5 zasad bezpiecznego korzystania z łazienki

Jednym z miejsc znajdujących się w domu lub mieszkaniu, w których najłatwiej jest zostać rannym, jest łazienka. Dlatego znajomość bezpiecznego korzystania z tego pomieszczenia powinna być na pierwszym miejscu. To ten mały pokój staje się czasem miejscem małych tragedii takich jak: siniaki, skaleczenia, oparzenia, a nawet złamania. Przez tego typu wydarzenia, powinieneś dokładnie pomyśleć o tym, jak oceniasz bezpieczeństwo własnej łazienki. Pokryte kafelkami pomieszczenia może zagrozić Twojemu zdrowiu w momencie, w którym najmniej się tego spodziewasz.

Zagrożenia fizyczne

Z reguły podłoga łazienki pokryta jest kafelkami, których powierzchnia po zachlapaniu wodą może stać się bardzo śliska. Stwarza to idealne warunki do upadku i odniesienia obrażeń, złamań, stłuczeń i wstrząsów. Śliskie powierzchnie są szczególnie niebezpieczne dla:

Dzieci poniżej 5 lat

Po pierwsze, dzieci mają słabą kontrolę nad swoją równowagą, a po drugie, w tym wieku dziecko nie posiada jeszcze dobrze rozwiniętego instynktu samozachowawczego. Upadając, nawet nie spróbują czegoś złapać.

Kobiety w wieku 50 - 55 lat

Związane z wiekiem hormonalne zmiany w kobiecym ciele, charakterystyczne dla tego wieku, powodują, że kości są bardziej narażone na złamania. Po półwiecznym jubileuszu łatwo jest o złamanie nawet przy niewielkim uderzeniu. Taka kontuzja jest bardzo bolesna i może długo się zrastać.

śliska podłoga oznaczona znakiem

Jak chronić się przed śliskimi powierzchniami?

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się na podłodze w swojej łazience, możesz zainwestować w dywanik łazienkowy. W sklepach z artykułami dla domu znajdziesz także maty antypoślizgowe, dzięki którym wyeliminujesz jakiekolwiek ryzyko poślizgnięcia się. Dodatkowo możesz zabezpieczyć powierzchnię pod prysznicem, stosując matę antypoślizgową pod prysznic WENKO. Tego typu maty przyczynią się do bezpiecznego korzystania z łazienki.

Jeśli natomiast zdecydujesz się zmienić całą podłogę w łazience, nie daj się błyszczącym płytkom - jest to najbardziej „śliski ” rodzaj powłoki. Najlepiej wybierz matowe płytki ceramiczne, na których trudno jest stracić równowagę, nawet gdy jest mokro. Materiał ten jest uważany za jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska i przewyższa wytrzymałość kamienia naturalnego.

Mata antypoślizgowa pod prysznic lub do wanny WENKO ze sklepu Emako.pl

Zagrożenie chemiczne

Typowa łazienka jest niewielka i ogólnie słabo wentylowana. W związku z tym zastosowanie i przechowywanie w niej chemicznych środków czyszczących prowadzi do tego, że powietrze w pomieszczeniu szybko staje się wypełnione szkodliwymi substancjami. I nie tylko mogą powodować one zatrucie, ale mogą również gromadzić się w naszym ciele, co może prowadzić do chorób przewlekłych.

Jak chronić się przed zagrożeniami chemicznymi?

Aby zminimalizować szkodliwe działanie środków czyszczących - nie kupuj produktów o silnym zapachu, zawierających agresywne rozpuszczalniki, chlor i amoniak. Upewnij się, że butelka detergentu jest oznaczona jako „nietoksyczna”. Po wyczyszczeniu łazienki dobrze przewietrz pomieszczenie. Zagrożeniem dla zdrowia mogą być nie tylko środki czyszczące, ale także zwykłe odświeżacze powietrza. Nienaturalne odświeżacze powietrza i aerozole zawierają substancje, które podrażniają tkankę płucną, wywołują ból głowy i osłabiają węch. Lepiej je porzucić, zastępując nimi kwiaty lub świece zapachowe.

detergenty do czyszczenia łazienki

Zagrożenia biologiczne

Łazienka zapewnia idealne warunki do wzrostu i rozwoju grzybów i pleśni. Brak odpowiedniej wentylacji, nieszczelne rury i wysoka wilgotność (około 90%) prowadzi do tego, że w łazience pojawi się grzyb. W tym pomieszczeniu może istnieć nawet ponad 100 000 gatunków grzybów. Grzyby są przerażające nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Zagrożeniem dla naszego zdrowia nie jest sama pleśń, ale miliony zarodników, które uwalnia do otaczającej przestrzeni. Oddychamy nimi wraz z powietrzem, dzięki czemu znajdują się w układzie oddechowym i krążeniu. Wchodząc głęboko w nasze ciała, zarodniki mogą wywoływać wiele poważnych chorób: astmę, alergie, reumatyzm, zapalenie stawów, migreny, katar, ta lista jest długa.

Jak chronić się przed grzybem?

Grzyb musi zostać usunięty. Aby całkowicie wyeliminować wroga, potrzebna jest fachowa pomoc, podczas której profesjonaliści wyczyszczą łazienkę specjalnym środkiem.

Jeśli taka „zmiana” nie jest jeszcze uwzględniona w Twoich planach, musisz potraktować dotknięte powierzchnie gorącym, silnym roztworem sody i proszku do prania. Ta kompozycja tworzy środowisko alkaliczne, które niweluje grzyba. Niestety grzyby mogą ukryć się głęboko pod płytką, przez co po jakimś czasie pleśń ożyje. Aby tego uniknąć, odgrzybianie powinno przeprowadzać się raz na 1-2 miesiące (lub przy pierwszym pojawieniu się grzybów).

Ściana z widocznymi plamami pleśni

Przewody elektryczne w łazience muszą być ukryte

Łazienka powinna być odpowiednio przygotowana do bezpiecznego użytkowania. Nie powinny się w niej znaleźć otwarte przewody. Wszystko powinno być starannie schowane w ścianach i uziemione. W przypadku porażenia prądem, ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu jest ogromne, szczególnie w kontakcie z wodą.

Łazienka z widocznymi rurami i kablami

Uszkodzenie okablowania

Wyciekać może nie tylko woda, ale także prąd elektryczny. Na przykład z powodu mechanicznego uszkodzenia izolacji pralki może wystąpić niebezpieczne napięcie. Jak rozpoznać taki problem? Są do tego specjalne detektory: przenośne i wbudowane. W pierwszym przypadku jest to mały przenośny moduł, który można przechowywać w skrzynce narzędziowej. W drugim - urządzenie pomiarowe wbudowane w przewód uziemiający. W przypadku przekroczenia wskaźników uruchamiany jest system awaryjnego wyłączania. Ponieważ problem może dotyczyć samego okablowania (z powodu uszkodzeń mechanicznych podczas instalacji, z powodu przeciążeń podczas pracy lub po prostu z powodu lat, w których naprawa została wykonana zewnętrznie, a okablowanie nie zostało zmienione), nie można go wizualnie rozpoznać. I w tym przypadku wbudowany detektor jest niezbędny do bezpiecznego korzystania z łazienki.

Ochrona przed wilgocią

W każdej łazience potrzebne są gniazdka. Nawet jeśli przewidziano miejsce honorowe dla pralki w kuchni lub w oddzielnej pralni, nadal istnieją urządzenia, które wymagają regularnego ładowania - szczoteczki do zębów, maszynki do golenia. Dlatego najważniejsze jest przestrzeganie kilku prostych zasad. Po pierwsze, nie można ich instalować kranów i pryszniców w bezpośrednim sąsiedztwie gniazdek. Odległość do wody powinna być maksymalna. Po drugie, łazienka jest zawsze mokra i wilgotna. Aby zapobiec kondensacji wilgoci w gniazdkach, opracowano specjalne modele z pokrywami. Dzięki nim możesz mieć pewność, że nic nie zagraża gniazdom. Jeśli w Twoim domu są małe dzieci, takie modele na pewno się przydadzą.

Niezawodne urządzenia elektryczne

Wybierając urządzenia elektryczne, postaraj się dowiedzieć się, co wymyślił producent w przypadku spadków napięcia w sieci.

Chłopiec w wannie trzymający suszarkę do włosów

Nie dopuść do wycieku wody

Prawdopodobnie na świecie są szczęśliwe osoby, które nigdy nie zostały zalane przez sąsiada. Ale większość zna tę nieprzyjemną sytuację. Można uniknąć takiej sytuacji używając specjalnych czujników wycieku wody. Czujniki te są montowane na podłodze w miejscach, w których prawdopodobny jest wyciek. W tym systemie, na rurach doprowadzających ciepłą i zimną wodę zainstalowane są zawory kulowe z napędem elektrycznym. Jeśli woda dostanie się do czujnika, informacja na ten temat zostanie przesłana do elektronicznej jednostki sterującej, a otwory wentylacyjne natychmiast zablokują wodę. Całemu temu ekscytującemu procesowi towarzyszą charakterystyczne sygnały dźwiękowe, które wskazują, że coś poszło nie tak w łazience. Taki system z pewnością przyczyni się do bezpiecznego użytkowania łazienki.