Dekoracje ścienne w stylu boho - co powiesić, aby urozmaicić wnętrze

Styl boho to jeden z najpopularniejszych obecnie nurtów w aranżacji wnętrz. Na przestrzeni kilku lat zyskał ogromne grono zwolenników, którzy całkowicie poddali mu się zarówno w kwestii mody, jak i urządzania własnych mieszkań. Wszystko to dzięki nieskrępowanej estetyce, nawiązaniu do etniczności, starszych kultur jak np. afrykańska, wybór naturalnych tkanin i materiałów oraz nawiązanie do sił natury w kwestii barw i klimatu. Co ważniejsze styl ten bez problemu pozwala łączyć różne nurty i inspiracje, dzięki czemu powstaje interesująca mieszanka kipiąca barwami oraz zdradzająca wielką wrażliwość i otwartość na wszelkie inspiracje.

Aranżując wystrój wnętrza w stylu boho warto kierować się kilkoma wskazówkami, które bez wątpienia sprawią, że nasze mieszkanie będzie przytulne, wygodne i pełne inspirującej atmosfery. Warto pamiętać jednak, że wiodącą rolę gra Twoja potrzeba wolności wyboru, co do tego czym chcesz wypełnić swoją domową przestrzeń. Styl boho to Twoja wolność.

Siły natury w twoim domu

Styl boho bezpośrednio nawiązuje w swej estetyce do kolorów danych nam przez matkę naturę. Tak więc jest to wielki tygiel, w którym mieszają się wszelkie odcienie zieleni, bieli, błękitu, brązu a nawet beżu czerni czy żółci. Dotyczy to wszystkiego, począwszy od koloru ścian, drzwi czy podłogi. To samo tyczy się mebli a szczególnie materiałów, z których zostały wykonane.

Styl boho kładzie nacisk na to co pierwotne - czyli korzystanie z naturalnych, nieprzetworzonych rodzajów drewna, a także ręcznie wyplatanych tkanin czy wykonywanych ozdób. W aranżacji wnętrza w stylu boho panuje wełna, len czy inne naturalne tkaniny. Ale nie bój się również stosować takich materiałów jak na przykład miedziane wykończenia mebli.

Inspiracja kulturą etniczną, szczególnie jeśli dotyczy to kultur spoza Europy, może zaowocować niepowtarzalnymi rozwiązaniami w kwestii aranżacji wnętrza. Obrazy przedstawiające afrykańskie plemiona, ręcznie tkane perskie dywany czy orientalne gobeliny lub wiszące lampy rodem z Maroko. Styl boho jest idealny dla poszukujących przygody w świecie aranżacji wnętrz. Jeśli kochasz wolność i nieskrępowaną otwartość na różne wpływy i nurty - bez problemu zmienisz swoje mieszkanie w przytulne miejsce pełne barw od matki natury.

Co na ścianie wisi?

Styl boho szczególnie upodobał sobie dekorowanie ścian. Zwykłe białe ściany bez żadnych ozdób niekoniecznie sprawdzą się w tej aranżacji. Dlatego istnieje mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o dekoracje ścienne boho. Warto pamiętać, że w tym wypadku mniej uwagi poświęcamy symetrii, porządkowi czy prostocie. Styl boho stawia na Twoją nieskrępowaną wyobraźnię, luz i wolność. Dlatego każde oryginalne rozwiązanie, pełne eklektyzmu i nonszalancji sprawdzi się w tym stylu.

Szczególną zaletą stylu boho jest to, że nie ma możliwości aby powtarzały się te same wystroje wnętrz. To nie jeden obowiązujący porządek, to Twój osobisty wybór i smak. Dlatego na przykład umieszczenie dekoracji ściennej folk - wachlarza z bambusa w różnych miejscach z pewnością doda uroku każdemu pomieszczeniu. Możesz przymocować go nad łóżkiem, na ścianie w sypialni, w salonie czy w przedpokoju aby witał gości.

Styl boho bazuje na starannie dobranych dodatkach do aranżacji przestrzeni. Dlatego możesz wykorzystać wiele pomysłów nawet przy ograniczonym budżecie. Nie krępuj się używać chust przymocowanych na lampach, tworzenia siedzisk, dobierania dywanów czy koców. Możesz kłaść je na podłodze lub zawieszać ja na ścianie niczym w prastarej marokańskiej kazbie.

Różne wpływy i materiały

Jak już wspomnieliśmy styl boho nie boi się łączyć w sobie różnych wpływów czy materiałów. Więc obok naturalnych tkanin, drewna czy wyplatanych ręcznie dekoracji sprawdzą się również inne materiały. Zwróć uwagę na to jak dekoracja ścienna koła z metalu urozmaicą wygląd pomieszczeń w Twoim domu. Połączenie metalu i trzciny to kwintesencja stylu boho. Dekoracja z łatwością pasować będzie do przedpokoju wprowadzając w przytulny i oryginalny klimat Twojej mieszkania już na samym wejściu. Bez problemu również odnajdzie swoje miejsce w salonie pełnym nietuzinkowych i orientalnych kolorów natury. To samo tyczy się sypialni. Wygodny sen pośród ulubionych, stylowych dekoracji ściennych to magiczne przeżycie. Szczególnie jeśli nawiązują do prastarych kultur i odwiecznej siły matki natury.

Warto dodać, że styl boho lubi niedokładne wykończenia, pewna toporność jest wskazana w kwestii dekoracji czy wyglądu mebli. Wszystko po to, aby podkreślić indywidualny charakter każdego elementu i nawiązać do naturalności związanej z ręcznym wykonaniem. Nie zapomnij o kwiatach! Styl boho uwielbia suszone kwiaty, źdźbła czy liście. Ale żywe rośliny również stanowią jego sporą część - a najlepiej jeśli będą to różnego rodzaju kaktusy czy wciąż pożądane palmy. Wszystkie umieszczone w ceramicznych donicach, najlepiej ręcznie robionych, czyli niepowtarzalnych. Styl boho stawia właśnie na niepowtarzalność, ponieważ wszystko zależy od Twoich własnych preferencji i poczucia stylu. Styl boho stawia na Twoją własną wizję wygodnego mieszkania i pozwala obficie czerpać z wielu różnych inspiracji i nurtów orientalnego świata i huraganu sił matki natury.

dekoracje ścienne boho