6 pomysłów na basen ogrodowy dla dziecka

Lata w Polsce są coraz gorętsze. Mało kto ma ochotę ruszać się gdziekolwiek w upał. Smażenie się na słońcu nie należy do najprzyjemniejszych, jednak baseny i kąpieliska często są przepełnione ludźmi, chcącymi uciec przed żarem. Dzieci zwykle nie mają zamiaru słuchać tego typu argumentów. Jest gorąco, więc chcą się pochlapać w wodzie. Czy jest jakiś łatwy i przyjemny sposób na zapewnienie sobie i swoim pociechom odrobiny chłodu i orzeźwienia? Jeśli jesteś posiadaczem ogródka bądź działki, jednym z prostszych rozwiązań jest wstawienie basenu ogrodowego dla dzieci. Poniżej znajdziesz kilka propozycji na takie przedsięwzięcie. W zależności od budżetu i możliwości przestrzennych, możesz wybrać różne opcje, jednak każda pozwoli ci korzystać z dobrodziejstwa chłodnej wody w upalne dni.

Dmuchane brodziki dla najmłodszych

Umieszczenie basenu w ogrodzie może być dużo prostsze, niż się wydaje. Aby zaspokoić potrzeby maluchów, wystarczy nieduży dmuchany brodzik, który łatwo napełnisz wodą. Na rynku dostępne są propozycje w różnych kształtach i kolorach - łatwo wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie i przypadającego do gustu Twojej pociechy. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na jakość wykonania i rodzaj tworzywa wybranego basenu. Jeśli nie będzie zbyt dobra, brodzik może szybko ulec zniszczeniu lub przedziurawić się o jakąś gałązkę czy inny ostry element leżący na ziemi. Dmuchane brodziki stanowią też dobre rozwiązanie, jeśli nie masz zbyt dużo miejsca na rozstawienie basenu lub szukasz czegoś, co zmieści się na balkonie lub tarasie. Latem możesz moczyć w nim nogi, podczas gdy Twoje dzieci będą szaleć po ogródku, a na jesień wystarczy wypompować powietrze, wysuszyć i schować do następnego, gorącego sezonu.

Dziecko na dmuchanym kole

Mini dmuchane parki wodne

Dla trochę większych i bardziej wymagających dzieci ciekawym rozwiązaniem są mini dmuchane parki wodne. Tego typu baseny ogrodowe dla dzieci to trochę większe i zdecydowanie bardziej rozbudowane dmuchane konstrukcje. Zazwyczaj posiadają małą zjeżdżalnię oraz szereg innych atrakcji - w zależności od wariantu, mogą być dmuchane palmy czy wieżyczki zamku, akcesoria typowe dla księżniczki lub rycerza lub też tryskające wodą smoki albo dinozaury. Wybór kształtów i motywów jest tak szeroki, że aż trudno się zdecydować na jedną opcję. W ofercie są dmuchane grzybki, cukierkowe krainy, zamki i wiele innych. Ta wersja również jest łatwa w składowaniu i przechowywaniu. Nie potrzeba żadnych skomplikowanych działań - do rozłożenia wystarczy pompka i woda.

Rodzina bawiąca się w dmuchanym basenie

Baseny ze stelażem

Kolejna propozycja wymaga trochę więcej przemyślenia i przygotowania. Dmuchane baseny ogrodowe dla dzieci zwykle nie satysfakcjonują nastolatków i dorosłych, chyba że pragną tylko pomoczyć nogi. W ofercie basenów ze stelażem można znaleźć propozycje o głębokości 1 metra i większej. Wodę z takiego zbiornika wymienia się dosyć rzadko, dlatego tego typu konstrukcje wyposażone są zwykle w małą pompę filtrującą wodę. Jest to opcja dla posiadaczy dosyć dużych ogródków, ponieważ raz rozstawiony basen będzie zajmował miejsce prawdopodobnie do końca lata. Jednak możliwość zanurzenia się w wodzie po pas bez konieczności dalekiej podróży na kąpielisko jest bardzo kusząca. Oczywiście jesienią można basen opróżnić, rozłożyć i schować do następnego sezonu. Ta propozycja wymaga zdecydowanie więcej wkładu własnego, jednak jest też dużo bardziej satysfakcjonująca i nadaje się nie tylko dla dzieci.

Basen ze stelażem

Baseny z funkcją jacuzzi

Jacuzzi zwykle kojarzy się z luksusem, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Tymczasem prawda wcale nie musi tak wyglądać. Ogrodowe jacuzzi jest najkosztowniejszą z przedstawionych do tej pory propozycji, jednak w ciągu dalszym to dużo tańsze niż wbudowanie nawet małego baseniku na stałe. W ofercie dostępne są dmuchane, rozkładane wersje wykonane z porządnego tworzywa, posiadające w zestawie mechanizm podgrzewający i piętrzący wodę. Taka alternatywa dla basenu ogrodowego dla dzieci, z której z chęcią będą korzystać również dorośli, może stać w ogrodzie w sezonie letnim i również zostać rozmontowaną na jesień i zimę lub zabraną w razie przeprowadzki czy kupna nowej działki. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zasmakować odrobiny luksusu w swoim własnym ogródku, a także jeszcze bardziej się zrelaksować i odprężyć

Para w jacuzzi

Duże i małe baseny w zabudowie

Zdecydowanie najdroższą i wymagającą najwięcej pracy oraz czasu opcją jest umieszczenie w ogródku (nawet małego) basenu na stałe. Takie marzenie jednak da się spełnić, przy czym należy wziąć pod uwagę szereg zadań do wykonania. Trzeba liczyć się z zabieganiem o liczne pozwolenia, regularną konserwacją oraz czyszczeniem pomp i filtrów. Jeśli jednak zdecydujesz się na taki krok, zachwycone będą nie tylko dzieci, ale też wszyscy sąsiedzi i znajomi. Basen będzie klejnotem twojego ogrodu latem, zimą jednak w ciągu dalszym trzeba będzie go opróżniać i chronić od zanieczyszczeń. Specjalnie zagospodarowaną pod to przedsięwzięcie przestrzeń trzeba będzie pozostawić nieużywaną, jednak prestiż i luksus pozostanie przez cały rok. Basen możesz zaaranżować w taki sposób, że będzie uzupełniał styl Twojego ogrodu i niewątpliwie go wyróżniał wśród innych.

Piękny i duży basen ogrodowy

Alternatywy basenów

Jeśli nie przekonują cię powyższe opcje na baseny ogrodowe dla dzieci, możesz przetestować różnego rodzaju alternatywy. W temacie dmuchanych propozycji są dostępne między innymi zjeżdżalnie wykorzystujące wodę z węża ogrodowego lub dmuchane materace i wodotryski. Jeśli nie interesują cię nadmuchiwane baseny, możesz rozejrzeć się za różnego rodzaju natryskami i spryskiwaczami. Takie konstrukcje zwykle można bez problemu ustawić w dowolnym miejscu, do którego sięga wąż. Możesz cieszyć się tryskającą wodą razem ze swoimi pociechami lub odpoczywać w cieniu drzew, podczas gdy one będą szaleć w słońcu i wodzie.

Jak widać pomysłów na basen ogrodowy dla dzieci jest dosyć dużo, a każdy z nich można dostosować do własnych potrzeb i zasobności portfela. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na skromny dmuchany brodzik czy pokaźną dmuchaną konstrukcję, lub też wybierzesz głęboki basen ze stelażem lub jacuzzi, najważniejsze jest miłe spędzenie czasu ze swoimi pociechami.