Designerska ozdoba blatu kuchennego, czyli nowoczesne suszenie naczyń

Suszarka do naczyń musi znaleźć się w każdej kuchni. Nawet w dobie zmywarek potrzebujemy jej na blacie kuchennym, żeby wysuszyć naczynia, które myjemy ręcznie. Kiedyś były to standardowe druciane lub plastikowe ociekacze – dziś do wyboru mamy wiele form i kolorów.

Stare suszarki nie wyglądały atrakcyjnie, postawmy sprawę jasno – po prosty szpeciły kuchnię, ale były, bo być musiały. Obecnie suszarka do naczyń może zdobić naszą kuchnię, być designerskim elementem wystroju. Ogromny wybór kształtów, kolorów i materiałów, z których są wykonywane sprawia, że dopasujemy ją idealnie nie tylko do naszych potrzeb, ale przede wszystkim do wystroju kuchni. Suszarki metalowe, silikonowe, maty do suszenia lub bambusowe suszarki dla wielbicieli ekodesignu.

Nowoczesna klasyka

Metalowe suszarki ewoluowały – nie są to już jednakowe druciaki z metalową lub plastykową podstawką. W zależności od potrzeb, możesz wybrać większą lub mniejszą suszarkę – jeśli zmywasz ręcznie wszystkie naczynia, przyda się piętrowy ociekacz. Nie zajmuje dużo miejsca na blacie, za to pomieści naprawdę sporo naczyń. Jeśli na co dzień używasz zmywarki, a suszarka potrzebna jest w Twojej kuchni tylko wysuszenia naczyń, których nie powinno się myć mechanicznie możesz wybrać małą narożną suszarkę. To doskonałe rozwiązanie, aby zaoszczędzić miejsce na blacie roboczym. Dostępne są również modele składane – gdy nie jest potrzebna, możesz schować ją wygodnie do szuflady. Producenci suszarek wychodzą naprzeciw naszym potrzebom – wyposażają je np. w specjalne uchwyty, na których bezpiecznie wysuszysz swoje kieliszki czy delikatną porcelanę.

Suszarka do naczyn

Suszenie naczyń na macie

Hitem ostatnich lat stały się maty do suszenia naczyń. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą w swojej kuchni tradycyjnej suszarki. Dostępne są maty silikonowe, które łatwo utrzymać w czystości – wytrzeć dokładnie, a potem zwinąć i schować. Ich zaletą jest trwałość i łatwe przechowywanie. Drugim rodzajem mat do suszenia naczyń są te wykonane z poliestru lub mikrofibry – dobrze pochłaniają wodę, ale zanim ja schowasz musisz ją wysuszyć. Ale aby było higienicznie musisz ją regularnie prać.

Silikonowe suszarki do naczyń

Następczynie siermiężnych plastików, które zajmowały pół blatu kuchennego. Nowoczesne silikonowe suszarki są nie tylko praktyczne, ale również designerskie. Świetnie prezentują się w nowoczesnych kuchniach. Mogą mieć różne kolory i kształty, a niektóre z nich można wygodnie składać i tak jak maty chować, gdy nie są nam aktualnie potrzebne.

Skladana suszarka do naczyn

Jak wybrać dobrą suszarkę – garść praktycznych porad

Duży wybór modeli, kolorów i kształtów sprawia, że trudno zdecydować się na konkretny zakup. W przypadku sprzętów kuchennych warto sprawdzić ich funkcjonalność, bo sam design to zaledwie połowa sukcesu. Pamiętacie te podstawki pod suszarki, które w połowie zmywania potrafiły się przelewać? Moczyły blat, a czasem nawet podłogę i doprowadzały do szału. Trzeba było podnieść ociekacz z naczyniami, przestawić go gdzieś, gdzie mokre naczynia robiły kolejny bałagan i dopiero wylać wodę. Producenci suszarek do naczyń poszli po rozum do głowy i zaczęli produkować podstawy, które pozwalają na bieżące odprowadzanie wody do zlewu. Nic się nie przelewa i blat jest zawsze suchy.

Wybierając zmywarkę metalową zwróćmy uwagę, czy wykonana jest z nierdzewnego materiału. To ważne, bo kontakcie z wodą może szybko zrobić się na niej nieestetyczny i trudny do usunięcia, rdzawy nalot. Jeśli chodzi o drewno to tylko i wyłącznie bambus – jedyny naturalny materiał, który nie traci kształtu i wyglądu w kontakcie z wodą. Można go z powodzeniem używać w kuchni i łazience. Warto zwrócić uwagę również na pojemność – jeśli sporadycznie zmywamy ręcznie możemy wybrać zgrabną, niewielką suszarkę. Istotne jest również to, czy suszarka ma wbudowany pojemnik na sztućce – jeśli go nie ma, musimy pamiętać o dokupieniu i dobraniu tak, aby pasował do całości.

Nawet jeśli nie lubisz zmywać, chociaż nam takich, którzy to uwielbiają – możesz teraz wybrać do kuchni ładną i funkcjonalną suszarkę. Dobraną w kolorze Twojej kuchni, idealnie współgrającą z aranżacją wnętrza.