Deski do krojenia z nieoczywistymi rozwiązaniami, część I

Deski do krojenia to kuchenne akcesorium, które jest cyklicznie używane. Warto dbać o zdrowie i regularnie wymieniać sprzęt do krojenia. Używając wielu specjalnie przystosowanych deseczek, wydłużymy ich żywotność. Przedstawiamy kilka zaskakujących przykładów kreatywnych desek do krojenia, które warto mieć w swojej kuchni.

Deski są jednym z największych siedlisk bakterii w naszym domu. Naukowcy z University Hospital Basel w Szwajcarii udowodnili, że podstawki do krojenia używane w domach i szpitalach są siedliskiem bakterii lekoopornych, m.in. E-coli. Dlatego niesamowicie ważna dla naszego zdrowia jest regularna wymiana deski do krojenia.

szklana plyta ochronna na kuchenke

Jaką krajalnicę wybrać?

Warto pomyśleć o kreatywnym podejściu do krojenia i zakupić sprzęt, który będzie zaskakiwał swoją wielofunkcyjnością oraz nietypowym wyglądem. Oto kilka najciekawszych propozycji:

Specjalistyczne deski do krojenia

Warto deski do krojenia dobierać według potrzeb, tak aby na desce gdzie kroimy chleb i pozostają resztki pieczywa, nie kroić ziół, które mogą się wymieszać z okruszkami i finalnie popsuć efekt serwowanego dania.

Kiedy lubimy aromat świeżo posiekanych ziół, bambusowa szatkownica do ziół musi pojawić się w naszej kuchni. Dzięki niej jesteśmy w stanie bardzo drobno pokroić wszelkie przyprawy, wydobywając z nich jak najwięcej aromatu.

bambusowa szatkownica do ziol

Deska do krojenia z gilotynką

Kiedy mamy do dyspozycji cały krążek sera warto użyć stylowej deski do krojenia z gilotyną, która pozwoli na równe ukrojenie kawałka miękkiego sera, bądź mierzwienie twardszych gatunków. Krajalnica posiada pokrywkę, dzięki której umieszczone w środku produkty są w stanie dłużej zachować świeżość. Deska tego typu nie musi służyć wyłącznie do nabiału, możemy używać jej do krojenia przeróżnych ciast i przekąsek. Dzięki estetycznej formie wykończenia będzie dobrze prezentować się także na stole w jadalni. Gilotynka może dostarczyć gościom odrobiny frajdy podczas wizyty.

Deska do krojenia pieczywa

Najpyszniejsze pieczywo charakteryzuje się dużą chrupkością. Jednak ma to także swoje minusy - produktem ubocznym podczas krojenia są niezliczone okruszki, które potrafią rozsypać się po całej kuchni. Ten problem zniknie, kiedy użyjemy specjalnej krajalnicy do pieczywa, która jest zbudowana tak, aby zbierała wszystkie okruszki, nie zaśmiecając całego pokoju. Warto pomyśleć, czy dobrym rozwiązaniem dla nas nie byłby chlebak z deską bambusową.

Deska do wypieków

Produkcja ciasta wymaga dosyć sporej przestrzeni, aby wyrobić ciasto, obojętnie czy przygotowujemy spód do pizzy, kopytka czy pierogi. Dodatkowo warto umieścić na niej także przydatne dodatki, takie jak na przykład szklanka wody - aby dodać trochę, kiedy ciasto jest zbyt suche. Ważne jest też, aby powierzchnia deski do wypieków była należycie zabezpieczona przed wchłanianiem się resztek żywności, ponieważ kiedy niewidoczne dla oka, pozostałości po produktach organicznych nasiąkną w drewno, mogą zajść reakcje, w wyniku których powstaną trujące i szkodliwe bakterie, zarazki, a nawet grzyby.

Elegancka kamienna deska do krojenia i podawania sera

Miłośnicy serów wiedzą jak ważne jest dopasowanie odpowiedniego noża do krojenia ulubionego przysmaku. Deska do krojenia serów może służyć zarówno do krojenia, jak i podawania nabiału. Dzięki magnetycznemu paskowi, sztućce służące do dzielenia i jedzenia, będą zawsze pod ręką. Wspaniale sprawdza się przy serwowaniu przekąsek w postaci deski serów.

Kamienna taca na przekąski

Tacka do krojenia pizzy

Każdy, kto próbował przyrządzić domową pizzę, wie, że pokrojenie placka na równe kawałki bywa kłopotliwe. Ser bywa kapryśny i potrafi uczepić się noża, tak, że podczas krojenia cała warstwa zawinie się jak dywan. Nawet jeżeli posiadamy obrotowe ostrze specjalnie do tego celu, cięcie może być zbyt płytkie, aby przeciąć ciasto od strony podstawy. Używając tacki do krojenia pizzy, ze specjalnie wyprofilowanymi rowkami, nie będziemy mieli już żadnych problemów z krojeniem pizzy. Wszystkie kawałki będą równe, a deska nadaje się także od razu do serwowania naszej potrawy

Jeżeli krajalnica w Twoim domu dawno nie była wymieniana, nie zastanawiaj się dłużej! Wybierz kreatywną deskę do krojenia, która sprawi, że krojenie, szatkowanie, tasanie, ubijanie i ugniatanie będzie łatwiejsze. Stosując do każdego celu osobne, specjalne deski do krojenia wydłużymy ich żywotność.