Chlebak do nowoczesnej kuchni - jaki wybrać

Chlebak to element, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Dla wielu osób nadal jest to wyłącznie pojemnik do przechowywania pieczywa. Coraz częściej dostrzegamy jednak w tym akcesorium kuchennym drugie oblicze – nie to funkcjonalne, a dekoracyjne. Chlebaki to również dosyć atrakcyjny cenowo produkty, których ładna stylistyka może podwyższyć walory pomieszczenia.

Z tego też względu warto zadbać o to, aby stanowił ozdobę przy jednoczesnym pełnieniu funkcji praktycznej. Designerski chlebak do przechowywania pieczywa to modny dodatek do nowoczesnej kuchni. Aby jednak pojemnik na chleb i bułki wpisał się w aranżację naszej kuchni, powinniśmy postawić na odpowiedni kolor oraz kształt – pasujący do reszty wyposażenia i stylu wnętrza.

Chlebak – nie tylko do przechowywania pieczywa

Początkowo chlebaki wykorzystywane były wyłącznie do przechowywania pieczywa, zapobiegania jego wysychaniu oraz pojawianiu się pleśni. Odpowiednio zaprojektowany oraz wykonany pojemnik na chleb i bułki sprawia, że pozostają one dłużej pachnące, świeże i chrupkie, zachowując swoje walory smakowe i zapach. W ostatnim czasie zauważa się jednak, że chlebaki oprócz podstawowej funkcji spełniają także inną rolę. Jest to funkcja dekoracyjna.

Naturalnie więc dla wielu współczesnych użytkowników chlebak to nie tylko pojemnik do przechowywania pieczywa. Na uwagę zasługuje, iż na rynku jest duży wybór chlebaków, które różnią się od siebie przede wszystkim kształtem, kolorem oraz stylem. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że pojemnik na chleb to akcesorium kuchenne, które zawsze stoi na wierzchu – a co za tym idzie, powinien w pełni wkomponowywać się w wystrój przestrzeni kuchennej. Chlebak w swej prostocie potrafi zachwycić swoim designem, kolorem oraz kształtem.

Biorąc pod uwagę styl, w jakim została urządzona kuchnia, możemy zdecydować się na pojemniki z przeróżnych materiałów, o różnorodnej kolorystyce i kształcie. Szukając chlebaka do nowoczesnej kuchni, należy uwzględniać nie tylko jego walory funkcjonalne, ale także estetyczne. Nie każdy pojemnik sprawdzi się w nowoczesnych przestrzeniach. Warto zadbać, aby stanowił uzupełniającą dekorację, a nie wyróżniające się na tle innych akcesorium. Jeśli poszukujemy szczególnie uniwersalnego materiału, dobrze jest wybrać chlebak metalowy - jest on hitem od wielu lat we wnętrzach poszukujących

Producenci zaskakują coraz to wymyślniejszymi formami, nie ograniczając się do podstawowych kształtów. Projektanci starają się połączyć praktyczność pojemników na pieczywo z niepowtarzalnym, oryginalnym wzornictwem. A wynik to często stylowy chlebak w nowoczesnej odsłonie. Dużą popularnością w ostatnich sezonach cieszy się pojemnik na pieczywo z deską do krojenia. Nie jest to jednak jedyny hit, który może pojawić się jako dodatek do wyposażenia nowoczesnej kuchni.

chlebak

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu chlebaka?

Wybór chlebaka nie jest tak oczywistą sprawą, jak mogłoby się to wydawać. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas wyboru pojemnika na pieczywo? Przechowywanie chleba – to podstawowa funkcja, jaką ma pełnić chlebak, z tego też względu należy przyjrzeć się jego konstrukcji (m.in. czy posiada specjalne wywietrzniki zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza), materiał wykonania – najczęściej jest to ceramika, tworzywo sztuczne, stal szlachetna, drewno, bambus lub wiklina, wielkość chlebaka – pojemnik powinien być odpowiedni do przechowywania takiej ilości pieczywa, jaką najczęściej kupujemy, jak dbać o chlebak – również i tej kwestii nie należy pomijać podczas wyboru odpowiedniego modelu; łatwość utrzymania czystości pozwala mieć pewność, że dokładnie wyczyścimy pojemnik i tym samym zapobiegniemy rozwojowi bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów, wzornictwo, kolorystyka i kształt.

