poradnik.jpg__PID:7faa3bf1-7956-4d95-bfb0-cb99a12a63e2

PROJEKTUJEMY PRZEDPOKÓJ
TUTAJ ZACZYNA SIĘ TWÓJ DOM

Przedpokój to wizytówka mieszkania

Warto dobrze zaplanować tę część mieszkania, by mieć zawsze uporządkowane buty i nigdy nie gubić kluczy. Wystrój tego pomieszczenia tworzy pierwsze wrażenie zaraz po przejściu przez próg. Nie wszystkie osoby nas odwiedzające wchodzą dalej, a każdy z domowników przechodzi przez to pomieszczenie wiele razy dziennie. W korytarzu warto więc postawić na praktyczne rozwiązania i sprytnie wykorzystać każdy centymetr tego zazwyczaj niewielkiego pomieszczenia.

Ławka, krzesło lub pufa

W przedpokoju dobrze znaleźć miejsce, w którym my lub nasi goście będziemy mogli usiąść. Może być to praktyczna pufa, ławka lub zwykłe krzesło. Takie siedzisko pozwoli nam wygodnie ściągnąć i założyć buty. Przyda się ono również, gdy będziemy chcieli odpocząć po powrocie z większymi zakupami.

Miejsce na buty

Podłoga pełna butów nigdy nie wygląda estetycznie. Będąc przy temacie obuwia, warto zastanowić się, gdzie będziemy je trzymać, by każda para miała swoje miejsce. Tu z pomocą przychodzą szafki i półki na buty. Przy naszym zmiennym klimacie dobrze zaplanować je tak, by każdy z domowników mógł schować więcej niż jedną parę obuwia.

Szafa i wieszaki

Poza obuwiem w korytarzu przechowujemy również kurtki, płaszcze i parasole. Planując przedpokój, znajdźmy w nim miejsce na choćby niewielką szafę na nasze okrycia wierzchnie. Nie zastąpi ona jednak haczyków lub wieszaków ściennych - gdy wrócimy do domu w deszczowy dzień to właśnie tam lepiej zawiesić naszą mokrą jeszcze kurtkę.

Ważne dodatki 

Duże lustro (powyżej 50 cm) stworzy wrażenie głębi i znacznie powiększy optycznie niewielki przedpokój. Przyda się ono nam również wychodząc, aby sprawdzić czy jesteśmy w pełni gotowi do wyjścia.

Korytarz często jest ciemnym pomieszczeniem. Gdy wracamy do domu i mamy zajęte obie ręce - częstym problemem jest szukanie włącznika do oświetlenia. Warto tutaj zamontować delikatną lampkę z czujnikiem ruchu. Gdy tylko przestąpimy próg pomieszczenia, rozświetli przedpokój.

Jeżeli w naszym korytarzu jest miejsce (np. za drzwiami) - niebędące na bezpośrednim widoku osób wchodzących - warto zawiesić tam szafkę na klucze tak, aby nigdy nie szukać ich przed wyjściem. Dobrze też pomyśleć, czy mamy gdzie schować siatki na zakupy, o których często przypominamy sobie dopiero w progu.

Praktycznym rozwiązaniem jest również tablica magnetyczna. Możemy zawiesić na niej awizo lub ulotkę z numerem i menu ulubionej pizzerii.

Często używamy ścian w przedpokoju jako miejsca ekspozycji zdjęć rodzinnych. To pomieszczenie jest odwiedzane przez wiele osób - kurier, listonosz, dostawca pizzy. Należy zadać sobie pytanie, czy chcemy, aby te osoby oglądały zdjęcia naszej rodziny z wakacji nad Bałtykiem. wydaje się, że taką galerię warto przenieść do innych pomieszczeń.

DOBRZE ZAPLANOWANY PRZEDPOKÓJ

TO KLUCZ DO PORZĄDKU

Buty, kurtki, klucze, siatki na zakupy, parasole, lustro - spis podstawowego wyposażenia dobrze zaprojektowanego przedpokoju jest długi. Warto zastanowić się zatem czy przedmioty i meble, które obecnie mamy w korytarzu są potrzebne i stworzone do przechowywania akurat w tym miejscu naszego domu. Zaplanujmy zatem wygodnie to pomieszczenie, aby cieszyć się komfortem i porządkiem już od progu.

ZACHĘCAMY, BY WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE

 I MAŁYMI KROKAMI ODMIENIĆ SWÓJ DOM  

PRZECZYTAJ WIĘCEJ PORAD


inż.  Marek Wieszok

ekspert EDAXO.pl


Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z edaxo.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.

Przez lata projektowania wnętrz skupiam się na dostarczaniu nie tylko ładnych, ale również wygodnych i funkcjonalnych projektów. Razem z emako.pl napisaliśmy kilka porad, którymi chcemy pomóc naszym klientom jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie.