Jak dbać o kuchenkę indukcyjną i czy warto kupić płyty ochronne?

Płyty ochronne na kuchenkę to jeden ze sposobów na przedłużenie jej żywotności. Sama osłona to nie wszystko. Kuchnię indukcyjną czyści się i użytkuje zupełnie inaczej niż kuchenki gazowe i elektryczne kuchnie starszego typu. Na kuchni indukcyjnej gotuje się szybciej i wygodniej. To nie koniec jej zalet – może być dodatkowym blatem roboczym, nie nagrzewa się, więc jest bezpieczniejsza w użytkowaniu. Z drugiej strony płyta indukcyjna wykonana jest ze szkła, więc musisz uważać, aby jej nie uszkodzić. Może się tak stać, gdy spadnie Ci na nią coś ciężkiego. Wówczas płyta jest do wyrzucenia i musisz kupić nowe urządzenie.

Płyta ochronna - proste rozwiązania są najlepsze

Płyty ochronne na kuchenkę indukcyjną to dobre rozwiązanie nie tylko, aby chronić szklaną powierzchnię przed uszkodzeniem czy przypadkowym zarysowaniem. To rozwiązanie, które polecamy też posiadaczom kuchenek gazowych. Po pierwsze płyty ochronne poprawiają estetykę Twojej kuchni. Po drugie, gdy ułożysz je na palnika zyskasz dodatkową powierzchnię na blacie roboczym.

Płyta ochronna może być wykonana również z hartowanego szkła, więc jest łatwa do utrzymania w czystości i świetnie się prezentuje. Ma również drugie bardzo pożyteczne zastosowanie. Podczas gotowania ustaw ją na ścianie sąsiadującej z kuchenką. Przyjmie na siebie wszystkie plamy. Zdecydowanie łatwiej usuniesz z niej zabrudzenia niż np. ze ściany lub nieszkliwionych płytek ceramicznych.

Jaką płytę ochronną wybrać?

Najlepsza płyta ochronna na kuchenkę wykonana jest z hartowanego szkła. Dostępna jest najczęściej w zestawach po dwie – każda z nich pokrywa powierzchnię połowy kuchni standardowych rozmiarów. Możesz zdecydować się również na jedną dużą płytę, ale musisz liczyć się z tym, że będzie ona dość ciężka. Hartowane szkło ma tę zaletę, że możesz je położyć na gorącą jeszcze kuchnię. Ponadto taka płyta może mieć dowolny kolor, co więcej może być również zdobiony dowolnym wzorem czy printem. To zdecydowanie ułatwia dopasowanie płyty ochronnej do wystroju kuchni. Wybór jest tak duży, że bez najmniejszego kłopotu wybierzesz model idealnie wpisujący się w aranżację Twojej kuchni.

Począwszy od płyt ze wzorami nawiązującymi do kulinariów po płyty ochronne, które imitują naturalny kamień. Wszystkie tego typu osłony podnoszą estetykę Twojej kuchni. Największą zaletą tych produktów jest ich wielofunkcyjność. Płyta może zastąpić deskę do krojenia czy podkładki pod gorące garnki i foremki ze świeżo wyjętym z piekarnika ciastem. Doskonale sprawdzają się w małych kuchniach. Jeśli masz kuchnię gazową lub standardową kuchnię elektryczną, możesz za pomocą płyt ochronnych powiększyć blat roboczy. Krojenie większej ilości produktów np. kiedy przygotowujesz sałatkę - na tak dużej desce będzie znacznie wygodniejsze.

Płyty ochronne

Jak dbać o kuchnię indukcyjną?

Zanim przykryjesz kuchnię płytą ochronną, musisz starannie ją wyczyścić. Kiedy będziesz to robić regularnie, kuchenka będzie dłużej wyglądać jak nowa. Zawsze po zakończeniu gotowania wyłącz płytę i poczekaj, aż wystygnie. Następnie umyj ją za pomocą wilgotnej gąbki. Po usunięciu zabrudzeń możesz sięgnąć po płyn do szyb i wypolerować ręcznikiem papierowym do sucha. Jakimi środkami do czyszczenia myć płytę indukcyjną? W sklepach dostępne są różnego rodzaju delikatne kremy lub mleczka w sprayu przeznaczone do czyszczenia kuchenek tego typu. Warto je stosować i rozprowadzać zawsze miękką gąbką lub ściereczką.

Ostrożność jest tutaj kluczowa – ostrą szczotką lub pastą ścierną do czyszczenia możesz zniszczyć powierzchnię szkła. Widoczna cześć płyty indukcyjnej to tafla czarnego szkła – widać na niej najdrobniejsze ślady i smugi. Dlatego ostatni etap czyszczenia to zawsze płyn do mycia szyb i miękki ręcznik papierowy. Płytę indukcyjną możesz czyścić również ekologicznymi sposobami. Na przykład za pomocą mikstury z octu i sody.

Przypalona płyta indukcyjna, jak wyczyścić trudne zabrudzenia?

Jeśli dojdzie do przypalenia, nie możesz czekać na to, aż płyta wystygnie. Bardzo ostrożnie, używając specjalnego skrobaka to płyt indukcyjnych, usuń przypaloną substancję z powierzchni płyty. Resztki możesz usunąć papierowym ręcznikiem – nie trzyj, przyłóż ręcznik, aby pochłonął substancję. Następnie poczekaj, aż kuchnia ostygnie i umyj ją środkiem do czyszczenia i miękką gąbką. Musisz usunąć wszystko dokładnie, zanim ponownie będziesz gotować na kuchence.

Płyty indukcyjne powoli wypierają tradycyjne kuchenki gazowe. Są wygodniejsze w użytkowaniu, działają na prąd z sieci, więc sprawdzą się w domu jednorodzinnym bez stałego przyłącza gazowego. Elektryczna indukcja to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie niż używanie w domu butli z gazem.