Jak nawodnić organizm? Nie tylko wodą

Karafka z wodą i cytryną na stole

Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa jego zdrowego funkcjonowania. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów to sposób by pozbyć się uporczywych bólów głowy, uczucia zmęczenia i problemów z koncentracją. Sprawdź jak skutecznie nawodnić organizm.

Jak pić wodę, aby nawodnić organizm?

Wszyscy znamy prosty miernik nawodnienia organizmu - 2 litry wody dziennie. Warto pójść dalej i zastosować zalecane 30 ml na kilogram masy ciała. Osoby, które są bardzo aktywne fizycznie, powinny również zadbać o to, by każde spalone 1000 kcal uzupełnić 1000 ml wody. Można również zastosować inną metodę obliczeniową. Prawidłowe nawodnienie organizmu w procentach wynosi do 4% całkowitej masy ciała.

Ile trwa nawodnienie organizmu?

Jeśli nie dostarczasz organizmowi takich ilości płynów dziennie, to Twój organizm może być przewlekle odwodniony. Jak pokazują badania dotyczy to ¾ populacji. Choć już po pierwszych dniach sumiennego nawadniania odczujesz jego pozytywne efekty. Kiedy pijesz wodę, twoje ciało zaczyna ją wchłaniać po 5 minutach, a maksymalne wchłanianie może zająć 15–60 minut.

Jednak stan przewlekłego odwodnienia nie cofa się tak szybko. Ile czasu trwał nawodnienie organizmu? Potrzeba ok. 3 miesięcy regularnego nawadniania w zalecanych przez lekarzy ilościach, by Twoje ciało zaczęło funkcjonować prawidłowo.

Skuteczne nawodnienie organizmu - domowe sposoby

Woda jest najlepszą opcją do ponownego nawodnienia organizmu, ale doustne roztwory nawadniające dostarczają również niezbędnych elektrolitów. Sprawdź czym nawodnić organizm.

Woda

Jest najlepszym i najtańszym sposobem na szybkie nawodnienie organizmu. W przeciwieństwie do wielu innych napojów woda nie zawiera dodanych cukrów ani kalorii, dzięki czemu idealnie nadaje się do picia w ciągu dnia lub szczególnie wtedy, gdy trzeba się nawadniać, na przykład po treningu.

Zawsze dobrze jest mieć pod ręką butelkę z wodą, gdy przebywasz poza domem. Wybór bidonów i butelek jest dziś bardzo duży. Możesz wybierać spośród modeli z tworzywa i metalu lub postawić na szklane butelki na wodę. Dobrym rozwiązaniem jest również termos, który przyda się o każdej porze roku. Jego budowa pozwala na utrzymywanie stałej temperatury płynów na jakiś czas.

W domu warto z rana przygotować w karafce smaczny domowy napój na przykład wodę z cytryną i listkami mięty. Do pracy polecamy pić wodę z miodem - będzie smaczna, a do tego substancje zawarte w miodzie pomogą utrzymać koncentrację i poprawią pamięć.

Napoje sportowe

Napoje sportowe zawierają wodę, witaminy i elektrolity. Nawodnienie organizmu taką mieszanką jest zalecane po dużym wysiłku fizycznym i podczas upałów.

Warto zauważyć, że niektóre napoje dla sportowców są wysokokaloryczne, zawierają dodatek cukrów lub sztucznych słodzików, co może nie być korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. Sprawdź skład, zanim wybierzesz napój dla sportowców.

Mleko odtłuszczone i niskotłuszczowe

Oprócz dostarczania wielu składników odżywczych, mleko ma doskonałe właściwości nawilżające.

Zawiera wysokie stężenie elektrolitów, które pomagają zrównoważyć ilość wody w organizmie.

Badanie przeprowadzone w Australii na grupie trenujących wytrzymałościowo mężczyzn wykazały, że odtłuszczone i niskotłuszczowe mleko nawadnia organizm, podobnie jak popularne napoje dla sportowców po intensywnym wysiłku fizycznym, a jednocześnie dostarcza białka i innych ważnych składników odżywczych.

Wysokiej jakości białko w mleku sprawia, że ​​jest to również idealny napój powysiłkowy, który przyspiesza regenerację mięśni.

