Jak dbać o termos na kawę w podróży?

Wiele osób zaczyna swój dzień chwytając za kubek lub termos z gorącą kawą. Jest to już poranny rytuał bez którego ciężko zapomnieć o ciepłym łóżku i beztrosce nocy. Gorący, czarny napar ma już znaczenie symboliczne, dla każdego indywidualne. Uwielbiamy się nim dzielić oraz, w trosce o innych, częstować nim. Kawa pozwala skupić się na pracy, jak i innym razem oderwać się od skupionych myśli i zrelaksować. Napój ten znany jest niemal na całym świecie.

Istnieje wiele gatunków, smaków i aromatów kawy. Różne rodzaje plantacji, procesy palenia, mielenie czy liofilizacja wpływają na smak, przez co tak wielu smakoszy kawy wypowiada się w dzisiejszych czasach na temat jej przygotowania. Wszystko z myślą, aby dostarczyć nam jak najlepszy smak i jak najwięcej przyjemności. Chciało by się mieć ten cudowny napój zawsze przy sobie, prawda? Jest to możliwe jeśli zabierzesz w podróż termos lub kubek termiczny!

Kawa w podróży

Wszystkie pozytywne odczucia związane z kawą warto zapewnić sobie również w podróży. Czasami czekać na nas będą wyzwania i stresujące sytuacje, z którymi najlepiej sobie poradzimy ze wsparciem ulubionego napoju. Jej zapach przypomni bezpieczny, domowy azyl oraz zaprosi do zatrzymania się i delektowania. Uniwersalnym i najlepszym do picia kawy naczyniem przenośnym jest kubek termiczny. Jest on lekki i poręczny. Po użyciu i opróżnieniu jest on także łatwy do złożenia co pozwala zaoszczędzić miejsce.

W terenie, podczas pieszych wędrówek doskonale sprawdzi się termos na kawę. Jego większa objętość zapewni odpowiednią ilość kawy wystarczającą na cały dzień w trasie. Oba narzędzia z pewnością zachowają ciepłą temperaturę naparu. Zapewnią jednocześnie komfort i bezpieczeństwo w użytkowaniu oraz spełnią niemal każde założenie idealnego, praktycznego designu. Jeśli potrzebujesz gadżetu, który pomieści większą objętość napoju oraz dodatkowo wyróżniać się będzie stylowym wyglądam, wybierz dzbanek termiczny - idealny dla podróżników.

para piknikuje z kubkiem termicznym

Sposób dbania o termosy i kubki termiczne w czasie podróży

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele termosów czy kubków termicznych. Ich unikatowe kształty, spersonalizowane wzory oraz różnorodne materiały wykonania zapewniają szeroki wybór. Dla wielu ludzi istotnym elementem jest wizualna strona termosu. Dopasowanie do osobowości użytkownika sprawia, że korzystanie z kubka termicznego jest o wiele przyjemniejsze. Ilość oferowanych modeli pozwala nam wybrać dokładnie taki model, który sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom i wymaganiom. Termosy mają także wielu zwolenników dzięki ich wielokrotnemu przeznaczeniu, co wpisuje się w obecny trend ekologii i ograniczenia używania plastiku. Jeśli jednak chcemy jak najdłużej cieszyć się z posiadania naszego kubka termicznego lub termosu, ważnym aspektem jest odpowiednie dbanie o ten gadżet.

Rodzina na campingu z kubkami termicznymi w rękach

Napełnij termos wrzątkiem

Aby jak najlepiej wykorzystać właściwości kubka termicznego, warto przed użyciem napełnić go wrzątkiem. Następnie należy odczekać 2-3 minuty, po czym wylać wodę. Ścianki wnętrza zyskają wtedy wyższą temperaturę, dzięki czemu wlewając już właściwą kawę, nie straci ona swojego ciepła.

