Dekorowanie tortu - poradnik dla początkujących

jak dekorować tort

Nikt z nas nie rodzi się ekspertem w tworzeniu pięknych deserów. Dekorowanie tortów to umiejętność, której można się nauczyć. Wystarczą chęci i odpowiedni zestaw do dekorowania tortów. Przygotowaliśmy krótki poradnik jak nauczyć się dekorować torty.

Czym dekorujemy torty?

Istnieją różne sposoby dekorowania tortów - część z nich wymaga wprawy, której tobie jeszcze brakuje. Najłatwiejszą metodą, odpowiednią dla początkujących jest dekorowanie tortu kremem. To podstawowa metoda, którą wybacza błędy nowicjuszy i pozwala wykonać dowolną ilość poprawek. W precyzyjnym ozdabianiu pomogą ci odpowiednio dobrane akcesoria do dekorowania tortów:

  • Patera obrotowa do dekorowania tortów - niesamowicie ułatwia nakładanie kremu na boki. Możesz też zdecydować się na talerz obrotowy do dekorowania tortów, ale z niego tort trzeba będzie przełożyć przed podaniem, a to bywa sporym wyzwaniem dla początkujących.
  • Długi nóż do przekrojenia blatów i nakładania kremu na tort.
  • Rękaw cukierniczy i nakładki do dekorowania tortów. Dekorowanie tortu szprycą wymaga większej wprawy.
  • Szpatułka do ciasta.

To podstawowy zestaw cukierniczy do dekorowania tortów, ciast i ciasteczek, który w zupełności wystarczy do przygotowania pierwszych wypieków.

Jak dekorować torty kremem?

Dekorowanie ciast, ciasteczek i tortów można sobie ułatwić, stosując sprawdzone triki profesjonalnych cukierników.

Pracuj etapami

Nie da się udekorować ciepłego biszkoptu, powiemy więcej - ciasto możesz przygotować nawet kilka dni wcześniej i zamrozić je. Dzięki temu nie spędzisz wiele godzin na przygotowaniu tortu. Rozmrożony biszkopt nie kruszy się tak jak świeży. Dlatego łatwiej będzie Ci go pokroić, przełożyć i nasmarować kremem.

Korzystaj z patery obrotowej

Ułatwia przecinanie ciasta na blaty i nakładanie kremu. Za pomocą obrotowej patery możesz z łatwością dotrzeć wszędzie, bez zbędnej gimnastyki. To akcesorium zapewnia wygodne i dokładniejsze zdobienie deserów.

Dokładnie wyrównaj blaty biszkoptu

Ciasto biszkoptowe nie będzie idealnie wypoziomowane po ostudzeniu. Wierzchołki blatów ciasta muszą być całkowicie płaskie, w przeciwnym razie po ułożeniu ich jeden na drugim nie wyjdzie nam idealnie równa konstrukcja. Do wyrównania blatów najlepiej sprawdzi się ząbkowany nóż do chleba. Jeśli chcesz, aby góra tortu była idealnie równa, odwróć ciasto do góry nogami. Spód ciasta zawsze będzie płaski, więc odwrócenie biszkoptu to sprytny sposób na idealnie równy tort.

Wstępne glazurowanie ciasta

Podczas nakładania pierwszej warstwy kremu na tort zawsze pojawią się okruchy, które rolują się z masie i psują efekt. Właśnie to sprawia, że wiele osób zarzuca samodzielne dekorowanie tortów. Zdjęcia do przepisu przedstawiają wypiek idealny, a Twoje dzieło „zdobią” zrolowane okruszki ciasta w kremie.

Dlatego najpierw nałóż pierwszą, cienką warstwę kremu. Możesz w tym celu wykorzystać również specjalnie przygotowany tynk cukierniczy. Przepis na taką masę nie jest skomplikowany, osoby początkujące z łatwością go przygotują.

Pierwsza, cienka warstwa na cieście służy wyrównaniu niedoskonałości i pokryciu rolujących się okruszków. Po jej nałożeniu wstaw tort na kwadrans do lodówki.

Dekorowanie tortu kremem

Pora na nałożenie właściwej warstwy masy dekoracyjnej. Szpatułką nałóż dużą porcję kremu na środek góry biszkoptu i równomiernie rozsmaruj ją po cieście. Kiedy skończysz z górą, zajmij się bocznymi ściankami. Nałóż porcję kremu na szpatułkę, ustaw ją prostopadle do patery i obracając nią, nakładaj krem. Patera obrotowa sprawi, że Twoje ruchy będą płynne, a warstwa kremu równomiernie rozprowadzona. Wyrównaj niedoskonałości i wygładź kąty, aby tort prezentował się estetycznie.

Dekorowanie tortu czekoladą lub bitą śmietaną

Wykonywanie ozdobnych kwiatów i innych kształtów za pomocą rękawa cukierniczego z różnymi końcówkami wymaga praktyki. To samo dotyczy pisania lukrem królewskim. Poćwicz wpierw na woskowanym papierze do pieczenia, zanim zajmiesz się tortem. Wybierz odpowiednie nakładki do rękawa cukierniczego, sprawdź jego działanie na papierze i dopiero wtedy zacznij dekorować tort.

Jak dekorować torty dla dzieci?

To specjalna kategoria wypieków, które mają uroczy charakter. Dekorowanie tortu dla dzieci najlepiej wykonać za pomocą kremu i dodatków. Maluchy najbardziej lubią torty dekorowane słodyczami. To metoda idealna dla początkujących. Wystarczy równo nałożyć na tort krem, a górę ozdobić ulubionymi słodkościami malucha. Dobrze sprawdzają się czekoladowe jajka i figurki, małe czekoladki i czekoladowe chipsy.

Dekorowanie tortu dla dziewczynki można wzbogacić o dodatki florystyczne i sezonowe owoce. Zamiast kwiatów wykonanych szprycą możesz postawić na żywe rośliny. Dekorowanie tortu kwiatami zaczynamy od przycięcia i dokładnego umycia roślinki. Możesz również wykorzystać kwiaty jadalne, choć nie są tak eleganckie, jak róże to można je zjeść wraz z tortem w całości.

Równie łatwe jest dekorowanie tortu truskawkami lub innymi owocami sezonowymi. Wystarczy na kremie ułożyć ciekawą kompozycję i gotowe.