Proszki i tabletki na nawodnienie organizmu

Doustne środki nawadniające to specjalistyczne formuły stosowane w zapobieganiu i leczeniu odwodnienia spowodowanego biegunką lub wymiotami. Takie preparaty to również najprostsza odpowiedź na pytanie: jak nawodnić organizm po alkoholu?

Roztwory te są oparte na wodzie i zwykle zawierają elektrolity, takie jak sód, chlorek i potas, a także cukier, zwykle w postaci dekstrozy. Niektóre zawierają również inne składniki, takie jak prebiotyki i cynk.

Po tabletki na nawodnienie organizmu i elektrolity w proszku warto sięgnąć w sytuacjach awaryjnych - przy nieżytach układu pokarmowego lub odwodnieniu organizmu po spożyciu alkoholu. Na co dzień lepszym rozwiązaniem są niesłodzone napoje i odpowiednio skomponowana dieta.

Jak dobrze nawodnić organizm? Włącz do diety te produkty

Woda nie jest jedyną odpowiedzią na pytanie: nawodnić organizm od środka. Owoce i warzywa, składające się w 70–99% z wody, stanowią idealną przekąskę nawilżającą.

Produkty spożywcze, które najlepiej nawodnią organizm Procentowa zawartość wody
Odtłuszczone mleko, kantalupa, truskawki, arbuz, sałata, kapusta, seler, szpinak, pikle, dynia (gotowana) 90 - 99%
Soki owocowe, jogurt, jabłka, winogrona, pomarańcze, marchew, brokuły (gotowane), gruszki, ananas 80 - 89%
Banany, awokado, twaróg, ricotta, ziemniaki (pieczone), kukurydza (gotowana), krewetki 70 - 79%

 

Zaopatrz się w różnorodne świeże owoce i warzywa. Przechowuj pokrojony w kostkę arbuz w lodówce, aby mieć do niego łatwy i wygodny dostęp. To doskonały sposób na smakowite i szybkie nawodnienie organizmu. Do przechowywania możesz wykorzystać szklane pojemniki z przykrywką.

Przechowywanie warzyw i owoców w zamrażalce to doskonały pomysł, by zawsze mieć pod ręką nawadniające przekąski. Może minąć kilka dni lub tygodni, zanim świeże owoce i warzywa trafią na Twój talerz. W tym czasie utlenianie może spowodować utratę składników odżywczych. Specjalna mata do lodówki pomoże przedłużyć ich świeżość.

Mrożone owoce i warzywa są zamrażane krótko po zbiorze, dzięki czemu zachowują większość swoich składników odżywczych. Co ciekawe badania wykazały, że mrożona fasolka szparagowa i jagody zawierają więcej witaminy C niż ich świeże odpowiedniki.

Objawy odwodnienia - kiedy organizm wysyła sygnały ostrzegawcze?

Każda komórka, tkanka i narząd w twoim ciele potrzebuje wody do funkcjonowania.

Woda pomaga regulować temperaturę ciała, smarować stawy, transportować składniki odżywcze, jest składnikiem krwi i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Twoje ciało nie może prawidłowo wykonywać tych funkcji, jeśli jesteś odwodniony.

Odwodnienie organizmu następuje, gdy tracisz więcej płynów, niż przyjmujesz.

Na przykład możesz się odwodnić z powodu pocenia się, wymiotów, biegunki lub przyjmowania leków moczopędnych, które zwiększają utratę płynów.

Najbardziej podatne na odwodnienie są małe dzieci, ludzie starsi, osoby cierpiące na choroby układu moczowego i cukrzycę.

Objawy odwodnienia obejmują:

  • zwiększone pragnienie,
  • suchość w ustach,
  • rzadkie oddawanie moczu,
  • widocznie suchą skórę,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • ból głowy.

Kolor moczu jest również częstym wskaźnikiem stanu nawodnienia. Ogólnie rzecz biorąc, im jaśniejszy kolor, tym lepiej jesteś nawodniony. Możesz również przeprowadzić test na skórze. Jeśli chwycona pomiędzy palce skóra po zwolnieniu chwytu nie wraca natychmiast do swojej pierwotnej pozycji, oznacza to silne odwodnienie organizmu.