Chlebaki – propozycje do nowoczesnych kuchni

Jeżeli już wiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając chlebak, warto poświęcić chwilę i skupić się na aspekcie, którym jest wzornictwo. Inny pojemnik na przechowywanie pieczywa będzie pasował do kuchni utrzymanej w stylu klasycznym, inny do wnętrza tradycyjnego, a jeszcze inny do przestrzeni nowoczesnej. Duży wybór chlebak sprawia, że naprawdę mamy w czym wybierać. Chociaż w ofertach producentów królują modele o szerokości 40 – 50 centymetrów, coraz częściej można spotkać egzemplarze zarówno mniejsze, jak i większe. Poniżej znajduje się kilka inspiracji, które sprawdzą się w nowoczesnej kuchni.

  1. Metalowy chlebak
  2. Pojemnik na pieczywo z bambusa
  3. Metalowy pojemnik na pieczywo
  4. Drewniany chlebak
  5. Chlebak dekoracyjny
  6. Koszyk na chleb

Pojemnik utrzymany w jasnej, stonowanej kolorystyce to nie tylko idealny chlebak do białej kuchni, ale także do wnętrza utrzymanego w stylu nowoczesnym. W tym konkretnym przypadku można postawić na chlebak pomalowany na połysk lub model matowy.

We wnętrzach, w których fronty szafek zostały utrzymane w wersji połyskującej, lepiej wkomponuje się także chlebak zachowany matowym wykończeniu. Nieco inną propozycją do nowoczesnych kuchni jest pojemnik z wieczkiem otwieranym do góry – metalowa skrzynka na pieczywo. Z reguły jest ona wykonana z metalu i wyposażona w odpowiednie otwory wentylacyjne. Tak zaprojektowany model doskonale chroni przed wilgocią oraz wysychaniem chleba i bułek. Decydując się na taki pojemnik, warto postawić na stonowany kolor – biały lub czarny.

Kolejnym modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest chlebak z deską do krojenia. To rozwiązanie 2 w 1, które nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym, ale także pełni funkcję dekoracyjną. Zazwyczaj jest to pojemnik wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego, którego wieczko stanowi bambusowa deska do krojenia.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że deska bambusowa odznacza się szeregiem właściwości – m.in. zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz pojemnika, nie przepuszcza zapachów oraz wilgoci, jest łatwa w utrzymaniu czystości oraz wytrzymała na uszkodzenia. Przemawia to na korzyść tego modelu. Jeżeli zdecydujemy się na chlebak ceramiczny w nowoczesnej kuchni, powinniśmy postawić na modele minimalistyczne. Modele intensywnie kolorowe lub we wzory sprawdzą się lepiej w przypadku kuchni utrzymanej w stylu tradycyjnym czy też retro.

Zwolennicy naturalnych akcesoriów mogą wybrać drewniany chlebak. W tym jednak konkretnym przypadku należy uwzględnić to, że drewno nie zawsze jest materiałem wykorzystywanym we wnętrzach nowoczesnych. Tego typu model sprawdzi się w pomieszczeniach, w których drewno zostało wykorzystane jako dekor, np. blaty z drewna.

Nowoczesny chlebak do przechowywania pieczywa to więc nie tylko pojemnik na chleb i bułki. To także element wystroju kuchni, który stanowi atrakcyjny dodatek i uzupełnienie wnętrza. Jego zakup powinien być przemyślany – ponieważ z pewnością posłuży nam przez długi czas.