziskiem będzie praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Jeżeli nie dysponujemy miejsce na siedzisko, buty możemy przechowywać w płytkich szafkach wieszanych na ścianie. Istotne jest by zamontować odpowiednią ilość wieszaków na ubrania tak by wszystkie kórtki nasze i naszych gości mogły znaleźć miejsce w przedpokoju. Dobrym rozwiązaniem w małym przedpokoju będzie również tablica magnetyczna, na której możemy zawiesić to, czym nie chcemy zapomnieć przed wyjściem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
JAK ZAPLANOWAĆ PRZEDPOKÓJ?


ZAPLANUJ 
OŚWIETLENIE

Jasne wnętrza wydają się optycznie większe, dlatego starannie rozplanuj oświetlenie. Zacznij od okien – nie zasłaniaj ich ciemnymi zasłonami. Możesz pomalować wnęki okienne na biało, aby odbijały światło słoneczne.

W małym mieszkaniu często mamy tylko jedną lampę na środku sufitu, dobrze jednak rozplanować więcej punktów świetlnych.

Należy zadbać o światło funkcyjne w kuchni i miejscu pracy, światło główne - które dobrze oświetli pomieszczenie oraz budujące klimat światło dekoracyjne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
JAK ZAPLANOWAĆ OŚWIETLENIE?

ZACHĘCAMY, BY WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE

I MAŁYMI KROKAMI ODMIENIĆ SWÓJ DOM  


inż.  Marek Wieszok

ekspert EDAXO.pl


Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z edaxo.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.

Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z emako.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.