12 pomysłów na wyjątkowe dekoracje ogrodowe

Czekaliśmy na ten moment już od jakiegoś czasu, ale w końcu jest: piękny wiosenny sezon. Ptaki śpiewają, słońce świeci przez chmury, a kolorowe kwiaty ozdabiają trawniki. Wiosna to okres, w którym wszystko budzi się do życia. Jeśli posiadasz ogród, to właśnie teraz jest najlepszy moment na zmiany i wdrażanie nowych pomysłów.

Ogród to przestrzeń, która pozwala nam na kontakt z pięknem i mądrością natury.

Posiadanie ogrodu już samo w sobie jest wspaniałe, ale ozdabianie i pielęgnowanie go dodaje zupełnie nowego wymiaru naszej przestrzeni życiowej. Jeśli Ty też jesteś miłośnikiem przyrody, zobacz 10 prostych wskazówek, jak udekorować swój ogród w przystępny sposób.

1. Ławka wysadzana kwiatami

Nie musisz wcale wyrzucać starej i zarośniętej ławki. Możesz nadać jej zupełnie nowe życie, przekształcając ją w oryginalną kwiatową dekorację. Wystarczy, że część przeznaczoną do siedzenia zamienisz na miejsce do kolekcjonowania roślin.

Postaw na ławce drewnianą skrzynkę, w której posadzisz różne rodzaje kwiatów. Możesz także samodzielnie zmontować skrzynkę, którą postawisz na ławce, a następnie postawisz w niej doniczki z kwiatami. Wskazówka: skrzynkę na kwiaty pomalować możesz na ten sam kolor, który ma ławka.

Dekoracje ogrodowe

2. Stolik ogrodowy

Co zrobić z pękniętym pojemnikiem na wodę? Zamiast wyrzucać go, zaradny właściciel domu zamieni go w uroczy stolik ogrodowy, zwieńczając go betonowym kręgiem (choć można to samo zrobić z drewnem). To kolejny przykład, jak można nadać nową funkcję staremu przedmiotowi, jednocześnie czyniąc własny ogród piękniejszym.

Kawa w ogrodzie

3. Kompozycja kwiatowa na ogrodzeniu

Bardzo często ogrodzenie wokół domu i ogrodu wygląda pięknie i schludnie. Nie znaczy to jednak, że nie możesz go jeszcze trochę ulepszyć. Zawieszenie na nim bukietu kwiatów to doskonały sposób na dekorację i stworzenie przyjemnego nastroju podczas kolejnego przyjęcia w ogrodzie. Wykorzystaj w tym celu doniczki wiszące, do których posadzisz swoje ulubione kwiaty.

Róże na płocie

4. Wodne dekoracje

Zapotrzebowanie na wodę w ogrodzie prawdopodobnie nigdy nie zniknie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na pełnowymiarowy basen, stwórz oczko wodne lub postaw fontannę ogrodową. Czy wiesz, że nawet Rzymianie mieli już fontanny w swoich ogrodach?

Wielu ogrodników uważa fontannę za doskonały akcent dekoracyjny. Jeśli natomiast posiadasz w ogrodzie starą i niedziałającą fontannę, nie wyrzucaj jej! Wykorzystaj ją do posadzenia roślin takich jak rozchodnik lub tymianek, które lekko „wyleją” się na krawędzie, tworząc wygląd wody.

Oczko wodne

5. Kwiaty w szufladzie

W domu szuflady służą do przechowywania kwiatów, ale w ogrodzie mogą posłużyć za doniczki! Starą szufladę można pomalować i wykorzystać ponownie jako doniczkę lub skrzynkę na kwiaty. Skrzynki zrobione z szuflad są ekologicznym pomysłem, który bardzo szybko możesz wprowadzić w życie.

Dekoracja handmade

6. Doniczki wiszące

Jeśli Twój ogród jest niewielki, wykorzystaj przestrzeń pionową. Możesz to zrobić przy pomocy doniczek wiszących. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twój ogród będzie zielony i kwiecisty a jednocześnie nadal będziesz mieć sporo miejsca na postawienie altanki lub stołu.

