7 pomysłów na oświetlenie ogrodu nocą

Piękna pogoda i ciepłe wieczory stają się coraz bliższe. Teraz jest zatem najlepszy czas na zastanowienie się, co warto zrobić, aby przygotować się na grille, przyjęcia i spotkania w ogrodzie, które zwykle kończą się długo po zachodzie słońca. Oświetlenie ogrodu jest jednym z ważnych elementów podczas jego projektowania. Piękne, dekoracyjne iluminacje można umieścić na wiele sposobów. Czy będą to latarnie, girlandy, wbijane lampy solarne, czy jeszcze inne rozwiązanie, to zależy wyłącznie od Ciebie. W tym artykule przedstawimy 10 naszych propozycji na rozświetlenie ogrodu nocą.

1. Wykorzystaj świeczniki podczas wyjątkowych okazji

W sklepach znaleźć można różnego rodzaju świeczniki dekoracyjne, które w delikatny sposób pozwolą Ci oświetlić Twój ogród podczas ważnego rodzinnego spotkania lub grilla ze znajomymi. Dobrym pomysłem okazać się mogą świeczniki w kształcie latarni, które zgrupować można na tarasie w celu uzyskania większej ilości światła. Tego rodzaju iluminacja pozwoli Ci osiągnąć znacznie lepszy efekt niż korzystanie z małych świeczek, tak zwanych tealights. Pamiętaj, aby wybrać model świecznika/latarni, który nadaje się do użytkowania na zewnątrz, a jeśli z takiego nie korzystasz, zabierz świeczniki po skończonej imprezie i schowaj je w bezpieczne miejsce.

świecznik Emako

2. Rozświetl najpiękniejsze miejsca swojego ogrodu

Twój ogród z pewnością ma pewne miejsca, które w szczególności warto podkreślić o każdej porze dnia i nocy. Od starannie wypielęgnowanych klombów i drzewek owocowych, po elementy dekoracyjne takie jak rzeźby czy oczka wodne - upewnij się, że światło pada na najpiękniejsze partie ogrodu. Strategicznie rozmieszczone reflektory punktowe lub wbijane lampy solarne spowodują, że niektóre miejsca Twojego ogrodu ożyją, gdy nadejdzie noc, pozwalając Ci cieszyć się swoim nowym obliczem.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie lampy solarnej?

Jeśli zdecydujesz się na zakup wbijanej lampy solarnej, zdasz sobie sprawę, że możliwości jest naprawdę wiele.

  • Rozmiar: W pierwszej kolejności wybrać trzeba wielkość lampy solarnej. Warto zadbać, aby słupki świetlne były odpowiednio duże, dzięki czemu dobrze oświetlą wybrane przez nas miejsce.
  • Zasięg światła: Jest to zakres oświetlenia emitowanego przez światło lampy solarnej. Zapewne zależy Ci, aby lampa oświetliła konkretny, wybrany przez Ciebie obszar. Jednak większy zasięg to z pewnością dodatkowy plus.
  • Wodoodporność: Jest to ważny czynnik, który musisz wziąć pod uwagę przy zakupie wbijanej lampy solarnej. Wybrany produkt powinien być wodoodporny. Lampa odporna na warunki atmosferyczne powinna również być w stanie wytrzymać kurz, ciepło i ekstremalny wiatr.

Ładowanie baterii: Kolejną istotną cechą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, jak dużo czasu potrzebuje lampa do pełnego naładowania. W większości przypadków jest to wyszczególnione na opakowaniu produktu lub na stronie producenta. Jeśli lampa solarna zostanie zainstalowana w miejscu, w którym nie będzie miała bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych, osiągnięcie pełnego naładowania może być trudne.

Rozświetlony ogród

3. Użyj gałęzi drzew

Jeśli chcesz stworzyć niesamowity klimat w swoim ogrodzie, pomyśl o zainstalowaniu świateł zwisających z gałęzi drzew. Jeśli drzewo znajduje się w pobliżu patio lub innego miejsca w ogrodzie, w którym lubisz przebywać, gałęzie będą doskonałym rozwiązaniem do zawieszenia w ogrodzie wiszących świateł, które zaoferują klimatyczne oświetlenie w trakcie posiłków na świeżym powietrzu.

lampion

4. Wyznacz linię ścieżek

Dobrze oświetlone ścieżki są niezbędne w każdym ogrodzie. Tworząc odpowiedni blask obszarach, po których najczęściej się poruszasz, nadasz swojemu ogrodowi subtelnej i magicznej atmosfery, która zachęca do podążania ścieżką. Do tego pomysłu doskonale nadadzą się wbijane lampy solarne, które łatwo można dopasować do kształtu ścieżki, a także przemieścić w razie potrzeby.

lampy w ogrodzie

5. Zadbaj o odpowiednio oświetlony ganek

Oświetlenie zainstalowane na ganku nie tylko zapewnia przytulną atmosferę, ale jest w zasadzie koniecznością. Pomoże Ci ono uniknąć długiego szukania kluczy za każdym razem kiedy wracasz do domu późnym wieczorem. Lampka przy drzwiach wejściowych jest zatem bardzo zalecanym rozwiązaniem w każdym domu. Będzie Cię ona witać za każdym razem, gdy wrócisz do domu.

piętrowy dom w lesie

6. Podkreśl możliwe zagrożenia

Podkreślając piękno swojego ogrodu, nie zapominaj o potencjalnych zagrożeniach. Czy np. W Twoim ogrodzie znajdują się schody? Dołki? Stromo opadający fragment trawnika? Czy akcesoria ogrodowe pozostawiasz w jakimś szczególnym miejscu? Upewnij się, że w nocy zostaną one odpowiednio doświetlone. Pozwoli Ci to uniknąć niebezpiecznych wypadków. Jeśli dodatkowo w Twoim ogrodzie znajduje się staw, basen, lub fontanna, upewnij się, że one równierz są dobrze widoczne w ciemności.

hotel z basenem

7. Udekoruj swój ogród girlandami

Girlandy świetlne są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu i są uwielbiane ze względu na łatwość w rozmieszczeniu ich. Szczególnie pięknie wyglądają one, gdy zygzakują nad częścią wypoczynkową lub jadalną, tworząc uroczy baldachim świetlny. Dzięki grilandom, zarówno Ty jak i Twoi goście poczujecie się wyjątkowo za każdym razem, kiedy zajdzie słońce.

Oświetlony ogród jest bezpieczniejszy

Dobrze oświetlony ogród nie tylko ​​jest klimatycznym miejscem, ale także jest dużo bezpieczniejszy. Potencjalni włamywacze zastanowią się dwa razy zanim wejdą na Twoją posesję. Dobrze widoczny dom i ogród zapewnią Ci większy spokój, a jeśli nie chcesz niepotrzenie marnować światła, wybierz lampy z czujnikami ruchu, które doskonale nadają się do umieszczenia w pobliżu garaży, bram i drzwi zewnętrznych.

Dodatkowe wskazówki dotyczące oświetlenia ogrodu

  • Czujniki ruchu są użytecznymi urządzeniami, które oszczędzają energię, ale jeśli w ogrodzie są zwierzęta, czujniki powinny być umieszczone wyżej niż wysokość zwierzęcia.
  • Aby zastosować kompozycje kolorowego oświetlenia, użyj lampy ogrodowej LED, która umożliwia tworzenie oryginalnych efektów świetlnych.
  • Aby oświetlić ogród zimą, ustaw oświetlenie nad pokrywą śnieżną.