JAK URZĄDZIĆ
MAŁĄ ŁAZIENKĘ ?

Wg. Eurostatu 73% łazienek w Polsce ma powierzchnię poniżej 10m2. Wiele z nich nie ma nawet połowy tego metrażu. Nie dziwi zatem często powracające pytanie: Jak urządzić małą łazienkę ?

PRZECHOWYWANIE
W PIONIE

Jeżeli podłoga naszej łazienki jest zastawiona różnymi sprzętami, tak że trudno się po niej poruszać, to należy w pełni wykorzystać każdy cm powierzchni. W niewielkich pomieszczeniach - wykorzystajmy ściany -szukajmy przestrzenni do przechowywania w pionie.

Montaż półek wiszących na dużej wysokości może wykreować miejsce, w którym będziemy mogli umieścić rzeczy rzadziej używane, np. ręczniki dla gości czy zapas kosmetyków. Będzie to też dobre rozwiązanie, gdy mieszkamy z dziećmi - wysoko schowane detergenty będą poza ich zasięgiem, co zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym.

Przy montażu półek ważne jest odpowiednie ich rozmieszczenie. Zamontujmy je na tyle wysoko, byśmy nie bali się, że uderzymy w nie głową, a jednocześnie na tyle nisko by były one w zasięgu rąk osób dorosłych.

Doskonałym pomocnikiem optymalnego wykorzystania niewielkiej powierzchni są wąskie i wysokie regały łazienkowe. Zajmują one niewielki fragment podłogi a zajętą powierzchnię oddają wielokrotnie na półkach - im więcej półek i wyższa wysokość regału, tym lepiej dla małej łazienki.

W łazience często również pierzemy. Przy pralce warto zamontować przewiewny kosz na pranie. Kosze z kilkoma szufladami pozwolą nam łatwo segregować ubrania np.: białe/kolorowe lub 30'/60'C.


POMYSŁY 
PRZY UMYWALCE

Wszelki bałagan doskwiera tym mocniej im mniejsze pomieszczenie. Mając małą łazienkę, warto wprowadzić porządek naokoło umywalki, montując nad nią szafkę z lustrem. Stanie się ona miejscem przechowywania kosmetyków, past i szczoteczek do zębów tak by nie były one wszystkie ułożone naokoło umywalki. Lustro dodatkowo optycznie powiększy naszą łazienkę.

Robiąc większy remont warto pomyśleć o gniazdku w takiej szafce - dzięki temu będziemy mogli wygodnie ładować np. szczoteczki elektryczne, nie wyciągając kabli ładujących na zewnątrz.

W przypadku wąskiej łazienki zrezygnujemy z dużej owalnej umywalki - może ona blokować wygodne przejście. Dobrym rozwiązaniem do takich pomieszczeń będzie umywalka prostokątna. Umieszczona dłuższą krawędzią przy ścianie pozwoli nam wygodnie się umyć, a jej niewielka głębokość odda miejsce, by móc się komfortowo rozpocząć nowy dzień.

Wybierając umywalkę, koniecznie pamiętajmy, że pod nią też będzie przestrzeń, którą należy wykorzystać. Dobierzmy dopasowaną szafkę pod umywalkę - zyskamy dodatkową zamkniętą przestrzeń na to, co nie zmieściło się na półkach bądź regale.


TWOJE
MAŁE SPA

Aby chwile odpocząć, w naszej łazience nie potrzebujemy dwumetrowego jacuzzi. Jeżeli dysponujemy choćby niewielką wanną, możemy dodać do niej elegancką półkę nawannową, która pozwoli nam umilić kąpiel wygodną lekturą książki czy filiżanką herbaty. Pozwoli ona również przechowywać kosmetyki niezbędne w kąpieli.

Duże zmiany w łazience nie muszą wiązać się z remontem generalnym. Szybko i efektownie odmienimy jej oblicze, wprowadzając jednakowe ręczniki i dywaniki w naszym ulubionym kolorze, czy zamieniając wszystkie różne kubki na jednakowy zestaw akcesoriów łazienkowych. Dobrze urządzona mała łazienka pozwoli nam lepiej zorganizować codzienną poranną rutynę, jak i może zapewnić chwile niczym niezakłóconego odpoczynku w domu.


BEZPIECZNA
APTECZKA

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często przechowujemy leki. Ważne jednak abyśmy przechowywali je bezpiecznie. Powinny być schowane wysoko, aby dzieci nie miały do nich dostępu albo w specjalnie zamykanych szafkach. Takie rozwiązania sprawią, że nie będziemy musieli szukać leków bądź opatrunków w sytuacji, gdy będą nam nagle potrzebne i nie będziemy się martwić o bezpieczeństwo naszych Maluchów.

UPORZĄDKOWANA ŁAZIENKA

TO GWARANCJA MIŁYCH PORANKÓW

W niewielkiej łazience można znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne kosmetyki i przybory toaletowe. Dysponując małą powierzchnią podłogi, wykorzystajmy ściany i przy umieścimy szafki i regały. Tutaj liczy się każdy centymetr.

Dobrze zaprojektowana łazienka pozwoli nam wprowadzić spokój w codziennych porannych rutynach. Może stać się również miejscem wypoczynku po ciężkim dniu pracy. Praktyczne rozwiązania w tym pomieszczeniu odwdzięczą nam zatem się podwójnie.

ZACHĘCAMY, BY WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE

I MAŁYMI KROKAMI ODMIENIĆ SWÓJ DOM  

PRZECZYTAJ WIĘCEJ PORAD


inż.  Marek Wieszok

ekspert EMAKO.pl

Projektuję wnętrza, w których łatwo się rozgościć i poczuć jak u siebie. Podpowiem Ci, jak stworzyć wygodne i funkcjonalne mieszkanie. Za rozsądne pieniądze. Często bez ekipy remontowej. W serii artykułów Ekspert radzi zdradzę Ci parę pomysłów i ciekawych rozwiązań, z których pomocą urządzisz wnętrze w najlepszy możliwy sposób.

Projektuję wnętrza, w których łatwo się rozgościć i poczuć jak u siebie. Podpowiem Ci, jak stworzyć wygodne i funkcjonalne mieszkanie. Za rozsądne pieniądze. Często bez ekipy remontowej. W serii artykułów Ekspert radzi zdradzę Ci parę pomysłów i ciekawych rozwiązań, z których pomocą urządzisz wnętrze w najlepszy możliwy sposób.