Donice wiszące

7. Kolorowe fotele

Ogród i patio to miejsce, w którym można cieszyć się piękną pogodą w sezonie wiosennym. Jeśli chcesz wygodnie spędzać czas na zewnątrz, postaw w ogrodzie kolorowe fotele. Najlepiej, jeśli będą to lekkie, składane modele, które z łatwością można schować później do altanki bądź piwnicy. Wybierz fotele o jaskrawych i soczystych kolorach, aby dodatkowo urozmaicić wygląd ogrodu.

Kolorowe fotele ogrodowe

8. Etykiety z nazwami roślin

Jeśli w Twoim ogrodzie jest wiele różnych ziół i roślin, na pewno przydadzą Ci się plakietki pokazujące jaka roślina znajduje się w doniczce. Wiele osób uważa to za naprawdę bardzo przydatne rozwiązanie, które przypomina, co zostało posadzone.

Jeśli chcesz, aby etykiety były jednocześnie dekoracyjnym elementem Twojego ogrodu, możesz zrobić je samemu. Użyj do tego małych metalowych lub drewnianych szpikulców, a następnie doklej drewnianą bądź metalową etykietkę z nazwą rośliny.

Etykiety z nazwami kwiatów

9. Słoiki i butelki

Szklane pojemniki takie jak słoiki czy butelki także mogą zostać wykorzystane jako dekoracje ogrodowe. Wystarczy, że wypełnisz je ziemią oraz pięknymi kwiatami czy roślinami. Nawet jeśli do każdego słoika wsadzisz tylko jeden kwiatek, efekt będzie równie piękny. Możesz, na przykład, stworzyć tęczę kwiatów, układając słoiki z różnymi kwiatami jeden obok drugiego. To samo rozwiązanie możesz oczywiście zastosować w przypadku butelek.

Rośliny w słoiku

10. Bluszcz

Bluszcz rośnie zazwyczaj we wszystkich kierunkach, naturalnie upiększając przestrzeń dookoła siebie. Wystarczy jednak zasadzić go pod drzewem lub na płocie, aby cieszyć się jego pięknem we własnym ogrodzie.

Łatwo jest pokazać drogę tej roślinie, przycinając ją od czasu do czasu. Możesz także zrobić siatkę z drewna i przymocować ją do ściany. W ten sposób stworzyć możesz własną interpretację nie ciekawie wyglądającej ściany. Ważne jest, aby regularnie prowadzić rosnący bluszcz, gdyż w przeciwnym wypadku stracimy nad nim kontrolę.

Bluszcz jako dekoracja ogrodu

11. Stare palety

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, co możesz zrobić ze starej palety? Co powiesz na nowe ławki do swojego ogrodu lub stolik? Stare palety mają w sobie ogromny potencjał, który można przekształcić w nowe akcesoria ogrodowe. Można z nich zrobić wiele funkcjonalnych mebli bądź dekoracji.

Coraz częściej można spotkać się z ogródkami restauracyjnymi, w których to zarówno stoliki, jak i fotele zrobione zostały właśnie z palet. Takie meble w połączeniu z przytulnymi poduszkami oraz pledami wyglądają naprawdę bosko! Czemu by więc nie wykorzystać tego pomysłu we własnym ogrodzie?

Meble z palet DIY

12. Domek dla ptaków

Jeśli uwielbiasz wiosenny śpiew ptaków i chcesz rozkoszować się nim podczas każdego relaksu we własnym ogrodzie, pomyśl nad zbudowaniem domku dla ptaków. Oczywiście możesz także skorzystać z gotowego rozwiązania i zwyczajnie taki domek kupić.

Na rynku znajdziesz wiele rozmaitych modeli domków dla ptaków. Najlepiej jednak wybierz taki, który optymalnie wpasuje się w stylistykę Twojego ogrodu. Domek dla ptaków postawić możesz w pobliżu oczka wodnego, zamontować na drzewie, lub postawić całkowicie osobno.

Karmnik dla ptaków w ogrodzie

Podsumowanie

Wiosna to jedna z najbardziej magicznych pór roku. Po długim wyczekiwaniu na ciepłe dni, z przyjemnością wrócisz do przesiadywania w ogrodzie. Więc wypełnij wszystkie doniczki kwiatami i roślinami, postaw uroczą ławeczkę, rozstaw kolorowe fotele i ciesz się ciepłem promieni słonecznych. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas propozycje dekoracji ogrodowych przypadły Ci do gustu i zainspirowały Cię do ogrodnictwa.