Jeżeli chodzi o materiał z jakiego wykonywane są termosy, dostępnych jest ich wiele. Najczęściej modele kubków lub termosów różnią się od siebie materiałem, wykończeniem lub zasadą funkcjonowania zamknięcia. Każdy materiał cechują inne właściwości. Na rynku dostępne są m.in. aluminiowe, plastikowe czy szklane kubki termiczne. Bardzo dobrze sprawdzającym się materiałem jest stal nierdzewna. Zachowuje niewielką wagę oraz nie będąc dodatkowym obciążeniem, zapewnia niezbędną wytrzymałość. Jej właściwości gwarantują także odporność przed rdzą, nawet mimo częstego mycia.

W celu zachowania jak najlepszej kondycji kubka termicznego przez długi czas, niezbędne jest jego systematyczne mycie. Codzienne usuwanie pozostałości napoju zminimalizuje zachowanie zapachów. Najskuteczniejsze będzie mycie kubka zaraz po wypiciu napoju oraz usunięcie fusów przy w ten sposób parzonej kawie. Praktyka ta uchroni przed powstaniem nalotu z kawy. Pomocne jest wypracowanie takiego natychmiastowego nawyku. Nie okaże się to uciążliwe, a zapewni dłuższe zachowanie świeżości. Ewentualnie należy o tym koniecznie pamiętać na koniec dnia. W razie powstawania nalotu, aby nie uszkodzić powłoki ostrą szczotką czy myjką, lepszym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem będzie namoczenie kubka przez dłuższy czas, w celu jego usunięcia.

Generalne mycie powinno odbywać się ręcznie przy użyciu delikatnej gąbki oraz nieagresywnego detergentu. Odpowiednim będzie płyn do mycia naczyń. Mycie kubków czy termosów wykonanych ze stali nierdzewnej w zmywarce jest niewskazane. Może to niekorzystnie wpłynąć na powłokę uszkadzając ją. Do płukania powinna być najlepiej używana bieżąca woda dzięki czemu płynący strumień będzie ze skuteczniejszą i większą mocą czyścił ścianki. Nie tylko ścianki wymagają dokładnego umycia. Ważne by pamiętać o innych, o wiele trudniej dostępnych, miejscach z licznymi szczelinami, takich jak gwint kubka termicznego. Należy odkręcić pokrywkę czy ustnik oraz umyć wszystko oddzielnie. Zadbać o dokładne umycie wszystkich rowków czy np. zawiasów przy klapce pokrywki.

Uważaj na uszkodzenia mechaniczne

Będąc w podróży należy zwracać uwagę na kontakt naszego kubka termicznego z ciałami stałym czy minerałami takimi jak piasek, żwir czy drobne kamienie. Należy także unikać przedostania się ich do gwintu naczynia. Uszkodzenia mechaniczne, czy częste uderzenia piaskiem i spowodowane nim tarcia negatywnie wpłynął na wytrzymałość termosu.

Popularnym typem zamknięcia (i najprostszym równocześnie) są pokrywki wsuwane w kubek na ścisk. Posiadają one uszczelkę mająca zminimalizować utratę ciepła. Mycie tego elementu również powinno odbywać się z należytą uwagą. Zdecydowanie warto dokładnie wyczyścić zamknięcie z każdego zabrudzenia.

Warto zadbać również o dokładne wyschnięcie wszystkich elementów, w tym uszczelki. W momencie nieużywania kubka należy go zabezpieczyć przed zewnętrznymi urazami. W przypadku gorzej wykonanego termosu czy kubka z nieprecyzyjnymi spawami, nawet delikatne uderzenie od zewnątrz w blaszany płaszcz kubka powoduje jego odkształcenia, odpadnięcie dna, a co za tym idzie trwałe rozpadnięcie kubka na części. Trwałość i żywotność naszych termosów i kubków zależy od nas i tego ile czasu i uwagi poświęcimy na ich pielęgnację. Warto być świadomym tego jak działają, z jakich części się składają oraz jakie ewentualne ograniczenia mogą posiadać. Oraz mając je na uwadze cieszyć się i korzystać z komfortu jaki zapewniają.

Para pijąca z termosu