Doniczki i rośliny na balkon - co warto o nich wiedzieć?

kwiaty balkonowe

Ukwiecony balkon to marzenie wielu z nas, jednak to wymaga pracy i odrobiny praktycznej wiedzy. Z naszego poradnika dowiesz się jakie doniczki na balkon i kwietniki wybrać. Dodatkowo podpowiemy Ci, co zrobić, gdy chcesz mieć zielony balkon, ale nie masz „ręki do kwiatów”. W ostatnich sezonach obserwujemy duże zainteresowanie aranżacją balkonów. Okazuje się, że nawet te najmniejsze można przemienić w niezwykle komfortowe strefy relaksu. Nie może tam zabraknąć zieleni, która zdobi, ale może też osłaniać nas przed wścibskimi spojrzeniami. Tym razem nie będziemy pisać o meblach czy dodatkach na balkon. Zajmiemy się uprawą roślin balkonowych.

Doniczki na balkon - jakie wybrać?

Aby rośliny balkonowe zdrowo się rozwijały, potrzebne są odpowiednio dobrane doniczki. Jak wybrać doniczki na balkon? Cóż, musimy wziąć pod uwagę specyficzne warunki, w jakich będą stać. Donice ogrodowe wykonane są materiałów odpornych na działanie wilgoci, słońca i zmiennych temperatur. Do wyboru mamy doniczki z tworzyw sztucznych, metalu, betonu lub ceramiki.

Plastikowe doniczki na balkon są bardzo praktyczne - lekkie, niedrogie i odporne na wilgoć. Nie zawsze jednak mają odpowiednią wytrzymałość na wysokie temperatury. Z czasem tworzywo może pękać lub odkształcać się, zmianie może ulec również kolor doniczki.

Metalowe donice ogrodowe będą bardzo trwałe, pod warunkiem że będą odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Donice ogrodowe z betonu są bardzo ciężkie, dlatego kwiaty w nich posadzone, z pewnością nie będą wywracać się na wietrze. Niestety pod wpływem wilgoci mogą zmieniać swoją estetykę. Złotym środkiem wydają się więc doniczki ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są kruche i bardzo na nie uważać.

Kolejnym kryterium wyboru jest kształt doniczki. Skrzynki są odpowiednie do wyeksponowania kwiatów na balustradzie. Do niedawna były one jedynym rozwiązaniem. Dziś mamy do wyboru jeszcze okrągłe i owalne doniczki, których kształt pozwala na zainstalowanie ich bez haków na balustradzie. Dno donicy służy za uchwyt. Jest to bardzo dobrze przemyślane rozwiązanie, bowiem ryzyko, że taka doniczka spadnie, jest marginalne.

Doniczki wiszące sprawdzą się tak, gdzie balkon ma zadaszenie. Rośliny prezentują się w nich bardzo efektownie, w ostatnich sezonach popularne stało się hodowanie na balkonach pnących truskawek i poziomek w wiszących donicach. Dobrze wyglądają w nich również bluszcze i rośliny kwitnące.

Rośliny balkonowe - sztuczne czy żywe?

Aby stworzyć jungle w środku miasta trzeba mieć czas i umiejętności lub pieniądze na ogrodnika. Niestety nie każdy ma te atuty w rękach. Ustawienie donic z kwiatami na balkonie wiąże się również z odpowiedzialnością. Trzeba je nawozić i podlewać, a to powoduje drobne komplikacje, kiedy chcemy wyjechać na urlop. Innym problemem może być ekspozycja balkonu, czyli to, na jaki kierunek wychodzi. Nie wszystkie rośliny dadzą sobie radę w cieniu lub pełnym słońcu. Warto wziąć to pod uwagę, zanim zaczniesz szaleć w ogrodniczym.

Jeśli często wyjeżdżasz lub na Twoim balkonie nie ma warunków do hodowli żywych kwiatów - możesz postawić na sztuczne rośliny. Dziś wyglądają one tak pięknie, jak żywe, z odległości nie sposób ich odróżnić. Dlatego są dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią zielone dodatki, ale z różnych względów nie mogą hodować żywych roślin.

Możesz zdecydować się również na uzupełnienie żywych roślin sztucznymi. Jeśli kwiat, który Ci się podoba, nie będzie miał szans wyrosnąć na Twoim balkonie, nie musisz z niego rezygnować. Trzeba tylko pamiętać o tym, że wykonane z tworzyw i tkanin syntetycznych kwiaty z czasem wyblakną od słońca i trzeba je będzie wymienić na nowe.

Kwietniki idealne na balkon

Modne aranżacje strefy wypoczynkowej na balkonie to komfortowe przestrzenie zapewniające intymność i stały kontakt z naturą. Kwiaty na balkon doniczkowe są tu nieodzownym elementem wystroju, ponieważ pomagają tworzyć odpowiedni klimat. Trend urban jungle przeniknął również na balkony, im więcej jest tam zieleni, tym lepiej. Jak zaaranżować niewielki balkon w tym stylu? Potrzebujemy odpowiednich akcesoriów, wiszące doniczki na rośliny i stojaki na kwiaty pomagają tworzyć wyjątkowe aranżacje.

Balkon to niewielka przestrzeń, a okazały kwiat doniczkowy zajmuje sporo miejsca. Duża doniczka ustawiona na podłodze może utrudniać wygodne korzystanie z balkonu. W tym przypadku lepszy będzie stojak na kwiaty. Wizualnie również zyskamy, ponieważ stojak na kwiaty nie będzie optycznie zmniejszał powierzchni podłogi. Dzięki takim zabiegom balkon będzie wydawał się większy.

Popularne są również kwietniki ścienne, za pomocą których możesz utworzyć zieloną ścianę na swoim balkonie. Kwietnik metalowy w postaci prostej kratki z haczykami posłuży do zawieszenia doniczek z roślinami, które będą tworzyć efektowną kompozycję nad strefą wypoczynkową.

Na większym balkonie sprawdzą się kwietniki drewniane. Pełnią one dwie funkcje - to praktyczne stojaki na kwiaty doniczkowe, które podnoszą estetykę balkonowej aranżacji. Wybierając kwietnik drewniany na balkon, zwróć uwagę na to, czy drewno zostało odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Dzięki temu stojak na kwiaty dłużej będzie cieszył oko i spełniał swoją funkcję. Kwietniki drewniane z surowego drewna powinny stać w miejscu, gdzie wilgoci jest mniej.

Wybór odpowiednich donic i kwietników pozwoli Ci stworzyć wyjątkową przestrzeń na balkonie. Szczególnie że do wyboru mamy wiele rozwiązań, które można dopasować do specyfiki przestrzeni. Poza tradycyjnymi rozwiązaniami warto sprawdzić również gadżety, które ułatwią pielęgnację roślin doniczkowych na balkonie. Są to na przykład systemy nawadniające, które bardzo przydają się, gdy wyjeżdżasz na wakacje. Ciekawym rozwiązaniem są również doniczki samo nawadniające, ale te dostępne są głównie w małych rozmiarach. Warto zwrócić uwagę również na donice piętrowe - konstrukcja składa się z kilku mniejszych doniczek. Kiedy całość zostanie obsadzona, rośliny stworzą piękną kompozycję dekoracyjną na balkon.